Panİk Atak

DEPRESYON GECİRDİNİZMİ

• Kullanılan toplam oy
    5
  • Anket kapatılmış .

kaan005

New member
Panik Atak Nedir?

Panik atak ile ilgili olarak ilk bilmeniz gereken panik atak nedir? Bu sorunun cevabını öğrendikten ve panik atağın ne olduğunu anlayabildikten sonra bu durumdan da kurtulabilirsiniz. Panik atak en kısa ve öz tabiri ile ani olarak ortaya çıkan endişe - kaygı nöbetidir. Bu endişe ve kaygı nöbeti kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir, bu yüzden de çoğu zaman kişide yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaratır. Bu yoğun korku duygusu içinde kişi, çok kötü birşey olacağını, onun için sonun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür. Bu şekilde yoğun bir korku içinde olan kişi doğal olarak o ortamdan kaçmak, uzaklaşmak ister, yardım alabileceği bir sağlık kuruluşuna gitmek ister. Çoğu zaman gidilen bir hastanede veya acil serviste herhangi bir girişimde bulunmaksızın bu belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.

Panik nöbeti sırasında aşağıdaki belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden dört tanesinin görülmesi çoğu zaman yeterli olur. Genel olarak kişiler nöbetler sırasında bu belirtilerde 7-10 arası belirti yaşamaktadırlar.

1 - Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama
2 - Terleme
3 - Titreme ya da sarsılma
4 - Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
5 - Soluğun kesilmesi
6 - Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma
7 - Bulantı ya da karın ağrısı
8 - Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
9 - Derealizasyon ya da Depersonalizasyon (Dış dünya yada kendisi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme).
10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
11- Ölüm korkusu
12- Uyuşma ve karıncalanma duygusu
13- Üşüme ürperme ve ateş basması

civilce

New member
bunlar bende de war ... we kotusu ben yakında olucem..tıp dunyasında panık atakla olen ılk kısı olarak ben geccem olemı :D

revolation

яєѕυяяє¢тιση ιηѕαηє ρєяѕση мσ∂
civilce geyiğe vurmuşsun ama panik atak olursan o zaman şaka yapmamazsın. çünkü;
* her saniye dünya üzerine yıkılır.
* her girdiğin yerde ilk önce tuvalet ve çıkış kapılarını bulmak istersin,
* çıkış kapılarına her zaman yakın olmak istersin. çünkü bişey olursa hemen çıkabilme düşüncesi oluşur.
* utangaç, çekingen, yeni insanlara tamamen kapalı (asosyal) bir kişilik oluşur...
* daima birinin sizi öldüreceğini yada sizi izlediğini düşünürsünüz...

neyse kaan005 nasıl yardım etmeyi düşünüyorsun? yani doktor musun yoksa konu hakkına bilgin mi var?

benim tavsiyem bir doktora başvurmak. doktor sanırım aklımda olan 3 ilaçtan birini verecektir (isim vermiyorum reklam olmasın)... düşük dozda başlangıç ve daha sonra doz artımı... düzelme ve iyileşme belirlendiğinde ilacın dozajında tekrar düşürme... daha sonra bu ilaç tamamen kesilip takviye ilaç başlangıcı. yani çok az etkisi olan psikolojik tedavi ilaçlarından biri. doktorlar genelde bu yardımcı ilaçları bünye ilaca alıştığı için verir. bu yardımcı ilaç o kadar düşük bir dozdadır ki!!! bu ilaçtan 3 tane içseniz asıl tedavi için verilen ilaca denk gelmez. bi bakıma kendinizi ii hissetme amacıyla verilir. yani hasta "ya doktor ilacı kesti gene kötü olur muyum?" diye kendini tekrar hasta etmesin diye bi nevi onu kandırmak için kullanılan ilaçlardır...

asıl tedavi için kullanılan ilaçlar...

Hamilelerde kullanılmamalıdır,
Dikkat gerektiren işlerde çalışan kişiler işlerinde daha dikkatli olmalıdır (örnek; demir doğramacı yanlışlıkla kolunu kesebilir)
Araç kullananlar araç kullanırken daha dikkatli olmalıdır,
vb...

-----------

Bilinenin aksine psikolojik tedavilerde kullanılan ilaçlar uyku hali yapmaz. Evet insanı sersemleştirir ama genede uykusuzluğa yol açar.

Neyse... Bildiğim bi kaç yan etkisini yazayım...

Yan etkileri: Buğaz kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk...

Not: Yazdıklarım kendi izlenimlerim değil bilgilerimdir. Eksiklerim olabilir... Daha detaylı bilgi için lütfen bir psikoloğa başvurun...

Fiziksel hastalıklar psikolojik hastalıklara yol açtığı gibi (örnek; tek kolu olan biri psikolojik bir hastalık olan agorafobi hastası olabili...
Agorafobi (kısaca): Evden dışarı yani sokağa çıkamama korkusu...)
Psikolojik hastalıklarda fiziksel hastalıklara yol açabilir (örnek: sinirsel sorunları olan yada sinirlendiğinde midesinde gastrit oluşan biri bu gastrit sonucu yaşadığı öğürmeleri hatta kusmalar sonucu yemek borusunda yara oluşur. Bu ciddi bir problemdir)

Yani arkadaşar psikoloğa gittiğinizde size kötü bişeylar yapmıyorlar... Psikoloğa gitmek artık ayıpta değil...

Günümüz yy.'ında sosyal ve ekonomik çöküşler sonucu fiziksel hastalıkların daha fazlası psikolojik hastalığı olan insan var.

Çoğu insan sorunun fiziksel olduğunu düşünürken (midesindeki bulanma vb midemden kaynaklanıyor) aslında sorunun psikolojik olduğu görülmekte (sinire, sıkıntıya bağlı mide bulantısı - kusma)...

3 doktora gidipte psikolojik cevabını alan biri 4. doktora gibip parasını boşa sarfetmesin. 3 doktrordan sonra bir psikoloğa başvurun... Her hastalık yenilebilir. Ama öncelikle kabullenmeniz gerekmektedir ki psikolojik bir hastalığı kabullenmek ayıp değildir.

Sonuçta iki yol var...

ya; psikoloğa gidip tedavi olursunuz (en kötü ihtimalsalaklar insanlar yada arkadaşlarınız size psikoloğa gittiğiniz için deli der. böylece gerçek dostlarınızı tanıma fırsatı bulursunuz)

ya da; belirli bir sonra istem dışı çorbanızı elle içmeye başlar, aklınızı kaçırı, bir sinir hastanesine yatırılırsınız (ya tedavi olursunuz ki asla eski siz olamazsınız ya da hep orada yaşarsınız)

evet psikolojik çoğu hastalıktan kimse ölmemştir. ama kimse delirmedi diye bişey yoq!!!

aklı yerinde olmayan biri yemek yemenin önemini bilmez... sonuçta açlıktan ölür... doğrudan ölümle sonuçlanmasa da dolayı yoldan ölümle sonuçlanabilirler.
işte 2. seçeneği yaşamamak için psikoloğa gitmeniz şart...

revo psikolog musun? diyorsunuz =) yok lem keşke olsam... herkese beleş bakardım. sadece size psikoloğa gitmenin ayıp olmadığını anlatmak istedim... birde sağlığınız benim için önemli. Birbirimizi tanımasakta sizler insansınız arkadaşlar!!!

SAHRANİL

Altın Üye
ya arkadaşlar ben panik atağım ve ilaç kullanıyorum,lustral speacıal ve xanax.ama xanaxı sadece panik atak anında içiyorum.bence dünyanın en kötü hastalığı.benim panik atak anındaki hislerim,sanki yanımda bomba var her saniye ölüme yaklaşıyorum gibi oluyor,yanımda sevdiklerim var ve onlarında öleceğini düşünüyorum benim yüzümden,çünkü bombayı durdurabilcek tek kişi benmiş gibi hissediyorum ama yapamıyorum durmuyo sevdiklerim ben yüzümden gözümün önünde ölüyor.bir düşünün bu duyguyu.nolur kimse dalga gecmesin bunlar şaka değil,ben herdefasında bunu yaşıyorum,ilk başlarda bunu devamlı yaşamaktansa bikere ölüyüm temiz olsun diye intiharı çok düşündüm ama şimdi intihar fikri kafamdan çıktı ilaçlar ii geldi,başlarda yemek yaparken elime bıçak alsam hemen bileğimi kesmek geliyodu aklıma,balkona cıksam aşağı atlamak istiyordum ama artık öyle şeyler bitti,tedavim bitince hepden kurtulcam,
panik atak olduğumda önce titremeye başlıyorum nefes alamıyorum,çok terliyorum sonra üşüyorum,etraf sanlmış gibi geliyo,midem çok bulanıyo ve üstüne üstlük anlattığım o ölüm korkusu geliyor.ben midemdekiler çıktığı zaman biraz olsun rahatlıyoru ama bademciklerim boğazım feci halde kanıyor.
tek tavsiyem bu tip şeyleri yasayanlar hemen doktora gitsin yoksa sonu kötüye gider.

kaan005

New member
evet doktorum

evet sahrangil bir hekime başvurmak en mantıklısı yazdığın ilaclar bu hastalıkta en son kullanılan ilaclardır.Ama Xanax bağımlılık yapabilir dikkatli kullan.Huzuru Xanaxta arama kendinde ara

revolation' Alıntı:
civilce geyiğe vurmuşsun ama panik atak olursan o zaman şaka yapmamazsın. çünkü;
* her saniye dünya üzerine yıkılır.
* her girdiğin yerde ilk önce tuvalet ve çıkış kapılarını bulmak istersin,
* çıkış kapılarına her zaman yakın olmak istersin. çünkü bişey olursa hemen çıkabilme düşüncesi oluşur.
* utangaç, çekingen, yeni insanlara tamamen kapalı (asosyal) bir kişilik oluşur...
* daima birinin sizi öldüreceğini yada sizi izlediğini düşünürsünüz...

neyse kaan005 nasıl yardım etmeyi düşünüyorsun? yani doktor musun yoksa konu hakkına bilgin mi var?

benim tavsiyem bir doktora başvurmak. doktor sanırım aklımda olan 3 ilaçtan birini verecektir (isim vermiyorum reklam olmasın)... düşük dozda başlangıç ve daha sonra doz artımı... düzelme ve iyileşme belirlendiğinde ilacın dozajında tekrar düşürme... daha sonra bu ilaç tamamen kesilip takviye ilaç başlangıcı. yani çok az etkisi olan psikolojik tedavi ilaçlarından biri. doktorlar genelde bu yardımcı ilaçları bünye ilaca alıştığı için verir. bu yardımcı ilaç o kadar düşük bir dozdadır ki!!! bu ilaçtan 3 tane içseniz asıl tedavi için verilen ilaca denk gelmez. bi bakıma kendinizi ii hissetme amacıyla verilir. yani hasta "ya doktor ilacı kesti gene kötü olur muyum?" diye kendini tekrar hasta etmesin diye bi nevi onu kandırmak için kullanılan ilaçlardır...

asıl tedavi için kullanılan ilaçlar...

Hamilelerde kullanılmamalıdır,
Dikkat gerektiren işlerde çalışan kişiler işlerinde daha dikkatli olmalıdır (örnek; demir doğramacı yanlışlıkla kolunu kesebilir)
Araç kullananlar araç kullanırken daha dikkatli olmalıdır,
vb...

-----------

Bilinenin aksine psikolojik tedavilerde kullanılan ilaçlar uyku hali yapmaz. Evet insanı sersemleştirir ama genede uykusuzluğa yol açar.

Neyse... Bildiğim bi kaç yan etkisini yazayım...

Yan etkileri: Buğaz kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk...

Not: Yazdıklarım kendi izlenimlerim değil bilgilerimdir. Eksiklerim olabilir... Daha detaylı bilgi için lütfen bir psikoloğa başvurun...

Fiziksel hastalıklar psikolojik hastalıklara yol açtığı gibi (örnek; tek kolu olan biri psikolojik bir hastalık olan agorafobi hastası olabili...
Agorafobi (kısaca): Evden dışarı yani sokağa çıkamama korkusu...)
Psikolojik hastalıklarda fiziksel hastalıklara yol açabilir (örnek: sinirsel sorunları olan yada sinirlendiğinde midesinde gastrit oluşan biri bu gastrit sonucu yaşadığı öğürmeleri hatta kusmalar sonucu yemek borusunda yara oluşur. Bu ciddi bir problemdir)

Yani arkadaşar psikoloğa gittiğinizde size kötü bişeylar yapmıyorlar... Psikoloğa gitmek artık ayıpta değil...

Günümüz yy.'ında sosyal ve ekonomik çöküşler sonucu fiziksel hastalıkların daha fazlası psikolojik hastalığı olan insan var.

Çoğu insan sorunun fiziksel olduğunu düşünürken (midesindeki bulanma vb midemden kaynaklanıyor) aslında sorunun psikolojik olduğu görülmekte (sinire, sıkıntıya bağlı mide bulantısı - kusma)...

3 doktora gidipte psikolojik cevabını alan biri 4. doktora gibip parasını boşa sarfetmesin. 3 doktrordan sonra bir psikoloğa başvurun... Her hastalık yenilebilir. Ama öncelikle kabullenmeniz gerekmektedir ki psikolojik bir hastalığı kabullenmek ayıp değildir.

Sonuçta iki yol var...

ya; psikoloğa gidip tedavi olursunuz (en kötü ihtimalsalaklar insanlar yada arkadaşlarınız size psikoloğa gittiğiniz için deli der. böylece gerçek dostlarınızı tanıma fırsatı bulursunuz)

ya da; belirli bir sonra istem dışı çorbanızı elle içmeye başlar, aklınızı kaçırı, bir sinir hastanesine yatırılırsınız (ya tedavi olursunuz ki asla eski siz olamazsınız ya da hep orada yaşarsınız)

evet psikolojik çoğu hastalıktan kimse ölmemştir. ama kimse delirmedi diye bişey yoq!!!

aklı yerinde olmayan biri yemek yemenin önemini bilmez... sonuçta açlıktan ölür... doğrudan ölümle sonuçlanmasa da dolayı yoldan ölümle sonuçlanabilirler.
işte 2. seçeneği yaşamamak için psikoloğa gitmeniz şart...

revo psikolog musun? diyorsunuz =) yok lem keşke olsam... herkese beleş bakardım. sadece size psikoloğa gitmenin ayıp olmadığını anlatmak istedim... birde sağlığınız benim için önemli. Birbirimizi tanımasakta sizler insansınız arkadaşlar!!!
Evet sizi tebrik ederim güzel bir izlenim ve inanın psikolog olsaymışsınız çok başarılı olurmuşsunuz. Pskiyatriye giden herkes deli değildir. Ve bu tür haslalıkların %90 ı tedavi edilebir.

SAHRANİL

Altın Üye
benim xanaxım kutusunda tam olarak duruyor hiç içmiyorum,çok zor durumda kalırsam çok kötü olursam içiyorum oda hemen sarhoş ediyor beni uyuyorum pek hoşuma gitmiyo bu durum.3ay lustralı 50mg içtim,doktor intihar saplantısı oluştuğunu öğrenince 100 mg yani speacıal yaptı.6ay içtim,gecen ay kontrolüm vardı,doktor 2 ay daha 100mg içmemin çok ii olcağını söyledi.2aydan sonra dozu düşürülerek kesilcek.ben sadece 5 defa oldum panik atak.çok duyarlı olduğum için ilk olmasında hemen gittim doktora.ilk kızım sahranile 8 aylık hamileyken oldu,genelde bayanlar hamilelik dönemi karşılaşıyormuş bu sorunla,yani 1,5 yildır uğraşıyorum bu hastalıkla ama sadece 5 defa oldum.2 aydırda hiç olmadım.ara sıra başım ağrıyo,doktor bunun ii olduğunu sadece baş ağrısıyla atlattığımı söyledi.daha yaşım küçük 23 yaşındayım ben bunu yencem yendimde zaten.başlarda ölmek istiyorum yaşamaktansa bunları diyordum şimdi daha farklıyım.doktoruma göre türk insanlarının büyük bir çoğunluğunda varmış bu hastalık ama kimse dikkat etmiyormuş.ilk panik atağımda pijamalarla yalın ayak hastaneye kaçtım ben kendimi kurtarmak için düşünün caddelerde yalın ayak,aklımı kaybettiğimden değil,gayet bilinçli olarak canımı kurtarmak istedim.birde panik ataklılar akıl hastası değil bunu üstüne vurguluyarak söylüyorum.ben mesela gayet ii eğitimli 2 yabancı dil bilen biriyim.bize önyargılı yaklaşmayın cidden çok üzülüyoruz.doktorum mesela artık herkese iyileştim hasta değilim de demişti bana.çünkü hep ön yargıyla yaklaşıyorlardı,çekilin panik atak kızdırmayın keser biçer...ne alaka gayet sakin biriyim ben mantıklıyım zekiyim bunuda övünerek söylüyorum,tek sorunumuz ince titiz düşünmekten strese girmek.biraz duyarlı olun..

HTML