Polis Eşi Olmak

Sizce Polislik Mesleğini Ne Denli Zor Bir Meslek

• Dayanılması Cook Zor

Kullanılan: 20 26.0%
  • Zor Bir Meslek

Kullanılan: 37 48.1%
  • Her Memur Gibi

Kullanılan: 11 14.3%
  • Sıradan Cok Asit Bir İş

Kullanılan: 9 11.7%

• Kullanılan toplam oy
    77
  • Anket kapatılmış .

badchild06

New member
Bu ülkenin en çok eleştirilen meslek gurubudur polisler.. Herkes, ama herkes, şikâyet eder, söylenir, diş gıcırdatır hatta.. Hele de medya.. Ben dahil.. Her fırsatta neler yazarız, 'Vur abalıya' lafını 'Vur üniformalıya' diye tercüme edip..

İşte aslan gibi üç delikanlı daha gitti.. Hem de pisi pisine.. İkisi trafik polisi.. Biri 15 günlük polis üstelik. Orda olma sebebi.. Hatalı park etmiş arabalar yolu tıkıyor. Çekiciyle gelmişler.. Bu, ölüm sebebi olur mu?.
Polissen oluyor işte..
Peki kaçımız onların sıkıntılarını biliriz, düşünürüz, yaşarız?..
Bir genç trafik polisi var. Yeni evli.. Güneydoğu'ya tayin istiyor.. Yahu İstanbul'dan Güneydoğu'ya tayin istenir mi?. Deli mi?.. Hayır, çaresiz.. 'Bu maaşla geçinmeme imkân yok. Çocuğumuz da olacak. Orada idare ederiz' diyor.

İstanbul'da idare edemeyen bir trafik polisi, düşünebiliyor musunuz?.
Mülkiye'den yeni mezun olmuştuk. Sınıf arkadaşım Güner Özmen, polislerin özlük işlerine bakan 3. Şube'ye müdür olmuştu, Ankara'da.. Öğlenleri Mülkiyeliler Birliği'nde buluşur briç oynarız.. İşletmeci Medet yanımıza geldi bir gün.. 'Güner Bey' dedi.. 'Bir gecekondum var. Trafik polisiniz oturuyor ama, 3 aydır kira vermedi. Bir söyleseniz..'
'Sen o polisin adını ver bana ikramiye çıkarayım, ödül vereyim' dedi, Güner.. 'Ankara gibi yerde, gecekondu kirası ödeyemeyen trafik polisi, taltif edilir..'

Bu delikanlının gitmesi, kural gereği İstanbul Emniyeti'nin izin vermesine bağlı. Tanıdığım bütün polis şeflerinden rica ettim.. Yeni evli, bebek bekleyen trafik polisi geçinemediği İstanbul'da yaşamaya devam ederse, ne olacak sizce..
Haftalar önce bana gelmiş bir polis eşi mektubu var..
Selda D. 'Polis eşi olmak ne demek' demiş ve anlatmış..
Buyrun okuyun.. Sonra düşünün.. İki kere düşünün..

Polis eşi olmanın hem güzel, hem de zorlayıcı yönleri var. Hangi yönü daha ağır basıyor inanın onu değerlendirmek çok ama çok zor. Bir yanda güvenle aldığımız her nefeste onların payı olduğunu bilmek, bir yanda eşinizin sizin daha yakınınızda nefesini duymak istemek.
Bazen hangisini istemeye hakkım var diye sorarsınız kendi kendinize. Oysa o, hep dengelemeye çalışır. Onun için aile kavramı çünkü çok daha geniştir. Bir yanda eşi ve çocuğu, diğer yanda canı pahasına korumaya çalıştığı insanlar.

Biliyor musunuz hep sormaya korkmuşumdur, hangimiz daha önemliyiz diye.. Mesleği mi, ailesi mi?. Çünkü 14 yaşından itibaren beraber büyümüştür mesleğiyle. Her şeyini paylaştığı mesleği, yaşamının bütünü olmuştur. Bizlerse sonradan var olduk onun için.
Polis eşi olmak öyle bir şeydir ki, balayınızda bile açıktır telefonu, izinli olmasına rağmen, bir şeyler aksamasın diye.

Polis eşi olmak öyle bir şeydir ki, hamileyken sabahlara kadar oturursunuz tek başınıza korka korka. Bunu bilen eşiniz yanınıza bile gelemez.
Polis eşi olmak öyle bir şeydir ki, yeni doğum yaptığınızda bile eşiniz sizinle kalamaz hastanede. Kollarınızın arasında bebeğinizle kara kara düşünürsünüz 'Bütün hayatım böyle mi geçecek' diye gözyaşları içinde.
Polis eşi olmak öyle bir şeydir ki, eşinizi her sabah yolcu ederken dua ve akşama tekrar kavuşabilmeyi ümit edersiniz. Kapıdan çıktığında dışarıdan yüksek bir ses gelse korkuyla cama koşarsınız, pusu mu kuruldu diye.

Kimse anlayamaz, ne polis, ne de polis eşi olmanın manasını. Bilmez kimse, sorunlu anlarınızda karşılaştığınız polislerin aslında fazlasıyla çabaladığını. Çözümlenmesi mümkün olmayan şeylere çözüm bulamadığı için karalandığını. Sabahlara kadar çalıştığını ama 'Çalışsa bunlar olmaz' diye itilip kakıldığını. Unutulmamalıdır ki; sabah çıkarken polis kıyafeti giyen bu kişi, sokaktaki herhangi bir babadan farksızdır. Onların da sorunları vardır. Yapabileceklerini yaparlar. Onlar sadece kanunların uygulayıcısıdırlar.
Aslında her biri bir masal kahramanıdır, kendileri bilmese bile.
..Ve bunu fark ettiğinizde siz de girersiniz bu kocaman aileye gururlu yüreğinizle, polis eşi olarak..

Şimdi ne diyorsunuz Selda'ya?..
Seldalara?..

Hıncal ULUÇ

Hıncal ULUÇ'un köşe yazısından alıntıdır.

Kopuk Dadı

Moderatör
Moderatör
açıkçası yazıyı okumadım..ama polislerden nefret etmeye başlıyorum artık..geçen gün annemin arkadaşının oğlu yolda yürürken arkadaşına küfürlü bi kelime kullanıyo arkadan gelen poliste bunu üstne alınıyo ve çekip silahı çocuğu vuruyo..ardından gelen polis arkadaşlarıda çocuğun can cekişmesini görmeksizin adamı kutlarcasına kardeşim geçmiş olsun deyip alıp başlarını gidiyolar..1 saat boyunca ambulans gönderilmesine bile izin vermiyorlar sonrası malum..Allah rahmet eylesin..böyle polislere emanetsek ben almıyım onlarsız daha güvendeyim :goz:

ruhiisci

New member
Polislerede hak vermek lazım. Adamlar kelle koltukta (tamamı değil tabi) çalışıyorlar. Aldıkları maaşın tadı tuzu yok, geçim şartlarının tadı tuzu yok, çalışma şartlarının tadı tuzu yok... Herkesin görmezden geldiği ve işi polisten daha zor olan bide Jandarmamız var. Türkiyenin şehir merkezleri hariç %93 üne onlar bakıyor.

badchild06

New member
açıkçası yazıyı okumadım..ama polislerden nefret etmeye başlıyorum artık..geçen gün annemin arkadaşının oğlu yolda yürürken arkadaşına küfürlü bi kelime kullanıyo arkadan gelen poliste bunu üstne alınıyo ve çekip silahı çocuğu vuruyo..ardından gelen polis arkadaşlarıda çocuğun can cekişmesini görmeksizin adamı kutlarcasına kardeşim geçmiş olsun deyip alıp başlarını gidiyolar..1 saat boyunca ambulans gönderilmesine bile izin vermiyorlar sonrası malum..Allah rahmet eylesin..böyle polislere emanetsek ben almıyım onlarsız daha güvendeyim :goz:
:eek: bak olayın gercek yüzü inanmıyorum öyle olsun nedenmi?
1: hiçbir polis olay anında bile silahını o kadar rahat kullanamaz çünkü silah kullanmak cook büyük bir sorumluluk ve altında kalkması zor bir durum.
2: Silah kullanan her polis yargı karsısında mutlaka hesap verir (her ne kadar haklı olsa bile)
inanmazsan PVS kanununu bul ve oku bakalım.
Eger senin dediğin gibi ise o polis mutlaka ihrac edilecektir bunuda unutma son olarak sunu söyleyeyim istersen bi oku yazıyı ve ondan sonra bir yorum daha yaz.

Şuda unutulmamalıdırki geceleri evinizde rahat uyumanız annenizin bacınızın ve birçok yakınınızın sokaklarda rahatca gezmesini gece gündüz demeden karda kışta sürekli nöbet tutan o polislere muhtacsınız. hanginiz gecenin dondurucu soğuğunda sabaha kadar uyumadan dışarda elinizde silah ve o demirin soguklugu parmaklarınızı uyusturarak beklediniz belkide eşi çocugu annesi babası evde hasta yatarken yanlarına gidemezken yapmayın sadece bir iki olaydan dolayı hemöen atmayın ve inanın bilmediğiniz ve öğrendiğinizde vaybe diyeceğiniz o kadar cook sey varki neyse .......:eek::angry

mfe41

M|F|E~41
Bir polis çocuğu olarak söylüyorum bunu gerçekten çok ağır ve aşırı derecede sabır gerektiren bir meslek.Allah Tüm Emniyet Görevlilerimizin Yardımcısı Olsun...

Tunyukuk

New member

PEK DEĞİL HİÇ İNANDIRICI GELMEDİ AÇIKÇASIIIII:saskin
ŞİMDİ SORSAMM
HABERLERDE YERALMADI FİLAN DERSİNNNN

H!deous

New member
Benim Babam 25 Senedir Polis Ben Babamla Grur Duyuyorum Bize Ne haram mal yetedirdi Nede Harama El Uzattı Allaha şükür Ama Yok Polis böle Böyle yapıyolar tmm Bu rüşvet konusunda Ben bile Allahhlarınadn bulsun diyorum ama Polislerın yaşam mücadeleleri zor benim babam asayişte görev yaptı halada yapıyor Eve 1 hafta gelmedi oluyor ya Bu allahın belası Lanet Olası İnsanlar yüzünden Ve siz Polise laf uzatanlar Canınız Zora girdimi Polis Demeyi biliyorsunuz Lütfen anlayışlı olun Onlar siiz rahat uyuyun diye Sabaha kadar Sokaklarda Nöbet Tutyolar :goz: Bilmiyorum ben Eger hala Elimi kolu sallaya sallaya geziyrsam Bunlar TÜRK ASKERİNİN vs TÜRK POLİSİNİN Sayesinde :goz:

AşkınLa Olduk Derbeder
Bu Sevgin Bin Ömre BedeL
FenerbahçeLi Olmanın
Gruru Bizlere Yeter

-HaKiKaT-

Altın Üye
Bir polis hata yaptı , rüşvet aldı diye her polis öyle yapar diye bir şey yok..Benim babam da polis..Ayıp oluyo..

H!deous

New member
Bir polis hata yaptı , rüşvet aldı diye her polis öyle yapar diye bir şey yok..Benim babam da polis..Ayıp oluyo..
Evet çok doğru Lütfen Saygı gösterelim :goz:

AşkınLa Olduk Derbeder
Bu Sevgin Bin Ömre BedeL
FenerbahçeLi Olmanın
Gruru Bizlere Yeter

angelpower

New member
Onların da zaman zaman yanlışları oluyor.Ama ülkemiz p***opat dolu.Kolay değil.Çoğu zaman biz partilerde,bayramlarda eğlenirken onlar bizi korumakla meşguller.

Kopuk Dadı

Moderatör
Moderatör

mertxtr

New member
polis nedir bilirmisiniz bnm hem anam hem babam polistir polis demek evinin arkasından roketatar sesini duymaktır bütün ısıkları yakıp yerde oturmaktır sabaha kadar elinde tüfekle o sogukta nöbet tutmaktır...polis ...!! anan ölse gömemezsin cocogun olsa göremezsin bu hayatta her türlü zorlugu cekersin bi iki tanesi rüsvet alır hepiniz aynısınız derler sesini cıkarmayıp dinlersin ama bu vatanı da en cok sen seversin ALLAH TÜM POLİS VE ASKER ŞEHİT AİLELERİNE SABIR VERSİN......!!!

badchild06

New member
demicem çünkü 2 gündür haberlerde çıktı =)
arkadasım bak tamam hadi öle oldu diyelim (değil ama) peki ABD konsoloslugunun önünde şehir düşen yaşamının baharıbda 3 arkadasımızı kaybettik, malazgirtte 1 abimizi kaybettik bunlar neden öldüler ve gercekten basına yansımayan yansıosada geciştirilen 2 olay daha var ikiside hakkaride yine polislere saldırı roketlerle?????? kim için ne için ???? sizin annenizin babanınızn bacınızın sevgilinizin huzur içinde uyumasını sağladıkları için yapmayın lütfen bunlar sizin için oldüler vatanı için oldüler huzurunuz için oldüler lütfen yapmayın bu kadar acımasız olmayın
!!!! NE MUTLU TÜRK POLİSİNE NE MUTLU TÜRK ASKERİNE !!!!!

lütfen ankete katılın arkadaşlar

ali06can

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
polis eşi olmak zor tabi hele bayan polissen biraz önce yasadığım olayı anlatıcam sabahın 5 inde ne gibi bi olay yasamıssındır diye soranlar olacaktır dısardan bi bağırma sesi geldi pencereye cıktım karsı binadan birileri kavga ediyo aralarında sarhoş var belli attığı nağralardan daha sonra küfürleşmeler bi anda kavgaya dönüştü ve en sonunda polisi aradım geldiler aralarında bayan polis vardı gecenin 5 i nöbetci sarhos adamla bi süre münakasadan sonra ekip otosuna bindirip ***ürdüler...Gecenin 5 inde bi bayanın sarhoslarla muhattab olması doğrumu ama görev gereği yapıyor o yüzden bu ülkede bay bayan fark etmez polislikde zor askerlikde jandarmalıkda zor...

de_fans

New member
1 polisin yaptıgı bütün teşkilata maal edilmesi hiç dogru degil
polis diye robot degil bunlar
bazı insanların bilinç altında p***olojik sorunlar olabiliyo karpuz kavun degil vurup seçemiyosun
demekki bu polisde oyle biriydi

Thekarpat

New member
ben öğretmenim ve polisliği de bu meslek kadar kutsal olarak görüyorum bir iki kişinin yanlışları bütün polislere mal edilemez, nasıl ki bir öğretmen bir öğrencisini dövdüğünde bütün öğretmenlere dayakçı denilemeyeceği gibi...

CatLa__

New member
ilkokuldan beri polis olmayı istedim sınavlarına girdim kazanamadım cok üzülmüstüm..İyiki kazanamamısım Allah beni korudu o maasa o iş cekilirmi evden cıktıgında dönecegin bile belli degil.Her meslekte cürük elmalar olur arkadaslar unutmayalım..

sobee

New member
bide bizden dinle

arkadaşım birincisi o arkadaşı öldüren polis memuru tamamen sivilken yapmış o hatayı yani ünüforması üzerindeyken yada görevdeyken yapmadı anlıycağın bu iş bütün polis memuru arkadaşlara mal edilemez .
ikincisi kimse olayı bide emniyetin ağzından yada olayı birebir yaşanyan polis memuru arkadaşın ağzından dinlemedi herkes gazetelerin ağzından yada olayda suçlu duruma düşmek istemeyen diger çocuktan dinledi. düşünsenize biras kim biraz önce sataştığı ve kavga ettiği ve yanında arkadaşını vurmuş kişiye haklı derki o elemanda polisi suçlayarak olaydan kurtulmak istiyor .
siz hala olayları tek ağızdan dinlemeye devam edin .
ben size olayın gerçek yüzünü anlatayım
memur arkadaş evinin yakınlarında olan spor salonundan çıkmış evine gidiyormuş yolda kişi önünü kesiyor ve laf atmaya başlıyorlar o anda kendisinin polis olduğunu belirtiyor elemanlar bu defa daha sinirleniyor ve çok ağır küfür etmeye başlıyorlar küçük olan yani olaydan yara almadan kurtulan çocuk [daha 18 yaşından bile küçük] telefonla birilerini arayarak burda ölmek isteyen biri var çabuk gelin diyor bu hakaretlerden ve telfondan sonra teleşa kapılan memur arkadaşta karşılık vermeye çalışıyor arbede oluyor ve memura saldırmaya başlıyor oda silahını kaptırmamak için elini beline atıyor ve geri çekilmelerini istiyor buna karşılık ölen kişi silahı almaya çalışıyor ve oluşan arbedede silah patlıyor ..... memur elinden geldiğince korkutup uzaklaştırmaya çalıştıysada silah istemsiz bir şekilde patlıyor anlıycağınız ..
üçüncusu hiç kimseyi başkasının yaptığı hatandan dolayı suçlama lütfen bu olay herkesin başına gelebilir ....

iki üç gün önce amerikan konsolosluğu önünde kahraman olan polis ne zaman pi***opat oldu o nu sana ayrıca soruyorum ...

TÜM EMNİYET TEŞKİLATI BU TÜR SUÇLAMALARA RAĞMEN YİNE ÇALIŞIYOR ...
YİNE ÜLKESİ İÇİN CANINI SİLAHLARA SİPER EDEBİLİYOR .

bizim tek felsefemiz..

HER ŞEY VATAN İÇİN

HTML