Osmanlı armasının anlamı

HURMA

New member
Osmanlı armasının üzerindeki sembolleri en tepeden başlayarak şöyle sıralayabiliriz:

En tepede bir güneş şekli ve onu çevreleyen güneş ışıkları vardır. Güneş şeklinin ortasında armanın ait olduğu dönemin hükümdarlarının tuğrası yer almakta. Onun altındaki yukarıya açık hilalin üzerinde Arapça Osmanlı devletinin hükümdarı olan han, Allahın Muaffak kılması ve yardımına dayanır ve öylece hüküm sürer anlamına gelen bir söz yazılı.

Onun altında, armanın tam göbeğine gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi var. Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kainatın merkezine yerleştirilmiş olur.

Kalkanın hemen üzerinde de devletin kurucusu Osman Gaziyi temsil eden bir sorguç vardır ki Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunu anlatır.

Kalkanın sağ yanında Osmanlı sancağı yer alır. Renkli armalarla kırmızı ile gösterilir. Onun karşısında ise hilafet sancağı bulunur. Hilafet sancağının rengi aslında siyah iken, arma üzerinde hemen daima yeşil renkte gösterilmiş ve bazen üzerinde üç hilal kondurulmuştur.

Merkezdeki kalkandan Osmanlı sancağı yönüne doğru uzanan şekiller ise şöyle sıralanmaktadır:

Sancağın üzerinde bir ok var. Sancak alemini altında baltacıklar ocağının kullandığı tek taraflı bir çift yüzlü teberler (balta) bulunur. Sonra mızrak ve altında el sperlikli tören kılıcı vardır. Sonra ağızdan dolma bir top ve altında savaş kılıcı yer alır. Hemen altında bozdoğan (gürz) görülür. Top ile bozdoğanı sancaktan ayıran boynuzdan yapılan boru ise savaş ilanını ve sonra da mehterhaneyi temsil eder.

Armanın sol yanında, yani hilafet sancağı yönünde uzanan semboller yine yukarıdan aşağıya şöyle sıralanırlar:

Sancak aleminin altında süngü takılmış bir tüfek, altında tek yüzlü teber (balta), sonra toplu tabanca ve topuz başlı asa mevcuttur. Asanın şeşper (savaş araçlarından altı dilimli topuz) topuzu kenarına asılı olan terazi adaleti temsil eder. Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulmuş olup bu kitaplardan üstteki Kuran-ı Kerim, alttaki ise diğer hukuk metinleri yerine geçen kanun kitabıdır.

Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlının estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur. Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür.

Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.

Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defne yaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar. Bu madalyaların isimleri şöyledir: İmtiyaz nişanı, Mecidi nişanı, İftihar nişanı, Osmanlı nişanı ve Şefkat nişanı.

alpgg

New member
heper merak etmiştim eline sağlık

iSpiK

Kadim Dost
ne kadar anlamlı ve görünüşü güzel bişey..

yalkın

New member
hocam teşekkürler paylaşım için.sadece armasından,devlet hakkında herşey öğreniliyor.:eek:

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
hep gozum takılmısdır we ne demek dıye dusunmusumdur e.saglık

cliper1907

forum elektro gitaristi
|aNarchy|' Alıntı:
o değilde benım aklıma bişey takılıyor!

türk insanı niye osmanlı'yla övünüp durur

osmanlı türk'leri saraylarına dahi almamışlardır

türk'türler fakat soy olarak suanki türklerle alakası yoktur

+sımdı ABD'nin yaptıklarına kızanlar
osmanlı zamanına aynılarını yapmadımı? saygılarrr...
türkiye osmanlının mirasçısıdır cumhuriyet versiyonudur.

infatuate

İstirahatte
osmanlı imparatorluktu, dünyayı yönetiyodu, her zaman hakkıyla kazandı herşeyi, bence birazcık oku tarih kitaplarını, amerikayla kıyaslanamaz bile, bugün awrupa amerika bizi sewmiosa istemiosa bunun nedeni osmanlıdan kalma kuyruk acılarıdır ..
kızılcak hiçbişe bulamıorum, yaptıysa da mükemmel yapmış, onlar önce kendi sömürgelerine baksın ..
nerden nereye geldim :saskin

1sc0rp!tX

Altın Üye
|aNarchy|' Alıntı:
o değilde benım aklıma bişey takılıyor!

türk insanı niye osmanlı'yla övünüp durur

osmanlı türk'leri saraylarına dahi almamışlardır

türk'türler fakat soy olarak suanki türklerle alakası yoktur

+sımdı ABD'nin yaptıklarına kızanlar
osmanlı zamanına aynılarını yapmadımı? saygılarrr...
BEn sana katılmıyorum..:|

SickDreTh

Altın Üye
elıne saglık dostum gusel paylasım..

eiffel

Forumun Kulesi
Devlet-i Ali Osmanlı nın her ayrıntısında olduğu gibi armasında da ne hikmetler gizli...Ecdad nur içinde uyusun...Ellerine sağlık , guzel paylaşım....

Moderatör
Moderatör
OsmanLı Tuğrası $ekLinde Bir koLyem vardi eskiden çok severdim ne oLduysa kaybettim :(

HURMA

New member
infatuate' Alıntı:
osmanlı imparatorluktu, dünyayı yönetiyodu, her zaman hakkıyla kazandı herşeyi, bence birazcık oku tarih kitaplarını, amerikayla kıyaslanamaz bile, bugün awrupa amerika bizi sewmiosa istemiosa bunun nedeni osmanlıdan kalma kuyruk acılarıdır ..
kızılcak hiçbişe bulamıorum, yaptıysa da mükemmel yapmış, onlar önce kendi sömürgelerine baksın ..
nerden nereye geldim :saskin
İmparatorluk sömürge anlamına gelir OSMANLI DEVLETİ kesinlikle sömürge değildir

RuTH

Altın Üye
GüzeL Bir ÇaLışma oLmuş eLine sağLık...

awd

New member
Eline sağlık çook güzel paylaşım.

HTML