Pilotaj hatası kesinlik kazandı

blank&jones

New member
Isparta'da düşen Atlasjet Havayolları'nın World Focus şirketinden kiraladığı uçağın kara kutularından biri çözümlendi. İlk sonuçlara göre, uçağın düşmesine pilotaj hatası yol açtı.

Kaptan pilot piste yaklaşma açısını yanlış hesapladı, uçak farklı yöne giderek Türbetepe'ye çarptı.

Uçağın teknik verilerine ilişkin ikinci kara kutunun da çözümlenmesiyle kazanın nedenleri tüm yönleriyle aydınlanacak.

Bugün basına Isparta'da düşen uçağın kara kutusunun arızalı olduğu ve pilotun "durum bilinci"ni yitirdiğine dair bazı haberler yansımıştı.

CNN TÜRK'te yayınlanan ARENA programının Genel Yayın Yönetmeni Uğur Dündar, konuyu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile görüştü.

Buradan aldığı bilgileri CNN TÜRK yayınında aktaran Dündar, pilot kabinindeki konuşmaların kayıtlığı olduğu kara kutunun dün gece çözümlendiğini, buradan çıkan ilk sonuçlara göre, pilotun havacılık literatüründe "durum bilincini yitirme" olarak tanımlanan sorunla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Dündar, pilotun bu nedenle yanlış hesaplama yaptığını, doğru yönde gittiğini sanmasına karşın yanlış yönde ve irtifada seyrettiğini belirtti.

Uçağın içindeki hassas aletlerin "yere yaklaştın" uyarısına karşın, pilotun kendisinden çok emin olduğunu ve bu uyarıyı farklı algıladığını kaydeden Dündar, pilotun gerçeği farkettiğinde ise uçağı hızla yukarı doğru çektiğini, böylece uçağın önce kuyruk, daha sonra da gövdesini çarptığını belirtti.

Dündar, ikinci pilotun da bu durumda birinci pilotu uyarması gerektiğini söyleyerek, "Ama maalesef o da o kadar güveniyor ki..." dedi.

"En kesin" sonuçlar 2 ay sonra

Pilotların kendi aralarında yaptıkları konuşmalardan elde edilen sonucun bu olduğunu kaydeden Dündar, kazaya dair son ve en kesin sonuçların ise diğer kara kutunun incelenmesiyle, 2 ay sonra netleşeceğini ifade etti.

Enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanıyor

Atlasjet Havayolları'na ait uçağın enkazını kaldırma çalışmalarının yüzde 70'i de tamamlandı.

Düşen uçağı Atlasjet Havayolları'na kiralayan World Focus şirketi, Prima Havayolları ve Uçak Bakım Şirketi ile ilgili kamu kurumundan gelen ekibin, uçağın düştüğü Türbetepe'deki enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 70'inin tamamlandığını belirten yetkililer, hava şartlarının iyi gitmesi durumunda çalışmaların iki gün içinde tamamlanacağını kaydetti.

Yetkililer, toplanan enkaz parçalarının kamyonlara yüklenerek, şirket tarafından Isparta Organize Sanayi Bölgesi'nde kiralanan bir depoya gönderildiğini söyledi.

57 kişi ölmüştü

Atlasjet Havayolları'nın İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde 50 yolcu ile 7 mürettebatın bulunduğu MD83 tipi yolcu uçağı, 30 Kasım'da Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Çukurca bölgesi yakınlarında düştü. Kazada kurtulan olmadı.

Isparta Valisi Şemsettin Uzun, "O bölge uçağın geçiş noktası değil" dedi ve uçağın yanlış rotada seyrettiği tartışmasını başlattı.

http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&haberID=410822

pori

New member

Dün haberlerde dinledim ..yurtdışına gönderilen 2 karakutu da boş çıkmış...ve millet şok olmuş...bu bilmemkaçta bir görülen bi olaymış...

ne iş :saskin

karakutuların tamamen boş olması ayrı bişey hasarlı olduğu için çözümlenememesi ayrı bişey ..

1001Design

330i ///M3 Design
kaynak belirtmen gerekiyor arkadas

Swat_TR

Altın Üye
Pilot hatası olduğunu pek sanmıyorum. Pilotlar askerliyenin pilotları işi biraz kurcaladığın zaman altından birşey çıkacağını biliyorum. Ve uçağın karakutusu parçalanmış. Şimdiye kadar düşen kaç tane uçağın karakutusu parçalandı ??

klavuz13

Banned
giden gitti, Allah rahmet eylesin ailelerine sabır verin. Bu iş bana normal bir uçak kazası gibi gelmedi. İnşallah ben yanılıyorumdur.

HTML