Osmanlı Padişahlarının Resimleri ve Kısa Bilgiler

BENNEJDET

New member
anladığım kadarıyla Son Dönem Osmanlı tarihi uzmanı veya profesörüsün

ben bizzat tarihle içiçe yaşayan Osmanlıca bilen biriyim
çok tarih belgesi, vesika okudum
okuduklarımı duysan bu düşüncenden dolayı utanırsın

sana padişahlara tapman gerektiğini değil, saygı duyman gerektiğini söylemek isterim
sonuçta elin ordusu gelip de toplarını senin gözüne soka soka memleketine çevirse
merak ediyorum sen ne yapardın?

dirensen bile doğudan yardımcı kuvvetler gelene kadar İstanbulu yerle bir edip geçer
İçanadoluya ellerini kollarını sallaya sallaya gelirlerdi
çünkü silahları vardı ve sayıca çoklardı

eğer lise tarih kitaplarına göre iyi tarih bilgin olduğunu düşünerekten böyle bir şey söylüyorsan
yanılıyorsun , okullarda okutulan tarih kitapları masaldan başka bir şey değil

desamo

New member
anladığım kadarıyla Son Dönem Osmanlı tarihi uzmanı veya profesörüsün

ben bizzat tarihle içiçe yaşayan Osmanlıca bilen biriyim
çok tarih belgesi, vesika okudum
okuduklarımı duysan bu düşüncenden dolayı utanırsın

sana padişahlara tapman gerektiğini değil, saygı duyman gerektiğini söylemek isterim
sonuçta elin ordusu gelip de toplarını senin gözüne soka soka memleketine çevirse
merak ediyorum sen ne yapardın?

dirensen bile doğudan yardımcı kuvvetler gelene kadar İstanbulu yerle bir edip geçer
İçanadoluya ellerini kollarını sallaya sallaya gelirlerdi
çünkü silahları vardı ve sayıca çoklardı

eğer lise tarih kitaplarına göre iyi tarih bilgin olduğunu düşünerekten böyle bir şey söylüyorsan
yanılıyorsun , okullarda okutulan tarih kitapları masaldan başka bir şey değil
peki sana bazı sorularım war niye Ataturkun idam cezasını onamıstır
peki neden sevre direnmemislerdir
peki neden ulkenin kurtulmasına yakın ulkeden kacıp yapancılara sıgınmıstır
peki neden isyancılara karsı isyan edilmemesi yonunde fermanlar cıkarmıstır

diyebilrsn olum korkusu bazıları olumden kormaz kacıp savasır bazıları olumu goze alamaz dusmanlara yardım eder ama kisme bana diyemez kacıp saklanana hurmet et saygı duy bu kadar direnen warken sagyı duyulcak cok insanlar war

_TozKoparaN_

Altın Üye
ALLAH hepsinden razı olsun , mekanları cennet olsun

bizde komşu oluruz inşallah ...

BENNEJDET

New member
peki sana bazı sorularım war niye Ataturkun idam cezasını onamıstır
peki neden sevre direnmemislerdir
peki neden ulkenin kurtulmasına yakın ulkeden kacıp yapancılara sıgınmıstır
peki neden isyancılara karsı isyan edilmemesi yonunde fermanlar cıkarmıstır

diyebilrsn olum korkusu bazıları olumden kormaz kacıp savasır bazıları olumu goze alamaz dusmanlara yardım eder ama kisme bana diyemez kacıp saklanana hurmet et saygı duy bu kadar direnen warken sagyı duyulcak cok insanlar war
öncelikle "Ataturk" yazmışsın Türkçede böyle bir şey var mı? ayrıca "w" bu da ne?
bana ders verebilmen için bu konuda benden daha dikkatli olman gerekir
bilgili olman gerekir demiyorum dikkatli olman gerekir diyorum

bir coğrafyada birbirinden farklı düşüncelere sahip iki hararetli siyasi grup veya taraftar grubu varsa
o iki grup din kardeşliğine, yurt kardeşliğine bakmaz birbirinin boğazına yapışıverir
işte Sultan Vahidedin ile Atatürk bu durumdaydılar
her ikisininde taraftar grubu öylesine bağnaz fikirlere ve hedeflere sahiptiler ki bu uğurda kimin yanında olduklarını bile unutabilecek cinsten....
sorularına gelince,
--idam cezalarını padişah adına şeyhülislam da imzalama yetki ve hakkına sahiptir
tuğra denen padişah imzasını ben bile bugün kullanır yeni belge buldum diye dolanırım ortada
ama yaygaracı tarihçilerimiz belgeleri zorlaya zorlaya başka taraflara çekmektedir
--sevri daha doğrusu antlaşmayı tartışmaya giden heyetin eşşşekliğidir o,
sonuçta telefon yok ki anında saraya sorup onay alsınlar, telgraf yok mu diye sorarsan deniz aşırı bir yerden karaya telgraf çekilmez ki telgrafla sorsunlar...
--ülkenin kurtulması diye bir şey söz konusu değil zaten 1922'ye kadar olan olmuş
tek sorun İstanbul- Ankara olmak üzre iki hükümetin ve başkentin olmasıdır
Sultan Vahideddin İstanbul'da kalmak için ısrar etse İstanbulu tanıyan Ankarayı tanımayacak, Ankarayı tanıyan İstanbulu tanımayacaktı bunun sonucunda da taraftar gruplar galeyana gelirdi bu da iç savaş olayının ta kendisidir...
--işgalci ordunun silahlarına karşı elinde kazma kürekle halk en fazla ne yapabilirdi
bir düşman askerini öldürene kadar en az 20 insanımız kurşunların karavansız hedefi olurdu...

gerisini sen düşün !!

PompishkA

gєвzєтєαм
eline sağlık herroli bnce herkesin göz atması gereken kısa bilgiler..

jet84

New member
Osmanlı padişahları yüzde kaç Türk kanı taşıyorlar acaba... Hep yabancı kadınlarla evlenmiş devşirme padişahlar. Annelerini yazarken asıllarını ve gerçek adlarını yazsaydınız iyi olurdu. Hangisi Türk kadınıyla evlenmiş sorarım size. Sonra Türk diye geçiyorlar tarihte. Hayır Osmanlı padişahları Türk değiller ... Bir rumun, yahudinin ismini, dinini değiştirmesi Türk olması anlamına gelmiyor ...

herroli

Türkoğlu Türk
Osmanlı padişahları yüzde kaç Türk kanı taşıyorlar acaba... Hep yabancı kadınlarla evlenmiş devşirme padişahlar. Annelerini yazarken asıllarını ve gerçek adlarını yazsaydınız iyi olurdu. Hangisi Türk kadınıyla evlenmiş sorarım size. Sonra Türk diye geçiyorlar tarihte. Hayır Osmanlı padişahları Türk değiller ... Bir rumun, yahudinin ismini, dinini değiştirmesi Türk olması anlamına gelmiyor ...
Yanlış bir düşünce.Osmanlı Padişahlarının devşirme hanımlarla evlenmesinin nedeni politiktir.Devlet-i Ebed Müdded anlayaşının bir tezahürüdür.Olaya bu açıdan bakmak sağlıklı olacaktır.Osmanlı hanedanının devam etmesi için bu tedbir şarttı.Tarihi ele alırken önyargıları ve basit düşünceleri bir kenara bırakmalıyız.Dönemin siyasi,sosyal ve kültürel özelliklerini baz alarak yorumda bulunmalıyız.
Saygılarımla...