Panorama Çalışmalarım

zafo_ydo

New member
Panorama Çalışmalarım (High Quality)

Fotoğraf Makinesi: Sony DSC T10
Fotoğrafları birleştirmek için Panorama Maker 4 Pro kullandım.

Yalova Termal - Su Düşen Şelalesi'ne giderken

Çamdibi barajı civarı ( Kocaeli - Karamürsel)

Yalova Altınova - Ballıkaya doğa çiftliği

Yalova Altınova - Geyikdere Köyü Manzarası

İznik - Nilüfer Hatun İmareti 360 Derece Görünüm.

Biraz da panorama hakkında bilgi vereyim.

Genelde fotoğraf makinesini "Program" modunda tüm ayarlarını elle yaparak kullanıyorum.

Gündüz çekimleri için kullandığım ayarlar genellikle şöyle:

Color: Vivid
ISO: 80 (En düşük olan değer)
Focus: Multi
Metering Mode: Multi
Sharpness: +
Contrast: -
Flaş: Kapalı
EV: 0
WB (White ball): Daylight (Hava durumuna göre Clouds da seçilebilir.

Bu özellikler haricinde daha fazla özellik mevcutsa o ayarları da kaliteli olacak şekilde ayarlayınız. Gerekli bilgiler fotoğraf teknikleri ile ilgili yazılarda bulunabilir.

Panoramik fotoğraf çekimi için internette yeterli bilgi olsa da ben kısaca bahsetmek istiyorum.
Genelde fotoğraf makinesini dik çevirerek fotoğraf çekiyorum. Ayrıca Focus değerini sabitliyorum. Mesela çok uzağa odaklayacaksam sonsuz ayarına (∞) getiriyorum ki tümü eşit odaklansın. Çekimi soldan sağa doğru bir çizgi hizasında yapıyorum. ilk çektiğim fotoğrafın sağ tarafındaki yaklaşık 1/3 lük kısmını bir sonraki fotoğraf karesine de alıyorum böylece panorama yapmak için kullanacağım program ortak noktaları kullanarak fotoğrafları birleştirebilir. Bu şekilde istediğim açı kadar fotoğraf çekiyorum.
Bilgisayara aktarınca, fotoğrafları eğer dik çektiysem 90 derece çevirip yatay görünümden dikey görünüme geçiriyorum.

Aşağıdaki ekran görüntülere göz atarsanız biraz daha iyi anlaşılacaktır.
Ayrıca kullandığım en başarılı panorama programı olan Panorama Maker 4 Pro'yu da linkini veriyorum isteyen indirip kullanabilir. Kurulumsuzdur zip'ten çıkarıp doğrudan çalıştırabilirsiniz.

Dik çekilmiş fotoğraflar:

Yatay çeviriyoruz.

Kullanıma hazır fotolar

Panorama Maker Pro ilk görünüm.

Fotoğrafların ortak açılarına dikkat ediniz. Sağ alttaki "Stitch"e basıyoruz.

Ve sonuç: "Save"yi tıklayıp istediğimiz formatta kaydediyoruz. İşlem tamam.

İşte program:
http://rapidshare.com/files/125910613/Panorama_Maker_4_Pro.zip
Küçük bir not: Çok fazla ve büyük boyutlu fotoğrafları birleştirmek için yeterli RAM'iniz olmalı. RAM'iniz 512mb'den az ise program çok yavaş çalışır ya da işlemi tamamlayamayabilir.

Bu da bonus: İznik - Nilüfer Hatun İmareti 360 Derece Görünüm Quicktime videosu. Çok hoş bir şey oldu.
http://rapidshare.com/files/125919049/iznik.-.Nilufer.Hatun.imareti.360.rar

Emeğe Saygı...

araghorn-g

Pentaxian
güzel çekimler. başarılı bir panorama çalışması

free!

artık yok...
t7 var bendede, acaba hangi modda yapıyorsun, anlatabilirmsn

onekedisi

New member
Mesaj yazmışım ama tekrar yazayım, çok öğretici, açıklayıcı, faydalı ve profesyonelce hazırlanmış bir çalışma. Devamını bekliyoruz...

HTML