osman gazinin rüyası

akinci20

New member
osman gazinin rüyası

osman gazi edebalının evinde misafirdir,gece yatmak için osman gaziye bir oda verirler odada derli toplu bir yatak vardır ve birde yatağın ucunda bir kuran-ı kerim asılıdır.osman gazi yatağı bozmaz çünkü eğer o yatakda yatarsa kuran-ı kerime küfredeceğini saygıda kusur etmez ve yatağın yanında yatar o sıcak yatağın yerine ve gece garip bir rüya görür.sabah edebalı osman gazi bu halini sorar ve :
-ne oldu sana hizmetde ne kusur verdikde yatağı bile bozmadın yerde yattın?
-yatağın ucunda kuran-ı kerim vardı ona saygısızlık etmezdim.gece garip bir rüya gördüm,yorumlaya bilir misiniz?
Edebalı’nın göğsünden bir hilâl çıkar, bu hilâl büyüyerek dolunay halini alır ve Osman Gazinin göğsüne girer. Daha sonra aralarından bir ağaç çıkar, gittikçe büyür, yeşilliği ve güzelliğiyle ziyadeleşir. Bu ağacın gölgesi üç kıta ufuklarını denizleri ve karalarıyla kuşatır. Kafkas, Atlas, Toros ve Emos dağları, bu yapraklar denizinin dört rüknü(direği) gibi görünür. Ağacın kökünden Dicle, Fırat, Nil ve Tuna çıkar. Ovalar ekinlerle dolu, dağlar ormanlarla dalga dalga kaplıdır. Dağlardan çıkan sular, gül ve servi bahçelerinin içinden şırıl şırıl akar. Ovalarda; kubbeler, ehramlar, dikili taşlar, sütunlar, latif kulelerle müzeyyen şehirler görünür. Ağacın dalları altındaki bu muhteşem manzara büyümeye devam ederken aniden şiddetli bir rüzgâr çıkar. Ağacın yaprakları bütün şehirlerin üzerine -özellikle değerli bir yüzük hükmündeki İstanbul’a- doğru yayılır.

rüyayı duyan edebalı şaşırmakdan kendini tutamaz.
-seni kutluyorum sen öyle birisinki senin kurduğun devlet bir ağaç gibi dayanıklı olacak.ağaçdan çıkan her meyve ile gurur duyacaksın.senin gördüğün hilal ise benim kızımın belindeki (Malhun Hatun) hilaldir buyüzden sen benim kzım ile evleceksin.

ve evlenirler ve osman gazi devletin yönetimi ele alır.ve köklü bir ağaç toprağa dikilmiş olur….

HTML