pc im bir açlıp bir kapanıyor

tom rider

New member
bilgisayarım sürekli açılıp kapanıyo kendi kendine bana bu konuda yardımcı olabilecek biri var möı . varsa çok sevinirim

shekhil

New member
Dostum pc de virüs olabilir yada sistem çökmüş olabilir birde sistemi başlatırken F8 basarak güvenli modda acmayı dene eğer acarsa sisteme virüs bulaşmış demektir acmıyorsa sistem cökmüş demektir gecmiş olsun. Eğer İşlemci Funı tozlanmıssa da pc açılıp kapanabilir fun a da bi bakarsan daha iyi olur....

d3d2c

New member
Rem problemi olabilir! Mesela benim 512 mb lik 533 lük bir rem ve ona ilave olarakta 512 mb lik 667 lik bi rem kullandım pc acıldıktan 1-2 dakka sonra kapanıyordu, sebebi remlerin farklı olmasıymıs !!

nq_kn

New member
1. power supply sorunLu oLabiLir... zamanLa tozdan doLayı içindeki devre eLemanLarı yeteri kadar güç üretemiyo. eğer sorun buysa minimum gerçek 300w bi power supply işini çözer. bundan oLduğunu nasL anLayacağına geLince sağLam bi power supply'ı pcye bağLa onunLa açmayı dene.
2. sorun arkadaşLarında dedii gibi ramLerden oLabiLir. çaLışma zamanı farkLı ramLer kuLlanıyo oLabiLirsin, çaLışma frekansı farkLı ramLer kuLLanıyo oLabiLirsin, veya ramLerin tozLanmış oLAbilir. ram Leri yerinden çıkartım yuvaya kuru hava iLe temizLe ve ram Lerin yuvaya oturduu pinLeri siL iLe siLerek temizLe.
3. eğer UPS kuLLanıyorsan UPS in servise gitme zamanı geLmiştir.
4. CPU ısınmış oLabiLir. eğer BIOS ayarLarından anLıyosan bir kontroL et eğer anLamıyosan hiç karıştırma PCye yazık etme:D
5. eğer pc sağLam ise HDD in tamamına ( eğer HDD birden fazLa parçaya böLünmüşse ) fuLL format at. bunuda MaxBlast gibi harddisk üreticiLerinin siteLerinde yayınLanan ücretsiz programLarLa yapabilirsin. windowsunu tekrar kurmadan önce tüm pcyi iice temizLe. ve hiç bi program kurmadan önce ii bi antivirüs programı kur. benm tavsiyem nod32 den yana.
şimdiden koLay geLsin kardeş...

araghorn-g

Pentaxian
sisteminin genel özelliklerini verseydin daha fazla yardım edebilirdik... bence yetersiz bir psu veya fanı bozulmuş işlemci fanı bu tür kapanmalara neden olabilir...

ramin bozuk olması bana pekde mantıklı gelmedi, saat hızları farklı ramler kullanıldıysa veya ramler bozulduysa makine açılmaz...

By_MaNu

New member
sisteminin genel özelliklerini verseydin daha fazla yardım edebilirdik... bence yetersiz bir psu veya fanı bozulmuş işlemci fanı bu tür kapanmalara neden olabilir...

ramin bozuk olması bana pekde mantıklı gelmedi, saat hızları farklı ramler kullanıldıysa veya ramler bozulduysa makine açılmaz...
banada Ram lrin bozulması pek mantıklı gelmedi. En azından bi mavi ekran verip restart atar. virüs konusuna yada fan konusuna gelince de sistemin ne kadar açık kaldığına bağlı olarak değişir <30 dk. da bi atıyorsa muhtemelen ısınma sorunu vardır> hemen sistem restart atıyorsa güvenli kipte açıp birde öyle dene. O zaman böyle bir sonuç yoksa sistemini antivirüs vb. araçlarla temizlemeni öneririm. kolay gelsin

silver021

New member
Bilgisayarın fanlarından kaynaklanıor olabilir..
büyükh ihtimalde öyledir.. :vur
çift çekirdekli PC lerde bu sorun cokh fazla yaşanıyor.. nedeni ise işlmeciyi soğutucakh yeterli fan takılmıyor.. önemsenmiyor.. :vur
Yada kasanı her 3 ayda 1 kez içini temizletmen gerekebilir..

cumatiyek

New member
bence kardaşım senin sorunun en büyük sebebi pc virüs olmasından kaynaklanıyor aynı sorun bende de vardı bilgisayara format atınca o sıkıntıdan kurtuldum sana da tavsiye ederim..

MeMBeRsSs

New member
nq_kn arkadaşımız olabilecek durumları hepsini anlatmış. Geriye tomraider arkadaşımıza kalmış :)

tom rider

New member
ilginizi için çok teşekkürler arkladalarım. dün pc im tamirciden geldi. arkadaşın da dediği gibi power supply den kaynaklanmı arıza. emeğinize sağlık hoşçakalın ve dostça kakalım.

HTML