PC Monitörlerinde Radyasyona Dikkat!!

☼«InfernaL»☼

║•Utimatom•║
Bilgisayarların arka kısmındaki radyasyonun ön kısmından çok daha fazla olduğu, bu nedenle "sırt sırta" konulan bilgisayarlarda çalışanların yüksek radyasyona maruz kaldığı bildirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Kurucu Başkanı ve Gazi Non-İyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi Kurucu Müdürü Prof. Dr. Nesrin Seyhan, teknolojinin gelişmesi ve radyasyon yayan cihazların kullanımının artmasıyla buna maruz kalan kişilerde vücut dengesinin bozulduğunu ve rahatsızlıkların ortaya çıkmaya başladığını bildirdi.

Özellikle günde 8-10 saat geçirilen işyerlerindeki radyasyondan olumsuz etkilenildiğini belirtilirken, işyerlerindeki radyasyonun, hassas kişilerde boğazda kuruluk hissi, gözde problemler, başağrısı, alerji, yüzde kızarıklık, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açabileceği söylendi.

Her monitör bir miktar radyasyon yayar, ancak üreticiler monitörleri geliştirirken, karşısında çalışan kişiye radyasyonu en az düzeyde verecek şekilde dizayn ederler. Bu nedenle arka kısımlarındaki radyasyon oranı, ön kısımlarındakinden çok daha fazladır.

İşyerlerinde çalışma düzeni nedeniyle monitörler sırt sırta konulduğunda, iki taraftaki çalışan da yüksek radyasyona maruz kalmaktadır. Ofislerde bilgisayar masaları, mümkün olduğunca yan yana yada birbirine bakacak şekilde yerleştirilmeli. Eğer bu mümkün değilse monitör olarak radyasyon yaymayan LCD monitörler tercih edilmeli.

Ofisteki riskli cihazlar arasında kablosuz "dect" telefonlar ve fotokopi makinaları da yer alıyor. Radyasyonun zararlı etkilerine maruz kalmamak için mümkün olduğunca kablolu masa telefonu kullanılmalı ve fotokopi makinalarından en az 50 cm uzağında çalışılması gerekiyor.

rapche94

New member
ya bu insanı aptaLLaştırıyo mu ? :S ben baya oturuyorum pc başında 3 senedir böyLe, artık eskisi anLayamıyorum bazı şeyLer. Dikkat dağınıkLığı faLanda yapıyor sanırm..

HTML