Paradox

soda

New member
BİKAÇ PARADOX,

1) Bir uzay mekiğinin (sürtünmesiz ortam) düz bir doğrultuda ilerlediğini düşünün,
ve yarım dakika sonra hızını ikiye katlıyor, çeyrek dakika sonra hızını tekrar ikiye
katlıyor, 1/8 dakika sonra tekrar ikiye katlıyor, ...

bir dakika dolduğunda uzay mekiğinin hızı ne olacak, ilk kanı sonsuz olması elbette,
ama olabilirmi sizce?

2) Benzer bir paradox, sonsuz uzunlukta bir çubuk düşünün, bunu yarım dakika sonra ikiye, çeyrek dakika sonra tekrar ikiye.... bölelim, bir dakika dolduğunda elimizde ne kalır? her parçanın bir uzunluğu varmıdır? her parça sonsuzsa biz neyi böldük?

3)kum yığını paradoxu verilmişti bir benzeri;

bir adamın sadece 1 lirası varsa , o adam zengin değildir
eğer bir adam zengin değilse 1 lirasının daha olması onu zengin yapmayacaktır,

bu adama 1 lira verelim zengin olmayacak, bir lira daha verelim yine zengin değil,......... sonunda bu işlemi 1 milyar kere tekrarlayalım bu adam yine zengin olmayacak, o halde bu adamı zengin yapacak sınır nedir??yada zenginlik diye birşey olabilirmi??

4) Zenonun hareket paradoxu

Bir koşucu düşünelim 100metreyi , yani belli bir mesafeyi sınırlı bir zamanda koşacak olsun.
Zeno paradoxunda, koşucunun 100 metre noktasına ulaşmadan önce 50 metre noktasına ulaşması gerekir, 50metreye ulaşmadan önce 25 metreye ulaşması gerekir, 25 metreden önce 12.5 metreye ulaşması, .........

Uzayı sonsuz sayıda parçaya bölebileceğimizden , koşucunun ulaşması gereken sonsuz sayıda hedef nokta gösterebiliriz. O halde , koşucu sonsuz bir mesafeyi sınırlı bir zamanda koşmalıki; buda imkansızdır.
Bir noktadan diğer noktaya hareket eden her cisim içinde aynı koşullar geçerli olacağından, o halde hareket imkansızdır.
Acaba bizim algıladığımız hareket sadece bir illüzyonmu?
Yada bizim savımızın kırıldığı nokta neresi?

internette rastladıklarımdan buraya yazdım birkaç tane, çözmeye çalışmayın tavsiyem:)) arada yine yazarım

zqwerty

New member
yaw bu paradox lardan sıkılmıştım sen getirdin koydun varmı böyle bi olay
1 soru için yarısı oranda azlan zamanda 2 katı artan hız =1dk sürede ki kac defa azaldıysa*2*hız olur. matematiksel hesabını yapmadım ama sunsuz değil 10üzer 10 küsürlü bi rakam olmalı:D
2belirttiğin şeyin uzunluğunu sonsuz olarak vermişsin bu da onun mantıken ikiye bölünemesini gerektirir.fakat illede bişeyler istersen Astro fizik kanun larına göre n i uzay boşluğundaki sunsuz uzunluk olarak ele alırsak eğer bu demek oluyor ki n= zaman /2 /2.......=0 ki buna ulaşmak cok zordur süper bilgisayarlar bile kitlenir bunda neyse n/zamanın yarısıyla bölünmesi itibariyle olusan durumkere durum=nasıl olucak bilmiyorum ama oda ne sıfır ne de herhengi bi elle tutulur rakama tekavül ediyo:D
3 soruya gelince zenginlik kavramı üstüne ki adama 1 kattrilyon kerede 1 lira versen adam zengin olamaz senin soruna göre ama genel sosyoekonomik ve kültürel eşleşme ile sosyal cevreye oranla zengin olduğunu söyleye biliriz:D
4 mesafe ile zaman ayrı kavramlar olduğundan savının kırıldığı nokta bu
paradox içinden çıkılamayan durum olarak gösterilir mantığınla aşarsın:D cvp larımı algılıya bildiysen başka bi paradox a neden olmazsın alıntıda olsa yine de güzel anılar canlandı gözümde gecmişe dair saol :D

soda

New member
dostum güzel yazmışsın yazmayada , bunlar benim uydurmalarım değil hala açıklanamamış bilimsel paradoxlar
cevaplarında keşke doğru olsa da bir anştaynda biz çıkarsak:)),

cevaplarına baktım,

1.paradoxa demişsinki hız 10 üzeri küsürlü bir rakam çıkar,

- şöyle düşün elindeki bir parçayı ikiye böl, kolay anlaman için kürdan varmış gibi düşün, (soruda 60sn) iki kat hıza çık, kalan kürdanı yine ikiye böl yine iki kat hıza çık, sonra kalanı yine böl iki kat hıza çık,.......bu şekilde devam et,
soruda diyoki kürdan bittiğinde hız nedir,
sen kürdanı hep ikiye bölüyosun ama diğer yarısı elinde kalıyor, yani kürdan hiç bitmiyor, ...........

2.paradoxda aynı mantık dikkat edersinki

3.paradoxda fikrin doğru, zaten izafiyet teorisininde(görecelilik) çıktığı nokta budur, zaman , uzunluk, hız .. gibi algıladığımız tüm kavramlar izafidir, yani kişiden kişye , aldığın sabit noktaya göre değişir, burdada bir başka şekli zenginlik kavramı üçün izafi olduğu anlatılmış

4. soruda , zaman ve mesafe tabiki farklı kavramlar, burda bir koşucu koşuyor , yaptığı iş hem zaman hem mesafeye bağlı bir denklem, hız=m/sn yada km/saat ,
burda olay şu bir hareket denkleminin oluşması için iki sabit noktaya ihtiyacımız var, soruda birisi koşucunun bulunduğu yer, diğer nokta neresi?

Arada da demişsinki, cevaplarımı algılayabildiysen başka bir paradoxa neden olmazsın

Anştaynın bir sözü var; şu iki şeyden adım kadar eminim, biri kainatın sonsuzluğu ,diğeri insanların aptallığı, ama ilkinden ikincisi kadar emin değilim'
adam haklı ben daha ne diyim

yourt

New member
bu ifadeler matematikte seriler ile ilgilidir.limit kullanarak çözümü sonsuzdur.
3 paradox içinde geçerlidir.

Cemolog

New member
ben sadece dördüncü soruya bir mantık yürütebilirim biz bu koşucunun sınırlı zamanda sonsuz noktadan geçmesi gerek tiğini biliyoruz ama diyelim ki bu koşucu 100 myi 1 dakikada koşabilecek gücte o zaman 50 myi yarım dakika 25 myi çeyrek dakika 12.5 myi 1/8 dk.... biçiminde bu zamanı da sonsuz parçalara ayırabiliriz. o zaman da 100 m içerisindeki sonsuz noktayı geçebilmemiz için de sonsuz zamanımız olmuş olur

katakulli

New member
matematiksel olarak 1 kişinin 100 günde yapacağı işi 100 kişi 1 günde, 2400 kişi 1 saatte, 144000 kişi 1 dakikada,8640000kişi 1 saniyede,864000000 kişi 1 salisede yapabilir. Ancak mantıken 864000000 kişi 1 salisede elini bile hareket ettiremez. O yüzden matematiksel olarak limit hesabı kullanabilsede, mantıksal olarak açıklaması yoktur. Tabi bu benim fikrim:)

HTML