Oruç'a Saygı

ghuzz

New member
Pek siyasi olmasada siyasi görüşü Solcu olan bir arkadaşımla yaşadığım bir polemiği aktarmak istedim.

Ramazan boyunca oruç tutmayan aynı işyerinde yıllardır beraber çalıştığım bir arkadaşıma şaka yollu takılayım dedim.

Tam karşıma geçmiş çayını yudumlarken sadece imalı bir şekilde "AFİYET OLSUN" dedim.

Aldığım cevap karşısında şaşırdım kaldım. Sanki içinde olan bütün kini saklamış ve o an kinini kusmuştu.

"Rahatsız oluyorsan tutma, benmi oruç tut diyorum.Dışarı çıkabilirsin."
Ben sadece SUSTUM birşey diyemedim. Çünkü yıllardır beraber çalıştığımız bir arkadaşım dı...

işte anladım ki o anda sırf benim dindar olduğum için bana karşı bir kin beslediği ve bu tür bir muhabbete girmek için bana kin kusmak için sabırsızlıkla beklediği.

İşte bu tarzda görüşü olanlar herzaman kendilerini haklı göreceklerinden ve sizlerin içindede bu arkadaşa hak vereceklerin olması çok üzücü.

Bu mantalite ile hareket insanlar oldukça

BİZ BU ÜLKEDE NE TÜRBAN SORUNUNU,
NE DİN EĞİTİMİ SORUNUNU,
NE İNSAN HAKLARI SORUNUNU,
NE DE TERÖR SORUNUNU ÇÖZEMEYİZ.

OLDUĞUMUZ YERDE SAYARIZ.

sülüs hat

New member
..şöyle diyelim.

geçenlerde iftara geç kalmıştım. ezan okunmuştu benimde iftar yapacağım yere 5 dk falan vardı. Caddeden geçerken bir dükkanın içindeki adamı gördüm. İftar yapmıyor başka bişeyle vakit geçiriyordu. Sonra bu adam gibi 3 5 kişi daha gördüm.

Üzüldüm. Bu insanların benim o anki yaşadığım duyguları, ramazanın manasını yaşamadıkları için çok üzüldüm. Cidden bu benimde hakim olamadığım bir duyguydu. İnsanlar bundan mahrum kalmışlardı.

Netice olarak... Bu insanların böyle düşünmesi normal. NİYE ? Düşününsene karşıda birileri topluca bişeyler yapıyor ve yaptıkları şeylerdende çok hoşnut oluyorlar ve sizde sadece onları izliyorsunuz. Onların arasına herhangi bir sebepten ötürü katılamıyorsunuz. Bu sizi rahatsız etmez mi? Kedinin uzanamadığı ciğere pis demesi gibi sizde onları küçük ve hakir görmez misiniz? Yaptıkları işleri saçma bulmaz mısınız ? Tek sebebi ise kendi yaptığınızın doğru olduğu konusunda kendinizi avutmak olmaz mı?

Bu insanlar bence böyle bir durumda. Hepsi için denemez ama bence büyük bir kısmı böle..

FeryaL

~ÖğretmeN~
oruca saygı gostermek mi neden gostersın ki hiç bişi salmayan insanlarla doldu artık cevremiz.bir saatlik tramvayy yolcuğunda kızın teki o kadar güzel sakız cigniyor ki gormeniz lazım bi de gelip karşıma oturup çignemeye devam etti yazık ya herkes biraz saygı gostersın bence ayıp oluyor artık burası turkiye ingiltere veya almanya deil kendimize gelmek lazımdiyorum ama birilerine solediğimizde ne var karışma saygı gostermek zorundasın diyorklar tamam saygı gosteriyorum tutmayabilir kendine ama o bana neden saygı gostermior ??????????

DayWalkerr

ABDUSSABUR
Solcu sağcı diye ayırmak yanlış..Zaten sende belirtmişsin yazının başında ama ben tekrar diyim dedim..Evet sol kesim arkadaşlarda daha çok görülen bir durum ama gene de çok karşılaştım ki solcu olup da senden benden imanlı insanlar gibi yaşayanları..Anlattığın olay gerçekten üzücü...Saygının anlamını bilmeyen kişiler bunlar...İnancın öenmi var mı ..Saygı her daim olmalı...Keşke islama daha fazla olsa am öle değil malesef...

Saygı dumayanları Allah'a havale ediyorum..Edenlerden Allah razı olsun..;)

degazor35

TÜRK oğlu TÜRK
oOOOO GÜZEL KARDEŞİM SENİN YAŞADIĞIN NE Kİ.ŞU ŞEHİTLER DİYARI,YÜZBİNLERCE ŞEHİDİN VATAN,NAMUS VE DİN-İ İSLAM ADINA CANLARINI VERDİĞİ TOPRAKLARDA RAMAZAN GEÇİRMESİNİ BİR BEN BİLİRİM.
BURAYA İZMİR'DEN GELMİŞTİM.BİLİNİR Kİ İZMİR'E GAVUR İZMİR DERLER.BAZEN KIZDIĞIM ZAMANLARDA BENDE DEMİŞTİM İTİRAF EDEYİM.AMA Ç.KALE Yİ GÖRDÜKTEN SONRA O GAVUR İZMİR BENİM İÇİN BİRDEN MEKKE VE MEDİNE OLUVERDİ.GÖZÜNÜ SEVDİĞİMİN MEMLEKETİ BÜYÜK ŞEHİR DE OLSA SAYGI VARDI.BURADA KADİR GECESİNDE BİLE DERNEK VE LOKAL ADI ALTINDA TOPLANMIŞ YÜZLERCE BİRAHANE AÇIK VE DOLU İDİ.HEY GİDİ Ç.KALE HEY.
DOLDUM DA KUSURA BAKMAYIN.AMA BİR GÜN!!!!!!EVET BİR GÜN!!!!!

ghuzz

New member
Evet çevremde onlarca oruç tutmayan insan var. Yolda yürürken, bankada, toplu taşımada , işyerlerinde sonuçta oruç tutmalarına karşı bir tutumum yok.

Kiminin midesi, kiminin başı k...ı ağrıyor. Kimi dayanamıyor vs. vs. sonuçta inaçları zayıf yada yok.

Benim zoruma giden yaklaşık 3-5 yıldır aynı çatı altında çalıştığım birisinin gereksiz yere
can sıkması oldu. Ne diyeyim Allah (c.c.) hidayete erdirsin. :-}

Sonuçta ne yaptım kendi hırsımı yenmek için işyerinde herkes ile bayramlaştım sıra ona gelince "Nede olsa senin bayramın değil diyerek es geçtim". Nevolacak bayramdan sonra beraber çalışmaya devam edeceğiz sanki hiçbirşey olmamış gibi.

Ama onun bana ve benim gibilere olan saygısının veya seviyesizliğinin ne olduğunu görmüş oldum.
Allah (c.c.) sonumuzu hayırlı etsin.

HTML