Pardus için bir kaç sorum var

momento

New member
arkadaşlar benim bir kaç sorum olcak size.Eğer bu sorular hakkında bilginiz varsa paylaşmanızı yada bildiğiniz bir kaynak varsa ona yönlendirmenizi istiyorum.

VMware kullanarak windows xp üzerine pardus 2007 kurdum

1-onixon marka usb adsl modem kullanıyorum.VMware kurulu sistemi nete bağlamak için ne yapmam gerek ???
2-windowsda nete bağlıyken bu bağlantıyı ağ bağlantısı olarak gösterip pardusu nete bağlaya bilirmiyim.Yapabilirsem nasıl ???
3-ekram çözünürlüğüm 800x600 olarak kaldı ekran kartı sürücülerini yüklesem herhalde bu sorun çözülür mü acabaaaa ?*
4-wireless adapter olarak usrobotics 5417 pcı kart kullanıyorum fakat linux sürücülerini bulamadım.pardus'un tıpkı windowsda olduğu gibi otomatik donanım algılayıcısı yada yükleyicisi var mı ??? varsa nasıl kullana blirim
5-önerdiğiniz bir firewall ve antivirüs programı var mı ??? normalde zonealarm ve kaspersky kullanıyorum bunların linux versiyonları var mı diye bakmadım ama :D
6-Diğer harddisk bölümlerine ulaşamıyorum sadece VMware'in kurduğu bölümü gösteriyo.Acaba windows altındaki klasörlerime yada harddisklerime nasıl ulaşırım??

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

gotcha78

New member
1-) arkdsim pardus 2007 ext3 dosya sistemi kullanir. pardus 2007 uzerinden ntfs dosya sistemli partitionlara ulasamassin. Fat32 olarak kullanirsan ulasman mumkun partitionlara.

2-) pardus 2007 de tum driverler yuklu geliyor genelde kendisi otomatik olarak tanir. Tanimadigi driverleri pisi deposundan temin edebilirsiniz.

3-) Ekran cozunurlugu 1280x1024 ve 75 hz yenileme hizina kdr taniyor bende. eger tanimadi ise yapman gerekn;

Tasma' dan görütü ayarlarına girmek. Orada mutlaka göreceksiniz ayarı.

Eğer yoksa /etc/X11/xorg.conf dosyasını açın ve SubSection "Display" bölümündeki Modes ile başlayan satırı bulun. Oraya gidip dilediğiniz çözünürlük yoksa ekleyin. Örneğin;
Modes "1280x1024" "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"

HTML