Oracle 10g Kurulum FuLL.

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
Eger Visual basic ile oracle veri tabanında işlem yapmak istiyorsak öncelikle oracle kurmamız gerekecek.Hadi adım adım oracle ımızı kuralım

Selam arkadaşlar işte ilk makalem. İnanıyorum ki birçok arkadaşımıza ışık tutacaktır.

Sistem Gereksinimleri
--------------------------------------------------------------------------------

P4 İşlemci
Min. 512 Mb RAM
Min. 40 Gb HDD
Bendeki işletim sistemi XP ama Server sürümleri de olabilir.

Aşağıdaki oracle için XP-2000-2003 server farketmiyor.

Nereden İndireceğiz?
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.oracle.com/technology/software/products/database/oracle10g/index.html
adresinden Oracle Database 10g Release 2 i çekin ( Oracle Database 10g Express Edition Beta Release for Microsoft Windows New! (28-Oct-05) ) tabiki işletim sisteminiz windows ise Pc miz ve oracle 10g miz hazır o zaman başlayalım arkadaşlar

Kurulum öncesi yapılacaklar:

1- Öncelikle Denetim masası Bölge Dil Seçeneklerine girilir ve Tüm ayarlar ingilizce olarak seçilir (dillerde bulunan gelişmiş de dahil)

2- Ağ bağlantılarım sağ tuş özellikler ve bağlantım sağ tuş özellikler ile bağlantınızın özelliklerine giriniz ve Internet Iletişim Kurallarına çift tıklayınız.
Burada genel kısmında yer alan aşağıdaki ip adresini kullan ı seçiniz ve oraya örneğin

IP ADRESİ KISMINA:
192.168.1.1
ALT AĞ MASKESİ KISMINA:
255.255.255.0

girin.

Kuracağımız makina server olacağı için bu pc hayati derece de önem taşıyor. Çünkü Oracle'ın ileride tns dosyasını bu ip adresine göre ayarlayacağız.

daha sonra Oracle 10g cd si kurulumuna geçilir.

http://www.oracle.com/global/tr/database/KurulumRehberiDBWindows.pdf
yukarıdaki dosya çok işinize yarayacaktır.Türkçe.kurulumdan önce mutlaka inceleyin.

Yukarıdaki pdf dosyasında da yazıyor ama indirmeyen arkadaşlar için bu adımı da atlamayalım.

Welcome to the oracle ...

Installation ekranında Basic inst. yerine Advanced Installationu seçiniz ve next tuşuna basınız.

Daha sonraki ekranı next ile geçiniz ve gelen ekranda
Enterprise edition u seçiniz ve next e basınız.

Select Database Config. ekranında General Purpose u işaretleyin ve next e basın

Specify Database Configuration Options a geldiniz

Burada Global Database Name alanına kendi veri tabanınızın (açmak istediğiniz) girin

SID e dokunmayın o otomatik yazılacaktır zaten ben buraya ALp yazdım

En altta yer alan Create Database With Sample Schemas ı seçerseniz oracle sizin yerinize ALp database ne örnek şemalar atacaktır.

bu check box u ben pek tavsiye etmeyeceğim nedeni ise siz ileride veri tabanında tablo açmak istediğinizde bunların hepsini drop lamanız gerekecek yer kaplamasın diye.Ama açarsanız acemiler için iyi olacaktır.Hazır veri nede olsa..

Bu arada Database Character set alanına Turkish WE8ISO8859P9 u giriniz yoksa veri tabanınıza tr karakter giremezsiniz.

next e basın

Sonraki 3 menuyu next e basarak geçiniz

Specify Database Schema Passwords a geliniz.

Benim size tavsiyem altta bulunan seçeneği yani Use the same pass. ı seçin ve oraya bir şifre girin örneğin ALp1234 gibi
bunun faydsını ileride anlatacağım size.

Yeri gelmişken bu alana gireceğiniz şifreler şunlar olamaz.
SYSTEM
MANAGER
VB. OLAMAZ

Next e basınız

Evetttt

İlk aşamanın sonuna geldik. Install tuşuna basın ve arkanıza yaslanın..

En son aşamada karşımıza

End of Installation çıkacak.

Oradaki linkleri mouse ile secerek ctrl+c yapin ve bir notepad e yapıştırarak kaydedin çünkü oradaki linkler ileride veritabanı ile iletişimimizi sağlayacak.

Oracle 10g nin 9x lerden en büyük farkı Yönetim konsolunun web tabanlı olmasıdır.

Bu ise tabiki bulunmaz nimet bizim için.

Veritabanı otomatik olarak oluşacaktır ve explorer açılarak

http://192.168.1.1:1158/em
sayfası açılacak işte asıl ayarlar burada başlıyor.

Yukarıda tns dosyasından bahsetmiştim.

Bu dosya Sürücü (C,D,E):\oracle\product\10.2.0\db_1\NETWORK\ADMIN
içinde tnsnames.ora dosyasıdır.

Notepad ile açabilirsiniz.

İleride ip adresinizi değiştirir iseniz oradaki ip adresini de değiştirmeniz gerekecektir. Yoksa bağlantı kuramazsınız veri tabanınızla.

İlk makalemde Oracle 10g'yi kurmuştuk (Oracle 10g Kurulumu (Bölüm I)) şimdi sıra geldi can alıcı ayarlarını yapmaya..

http://192.168.1.1:1158/em

sayfasına girin.

(benim kurulum aşamalarında size ip adresi olark 192.168.1.1 verdirmiştim)

Siz bu adres yerine kendi ip numaranızı veya kendi PC adını girebilirsiniz.

PC adını nasıl öğreneceğim diyor iseniz bilgisayarım üzerinde sağ tuş özellikler/Bilgisayar adı Tam bilgisayar adı = sizin bilgisayar adınız

yani

http://tambilgisyaradı:1158/em

da olabilir.

Bu şekilde de giremiyorsanız tns dosyasını değiştirmiş olabilirsiniz.

Neyse explorera http://192.168.1.1:1158/em girdiğinizde açılan sayfaya

username : SYS
password : ŞİFRE (siz hangisini verdiyseniz)
connect as : SYSDBA yı seçiniz. ve login e basınız..

Administration Sayfasına girin

Storage alanında bulunan Tablespaces'e girin
burada açacağımız kullanıcı için tablespace oluşturacağız..

Create'e basın.
*Name alanına tablespace'inizin adını girin

örn: USER_DATA

Ekranın altında Datafiles alanı var oraya gelin ve ADD'a basın

*File Name alanına tablespace adını tekrar girin
USER_DATA

Burada File Size alanı var bu alan sizin datalarınız için ayırcağınız kapasiteyi belirler.

Eger benim gibi çok büyük bir veri tabanına ihtiyacınız varsa alanı yüksek tutun ben de bu alan 10 Gb ama değinmeden edemeyiceğim benim veri tabanımın yedeği 2 Gb. Bu kıstaslara göre siz buraya bir alan girin

Continue basın

Çıkan menude ok deyin biraz sabırlı olun bekleyin ve tablespace'niz oluşacaktır.

Daha sonra administrator sayfasında bulunan

Users & Privileges gelin ve Users a basın

İşte burası en önemli yer çünkü veri tabanınıza hangi kullanıcı ile bağlanacaksanız onu burada tanımlayacaksınız.

Bu alan tüm kullanıcıların bulunduğu kullanıcı ayar sayfasıdır. Biz sys kullanıcısı ile ve sysdba olarak girdiğimiz için en üst kullanıcıyız.

Neyse create tuşuna basarak bir kullanıcı oluşturalım şimdi.

adı:KSU olsun mesela

Genel ayarları şu şekilde olmalıdır.

KSU KULLANICISI AYARLARI:

Default Tablespace :USER_DATA
Temporary Tablespace:TEMP
--------------------------------
ROL OLARAK
----------
CONNECT -------------------------------------------------------------
DBA - ****** ADMIN OPTION VERILEN TUM YETKILERDE OLMALIDIR.... -
RESOURCE -------------------------------------------------------------

VERİLİR
----------------------------
System Privileges:
-----------------
CREAT ANY SEQUENCE
DROP ANY SEQUENCE
EXECUTE ANY LIBRARY
UNLIMITED TABLE SPACE

buradaki yetkiler ile siz veri tabanınızda bulunan KSU kullanıcısı ile
import edebilir
export alabilir
table vs oluşturabilir
drop vs. yapabilirsiniz.

Ok tuşuna basın ve çıkın

Hepsi bu kadar çok ince ayarları da mevcut tabi otomatik yedek alma vb gibi. Onun için bir 10g kitabı almanızı tavsiye ederim.

Şimdi veri tabanınız, kullanıcınız oluştu artık herşey hazır.
Elinizde Oracle'a ait bir veri var ise import edebilirsiniz

Çalıştır/cmd

IMP USERNAME/ŞİFRE@DATABASEADI FILE=C:\XXX.DMP FROMUSER=XXX TOUSER=KSU

BURADAKİ XXX elinzideki dump hangi kullanıcı ile alındıysa odur.

oertac

New member
Ustad ellerine saglik harika bi anlatim! Ilerde bu püf noktalari basimi agritacakdi.
Tesekkurler.

maviADAx

New member
selamlar arkadasım program linki acılmıyor bi el atarsan sevinirim emegin icin tesekürler oracle hakkında bilgi edinebilecegim daha farklı konuların olursa merakla bekliyorum kolay gelsin .

link acıldı ama download için üyelik gerekiyo bi türlü basaramadımm yardım pls :)

tekrar ben konuyu bana gönderebilirmisin messenger adresim aynı :( yeminle sabah 9 dan beri indirmeye calısıyom olmuyo :S

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
konu 2.ayda acıLmıs arkadsım sımdı 10.aydayız ımkansızı ıstıorsun yanı :(
elımde OrecLa su anda yok oLursa geLırse paylasırım .ilgine saoL.

maviADAx

New member
dune kadar oracle deseler one be derdim simdi sabah 10 dan beri arayıp duruyorum bir inat nelere kâdirmiş yasıyorum vallaha arkadasım benim bu programı ogrenmem lazım bir basıma yapamayacagım kesin neler yapabilirim bana biraz yardımcı olabilirsen sevinirim programıda buldum indirdim kullanım kılavuzu vs hepsi hazır ama bir yönlendirici olmadan bir basıma ne kadar ilerleyebilirim prog kurabilirmiyim bilemiyorum koay gelsin yine cenem düstü k.bakma :)

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
kendı basına zor ılakı pro bır destek alman laızm ancak kaynakları yarın arar bakar buluurm iiyi forumlar.

matrax-38

New member
Arkadaşlar ctl uzantılı dosyalar oracle ile açılıp editlenebilirmi veya daha basit bir program varmı yardımcı olabilirmisiniz.