Pardus 2007

momento

New member
Neden Pardus?

Ülkemizde işletim sistemlerinin bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmaktadır:

* Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
* Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir.
* Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır.
* Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmektedir.

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.

Pardus Vizyonu

* Pardus, sürümleri farklı dikey pazarlarda, çeşitli kullanım şekillerinde ve alanlarında, toplumun her kesiminde tercih edilen, kullanılan ve yaygınlaştırılan bir işletim sistemi dağıtımı olacaktır.
* Kar amacı güdülmemekle birlikte, kullanılacak ve oluşturulacak iş modelleriyle, öz kaynakları ile ayakta durabilen, sürdürülebilir bir organizasyon oluşacaktır.
* Geliştiriciler, mevcut teknolojik problemlere, uygulanabilir ve yenilikçi çözümler getirerek küresel düzeyde Linux ve açık kaynak camiasına özgün katkı yapacaklardır.

Pardus'un Hedefleri

* Tam Türkçe desteğini, hem karakter yapısının Türkçe’ye uygun (UTF-8 uyumluluğu), hem de kullanıcıya görünen tüm mesaj ve belgelerin Türkçe olması yoluyla sağlaması.
* Mevcut Linux dağıtımlarından ve rakip diğer işletim sistemlerinden daha kolay kurulabilen ve kullanılabilen bir işletim sistemi olması.
* Araç temelli ve teknoloji merkezli bir tasarım yerine görev temelli ve insan merkezli bir yaklaşımla ve esnekliği ve yüksek performansı sağlayabilecek modüler bir yapıda tasarlanması.

Bu kadar tanıtım yeter.Arkadaşlar ulusal işletim sistemimiz pardus 18 aralık saat 11:00'da nihayi olarak son sürümüyle kullanıma sunulmuştur.Fakat, sanırım oluşan yoğun ilgiden ötürü server'larda bir problem söz konusu.Bu yüzden Pardus'un kendi ftp server'ından indirdiğim ve bilgisayara kurulan (cd'den çalışmayan) versiyonunu upload ederek sizlere sunmak istedim.

1.http://uploaded.to/?id=75fd99
2.http://uploaded.to/?id=7c988a
3.http://uploaded.to/?id=9f2267

Pardus 2007 Türk milletine hayırlı ve uğurlu olsun

ozzyben

New member
arkadaşlar ben pardusu indirip kurdum.ama baktım ki pardusu öğrenmem zaman alacak, yine xp home u kurayım dedim.ama xp yi kuramıyorum.bütün her şey kuruluyor ama en son yenidem başlatınca error 17 hatası veriyor.bunu çözene çok minnettar kalırım.
Not: pardusu tekrar kurduğumda çalışıyor,ama xp yi kurmayı beceremedim bi türlü.lütfen yardımmm.

yoldas

New member
ozzyben' Alıntı:
arkadaşlar ben pardusu indirip kurdum.ama baktım ki pardusu öğrenmem zaman alacak, yine xp home u kurayım dedim.ama xp yi kuramıyorum.bütün her şey kuruluyor ama en son yenidem başlatınca error 17 hatası veriyor.bunu çözene çok minnettar kalırım.
Not: pardusu tekrar kurduğumda çalışıyor,ama xp yi kurmayı beceremedim bi türlü.lütfen yardımmm.
UMARIM BİLGİLERİNİ YEDEKLEMİŞSİNDİR

ozzyben

New member
bilgileri derken umarım sistem bilgisi falan kasdetmiyorsundur.diğer türlü bütün dosyalarımı yedekledim.ama bu sorunu çöxemedim daha.şimdi ben linux mu kullanacam hep?olmaz yaaaa

multeci20

New member
ozzyben' Alıntı:

arkadasım win xp kurarken tüm bölümleri silip kurarsan sorun ortadan kalkar. yada disk bölümleme araçlarını kullanman lazım. son olarak da fdisk i onerebilirim. ama sistemini yedeklemişsen ilk tavsiyemi dene umarım işine yarar.

expertman

New member
ArkadaŞlar Ben Pardusu Wİndows Xp Yİ Sİlmeden Kurmak İstİyorum. C Ve D Olarak İk İksim Var D Ye Bunu Kursam. AÇilŞita Tercİh Edebİlİrmİyİm Pardus Veya Xp Dİye

simunye

New member
expertman' Alıntı:
ArkadaŞlar Ben Pardusu Wİndows Xp Yİ Sİlmeden Kurmak İstİyorum. C Ve D Olarak İk İksim Var D Ye Bunu Kursam. AÇilŞita Tercİh Edebİlİrmİyİm Pardus Veya Xp Dİye
Kurabilirsin, hiçbir sorun olmaz.
Ben şuanda ikisinide kullanıyorum. C de winXp, D de ise Pardus yüklü.
Açılışta Pardus'un açılış kısmı geliyor ve seçenek sunuyor.
Pardus'lamı yoksa WinXp ilemi diye......

expertman

New member
simunye' Alıntı:
Kurabilirsin, hiçbir sorun olmaz.
Ben şuanda ikisinide kullanıyorum. C de winXp, D de ise Pardus yüklü.
Açılışta Pardus'un açılış kısmı geliyor ve seçenek sunuyor.
Pardus'lamı yoksa WinXp ilemi diye......

sağolasın hocam çok yardfımcı oldun.
bu arada diyelimki ileride c ve dyi birşleştirmek istiyorum ama işletim sistemine zarar vermeden nası yaprım

karadavuti

New member
ya arkadaşlar bişiy soracam pardus un kurulumu hakkında biraz yardımcı olabilir misiniz? ama ben pardus u microsoft virtual machine e kurmak istiyorum. microsoft virtual machine 2004 e kurdum fakat çaliştıramadım. ayarlara bakarken benim laptop un işlemcisini pentium III class olarak goruyor program fakat benim işlemci core 2 duo. bu sefer de microsoft virtual machine 2007 beta ya kurmaya çalişiyom fakat bu sefer de kuramadım.
yardımcı olabilir misiniz..?
şimdiden teşşekürler.

youngster

New member
kurulmuyor yahu ne yaptıysam olmadı ekran kartımı desteklemiyormuş....
kaldırıken de mbr yi bozdu bi de kurtarma konsolundan mbr onardık
uludag org da da herhangi bir açıklama yok hala. düzelse de kursak kurtulsak su windowstan

HTML