PC hiç açılmıyor, ne yapabilirim?

İSKETE

New member
Arkadaşlar pcnin power tuşuna bastığımda hiç bir hareket olmuyor yani makina çalışmıyor. Anakartım p5pl2, haziranda pc yine şimdi olduğu gibi hiç açılmadı. Bilgisayarcıya götürdüm bios güncellemesi yaptı ve pc düzeldi.
Dün arkadaşımın laptopunun kurtarma dvdsini ve driver dvdsini yedekledik benim pcde. Kurtarma dvdsini normal olarak yedekledik bir sorun çıkmadı. Yedeklemek için arkadaşın vista driver dvdsini taktığımda ise pc aniden kapandı yeniden başladı. Sonra onu da yedekledik. Yedek dvdnin içeriğine bakmak için dvdyi tekrar taktım ve pc dvdyi okumaya başladığı an pat diye kendini kapadı ve yeniden başladı. Ben de korktum hemen dvdyi çıkardım.Bu olaylardan sonra pcyi 2 saat kullandım, hiç bir sorun çıkmadı. PCyi sağlıklı bir şekilde kapadım.
Sabah kalkıp pcnin power tuşuna bastım ama tık yok. Yine haziranda başıma gelen durum meydana geldi. Sorunum büyük ihtimalle biostan kaynaklanıyor. Sanırım arkadaşımın driver dvdsi benim bios ayarlarımı bozdu. Biosumu tamamen sıfırlayabilir miyim? Yani CMOSun içinde anakartımın bios bilgileri bulunmayacak ve biosumu yeniden kuracağım. Ama bunun için PCyi çalışır hale getirmeliyim.
Bilgisayarcı anakartımı başka makinaya takarak bios güncellemesi yaptığını söylemişti. Acaba bunu nasıl yaptıYardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Köydeyim ve kasayı 40km uzaktaki ilçeye taşımak istemiyorum.:terCocuk:

__crazy

New member
Eğer BIOS'u güncelleyerek geçtiyse tekrar götürmelisin.
Köyünüzde internet cafe varsa ona götür onlar da günceller.

İSKETE

New member
Hocam tek derdim pcyi çalıştırmak. PC bir çalışsa bende güncellicem, anakartta yeşil power ışığı yanıyor ama power tuşuna bastığında makinada tık yok. Ne fan çalışıyor ne harddisk.
Köyde bir pc daha var asus anakartlı. Bunun bir yolu varsa deneyeceğim.

WaTcHFuL

EVERYWHERE
Led kablolarını çıkarıp tekrar tak.

cceett

New member
Aynı sorun benim başıma da gelmişti, şu şekilde çözdüm:
Anakart pilinde sorun olabilir arkadaşım. Anakart pilini çıkarıp çalıştırmayı dene, büyük ihtimal çalışacaktır. Çalışmaya başladıktan sonra direk bios ayarlarına git ve tüm ayarları orjinal ayarlarına çevir ve bilgisayarı açmaya devam et. bu arada bir de bir metal tel gibi birşey yardımıyla iki ucuna değdirerek pili kısa devre yap. bir sonraki açılışta tekrar pili takıp çalıştırmayı deneyeceksin.

İSKETE

New member
Hocalarım elektrik kablosunu çıkardım bekledim taktım olmadı. Anakartın üzerindeki pili çıkarıp bekledim sonra taktım yine olmadı. Anakartın üzerinde yeşil ışık var yanıyor. Sorunum daha önceden de başıma geldiği için bios kaynaklı diye düşünüyorum.

Arkadaşlar çalıştırdım. Elektrik kablosu çıkık yarım saat kadar bekledim bu arada dvd sürücünün anakartla olan elektrik ve data kablosu bağlantılarını da söktüm. Elektrik kablosunu taktım power tuşuna bir bastım tık çalıştı. Hemen biosumu güncelledim. Allahım sana binlerce şükürler olsun büyük bir dertten kurtuldum. Yardımcı olan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. :gulumseCocuk:

İSKETE

New member
Evet arkadaşlar dediğiniz oldu pc yine açılmıyor. Evimizde topraklama yok. Bu sebeple kesintisiz güç kaynağı olduğu halde elektrik kesintilerinden anakart etkileniyor. Dün yine elektirk kesildi ben de güç kaynağını kapattım. Elektrikler gelince pcyi açmaya çalıştım yine aynı açılmama sorunu. Aklıma statik elektrik geldi. PCnin bütün elektrik bağlantılarını çıkardım. İnce bir bakır telle bütün transistör ayaklarını anakart üzerinde kısa devre yaptırdım. Ardından bağlantıları yapıp power tuşuna bir bastım makine çalıştı. Sabah yine elektrikler gitti ve yine aynı açılmama sorunu. Makinada power tuşuna basınca tık yok. Şimdi yine transistörleri kısa devre yaptırdım ama makine çalışmadı. Makine çalıştığında pc çalışmasada kasa üzerindeki led ışığı yanmıyor ama makine anlattığım çalışmama sorununu yaparsa kasadaki led ışığı yanıyor. Bıktım bu anakarttan ne yapacağımı şaşırdım başka tavsiyeleriniz var mı? İşin parasında değilim ama kasayı ilçeye taşımak zulüm geliyor bana :(

Zeytin

Zeytin&Limon
topraklama olmayan sistemlerde skca yasanan bir sorun bu. bir guc kaynagi almalisiniz ve surekli acik tutmalisiniz. voltaj dalgalanmalarini boyle engellersiniz. bunun yaninda sadece bilgisayar icin toprak hatti cektirebilirsiniz. gayet makul bir fiyata yapiyorlar. ki ben hindistanda kendi evimde bunu gerceklestirdim sorunsuz kullaniyorum.

HTML