Osmanlı tokadına 18 yaş sınırı

H@YDUT

MoNtAnA

Ali MERCİMEK / MÜNİH

Video Türkiye'de 7, Hollanda'da 12 yaş sınırı konan "Son Osmanlı-Yandım Ali" filmine, 18 yaş sınırı getirildi. "Son Osmanlı" filminin, "Kurtlar Vadisi-Irak"tan sonra Almanya'da yaş sınırına (KJ damgası) takılan ikinci Türk filmi olmasının nedeni olarak, filmde bir Alman subayının dövüldüğü sahne gösteriliyor.

Alman subayına Osmanlı tokadı

"Son Osmanlı-Yandım Ali" filminin fragmanı

"Tarih, tek taraflı veriliyor ve aşırı şiddet içeriyor." gerekçesiyle yaş sınırını koyan Freiwillige Selbstkontrolle der Filmwirtschaft-Film Sanayii Serbest Denetleme Kurulu (FSK), konuyla ilgili olarak pazartesi günü yeniden bir değerlendirme yapılacağı kaydedildi.

/_newsimages/2821832.jpgYapımcı şirket Özen Film'in yetkilisi Nizam Eren, yaş sınırının Almanya'da 18'e çıkarılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, "Vahşet sahneleri içeren Mel Gibson'un 'Cesur Yürek' filminin bile 16 yaş kategorisinde değerlendirildiği Almanya'da 'Yandım Ali'nin hangi gerekçelerle 18 yaş sınıfına sokulduğunu anlamak güç" dedi. Almanya'daki dağıtımcı firma Central'in sözcüsü ise, kararın resmen sansür olduğunu belirterek, itiraz haklarının önümüzdeki günlerde tekrardan görüşüleceğini söyledi. FSK'nın, gerekçeli kararını önümüzdeki hafta vermesi bekleniyor.

http://kelebek.hurriyet.com.tr/magazin/5883782.asp?gid=90

Mephisto

R€B€L
sanki kendi yaptıkları filmler cift taraflı oluo::D

tarih tekdir bizim atalarımız yazmıştır
yediremiyolarsa hic izlemesinler +18 koycaklarına :durdurun

HTML