PKK Kampına Operasyonu Kim Önledi?

muzo192

New member
İran'da bulunan PKK kampına düzenlenecek operasyonu kim önledi? Bunu neden yaptı?
(Serdar Akinan / Akşam)

1993-1995 sürecinin belki de en kritik olayı PKK’nın İran’daki Jerma Betkar kampına yapılacak harekattır. Pamukoğlu operasyon planını Ankara’ya bildirir. Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı operasyon detaylarını Başbakan Tansu Çiller’le paylaşır ve onay alır. Ancak Cumhurbaşkanı Demirel İran’la ilişkiler açısından harekatı sakıncalı bulur

Pamukoğlu Paşa’nın görevde olduğu 1993-1995 sürecinin belki de en kritik olayı İran’a yapılacak bir harekattır. Osman Pamukoğlu o güne kadar sadece Irak topraklarındaki kamplara operasyon düzenlemiş ve sorumluluk şahsında ciddi bir rahatlama sağlamıştır. PKK’nın İran sınırındaki Jerma Betkar kampında büyük bir grup olduğu istihbaratını alır.

Gerekli tüm planlamayı yapar ve Ankara’ya bildirir. Pamukoğlu planı şöyle anlatıyor: “Timlerimiz Şehidan Dağı’na tırmanacak ve o çukurun ağzını kapatacak. Sabah saat 05:00’ten itibaren 600 tane havan mermisi atılacak. 300 tanesi yere vurunca patlayacak. Kalan 300 tanesi de havada patlayacak. Topçu atışı biter bitmez, ki bu ateş esnasında PKK’lıların hepsi yanlara fırlayacak...Yamaçlarda bekleyen 400 komando doğudan 400 komando batıdan bunları ateş altına alacak.. Bu harekat saat en geç saat 09.00’da bitecek.”

ÇİLLER ONAY VERİR

Pamukoğlu planı Ankara’ya gönderir. Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı operasyon detaylarını Başbakan Tansu Çiller’le paylaşır ve onay alır.

Osman Pamukoğlu tabur komutanlarına detaylarıyla anlatır ve taarruz emri verir. Binlerce asker Şehidan Dağı’nı tırmanmaya başlar. Ancak hükümet ortağı Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin operasyonun İran topraklarına yapılacağını öğrenir ve karşı çıkar. Çiller’in kararlılığını görünce bu hassas konuyu Köşk’e taşır. MGK derhal Çankaya Köşkü’nde Demirel başkanlığında toplanır. Jandarma Genel Komutanı, bu karmaşa üzerine derhal Osman Pamukoğlu’nu arar ve ,”Osman Paşam birlikler oldukları yerde beklesin MGK olağanüstü toplandı. Biz sana haber vereceğiz” der. Pamukoğlu sabırsız ve gergindir.

“Bize ikindi civarında bu konuyla ilgili MGK’nın topladığı karar çıkarsa bir harekat yapılacağı söylendi, öyle bir talimat aldık. fakat bunu benim taburlara söylemem olmaz. Muharebe psikolojik bir şey. En küçük bir şey moralleri bozabilir. O nedenle harekatın Milli Güvenlik Kurulu’ndan çıkacak karara bağlı olduğunu subay ve askerlere söylemedim. Fakat bir yandan zaman geçiyor ve hava kararmaya başlıyor. Diyelim haber geldi -yapın- diye... Kaçta geldi? 9’da, 10’da, 11’de... O hareket yapılmaz ki... Taburun biri takribi 30 kilometre yol gidecek. Cetvelle öyle değil. Ama biz inecez çıkacaz 30 kilometre gidecez. Öbürü de 26 kilometre kadar gidicek. Ne zaman gidecez gündüz olacak gidene kadar. Biz daha Şehidan Dağı’nda kampa yaklaşmadan gündüz olacak. -Asker orada beklesin ertesi gece yapalım? -dense...ertesi gece asla mümkün değil. Biz bir açılıp çözülüp o köylerden mezralardan geçtikten sonra ve orda ertesi günü bekleyerek o gün orda kaldıktan sonra o kampta insan kalır mı?

Dolayısıyla zaman hayatiydi bizim için. Ben birliklere -Şehidan Dağı’na çıkın ve siyasi hududu geçin-emri verdim. Bunun başka bi şekli yok. Çünkü bulunduğumuz yerden 8 -10 kilometre yaklaşmamız lazım.

ZAMAN KILIÇ GİBİ

Bu arada saat 19 civarında müthiş bir yağmur başladı. Şemdinli’nin üzerini kara bulutlar kaplamış. Göz gözü görmüyor. Bir ara jandarma Genel Komutanımız Aydın İlter Paşa aradı, “Osman Paşa sakın MGK kararı çıkmadan bir şey yapma ve bekle dedi.” “Komutanım zaman hayati bizim için ve bir kılıç gibi kesiyor”dedim

HAREKAT DURDURULDU

Osman Pamukoğlu tüm bu detayları hesaplar ve düşünürken Cumhurbaşkan’ı Demirel Ankara’da uzun tartışmalardan sonra noktayı koyar. Sonradan medyaya konu olan MGK toplantısında Demirel İran gibi bir komşu ülke topraklarında, izinsiz operasyon yapmanın iki ülke arasındaki ilişkilerde yıllarca kapanmayacak bir yaraya yol açabileceğini söyler ve operasyonun yapılmamasını söyler. Karar Osman Pamukoğlu’na bildirilir. Pamukoğlu çaresiz askerlerini geri çağırmak zorunda kalır.

HEYECAN VARDI AMA...

Tabur Komutanı Vahap Özkan iptal kararının alındığı sırada Şehidan Dağı’nı tırmanmaktadır. “Bir jandarma karakolundan çağrı aldım, telsiz çağrısı. Doğru kodlarla geri dönmemiz isteniyordu; güvenemedim.İran’ın 5-6 km içerisindeydim, arkasından başka bir jandarma karakolunun telsizi anons etti, gene inanamadım çünkü çok gizli ve önemliydi, telsiz yanıltması olabilir diye düşündüm. Tırmanıyorum ve önemli bir kısmını da tırmanmış durumdayım, yani bana bir yarım saat daha müsade edilseydi Şehidan Dağı’nın tepesinde olacaktım; yani sırtlara ulaşmış olacaktım. Tabii, yerler kar. Hava koşulları çok uygun değil ama. İlginç bir olay daha, ben taburumda da o güne kadar görmediğim heyecan vardı, askerlerin gözleri ışıl ışıl. Çağrı yapan son istasyona -ses tonunu tanıdığım birinin bana anons etmesi gerektiğini yani komutanlık makamından bir sesin bana hitap etmesi durumunda geri dönebileceğimi-ifade ettim.”

HELİKOPTERDEN ANONS

Osman Pamukuoğlu helikoptere biner ve dağın yamaçlarına yaklaşıp telsizden bizzat anons yaparak operasyonun iptal edildiğini ve birliklere geri dönmeleri emrini verir. İki gün sonra Jandarma Genel Komutanı Aydın İlter Paşa bölgeye gelir. Osman Paşa kızgındır. “Bana-sen şimdi dolusundur-dedi. -Daha sonra yaparız dedi. ‘Komutanım bitti daha sonrası yok’ dedim... Çünkü, ertesi gün İran geldi, Türklerle başımızı belaya sokacaksınız defolun gidin buradan’ dedi. Oradaki 350 terörist pılını pırtısını topladı 3 saatte orayı terketti. Onlardan 250 kişi Zagros’a geçtiler. 100 -150 kişi de buradalar-dedim...”

Birkaç gün sonra Osman Paşa’nın tahmin ettiği o 150 kişilik PKK grubu Durak Karakolu’nu basar.

Muharebe tam 3 gün sürer. Tam 15 şehit verilir. Osman Paşa bizzat çatışmaya girer,

“Ben zaten indiğimde çarpışma devam ediyordu. Benim bile azami 60-70 metre mesafemde ateş açtılar. Daha oradalar yani karakolun dibinde adamlar. O kadar iç içe girmişler.”

İPTAL SONRASI KARAKOL BASKINI

Operasyon iptal olduktan birkaç gün sonra İran’dan sızan 150 kişilik PKK grubu Durak Karakolu’nu basar ve 15 asker şehit olur. Osman Paşa haklı çıkmıştır...

DEMİREL'E YANIT YOK

Jerma-Betkar operasyonuna iptal emri veren Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel daha sonra Durak Karakolu’na gelir. Kendisini Osman Pamukoğlu karşılar. Demirel sıkıntılıdır. Pamukoğlu’na döner ve bir şey ister,”Generalim bana bunların İran’dan geldiğini kanıtlamanız lazım ki bende bir şey yapayım.”

Osman Paşa bu sözler üzerine İran sınırı üzerindeki karakolun delik deşik duvarlarına, yerlerdeki kanlara bir de birkaç gün önce zirvesinden döndükleri Şehidan Dağı’na bakar. Demirel’e yanıt vermez.

Susar. Bir süre sonra tayini çıkar ve Hakkari’den ayrılır. Arkasında şehitler için yaptırdığı dev bir anıt bırakır.

M_Ce

New member
ben olsam o demirel'i oracıkta ....anladınız siz. yahu sen teröristi sıkıştırmışsın dağa çıkıyosun artık. diplomasiyle ne işin varr git gebert hayvanları

HTML