Phoenix notebios

efka_vasi

New member
arkadaşlar casper HW1 notebookum var kardeşim kurcalarken biosa şifre koymuş ne olduğunuda unutmuş. internette araştırdım ama phoenix bios nerden ve nasıl indircem eğer bios yeniden yazarsam bios load olacağından sıfırlanır diye düşündüm

hemenyardim

New member
Öncelikle notebokun garanti kapsamında mı? Casper ın teknik servisini arayıp sorununa çözüm arayabilirsin öncelikle. Diğer çözüm yolları şifre olarak phoenix, PHOENIX, CMOS, BIOS kelimelerini deneyebilirsin. Şansına biri belki açabilir. Biosu sıfırlaman gerekecek en son olarak. Bazı notebookların arka kısmında toplu iğnenin geçebileceği kadar küçük bir delik olur. Elektrik kablosunu ve bataryayı çıkardıktan sonra buraya bir ataş yardımıyla bir baskı uygularsan biosu sıfırlayabiliyorsun. (Garanti süresi bitik ise) Yine Elektrik kablosunu ve bataryayı çıkardıktan sonra eğer arka taraftan vidaları söküp bios piline ulaşabiliyorsan pili çıkar ve pilin altında kalan iki metal ucu bir ataşla kısa devre yapabilirsin. En son yapılacak şey biosun yeniden yazılması ki o profesyonel bir uygulama gerektirir ve oldukça risklidir. O şimdilik kalsın.

HTML