Opera mı Mozilla Firefox mu?

BELA59

New member
Firefox mu Opera mı ?

Arkadaşlar bu yazıyı hazırlarken biçok kaynaktan yararlandım ve browserları bikaç testten geçirdim. öncelikle browserda aranan özellikler kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir.Kimi Kullanıcı kullanış kolaylığı ister, kimi hızlı olmasını ister, kimi çok daha güvenli olmasını ister, kimi ise hepsini ister :)

işte bu konu başlığı altında günümüzün en iyi browserları arasında bir kıyas yaptım.. internet kullanıcılarının internet dünyasında kendilerine en uygun olan browserla gezinebilmesi için bu bilgilerden faydalanabileceğini düşündüm..

Bu testler Firefox ve Opera'nın en son sürümleriyle yapılmıştır... (2010) (Firefox 3.6.3) (Opera 10.51)

Firefox (Mozilla)

-Mozilla firefox, kullanımı en yaygın olan gezgin yani browserdır. Mozilla bu alanda kendini yeterince kanıtlamış gözüküyor.. Artıları ve eksileriyle Firefoxtan bahsedecek olursak;

-Kullanıcılar için çok iyi kullanım kolaylığı bulunmaktadır. firefox, internet kullanıcılar için bu konuda çok ideal;

- firefox internet download manager (idm) gibi birçok programlara kesinlikle uyumlu ,internet explorer hariç bu tür programlara uyumluluk gösteren browser çok az ve bu uyumluluk sağlamayanlar arasında operada var..
(şunu belirtmek isterim; operadeki download linkleri idm'ye uyum sağlatıp indirilebiliyor fakat online izlediğiniz video veya film indirme bu programlarla mümkün olmuyor. operanın kendi indirme eklentisi var ama emin olun İDM'nin yerini kesinlikle tutamaz..)

-Güvenlik açısından firefox'u konuşacak olursak, firefox güvenlik seviyesi iyi gözüküyor ama tabi Adblock Plus ve NoScript eklentileriyle bu mümkün. ve Mozilla Firefox bazı pop-upları engellemekte ve bazı reklam sitelerini engellemekte yeteri performansı gösteremiyor.bunu direk ayarlardan engelleyebilirsiniz böle bir seçeneğiniz olabilir ama her site içinde bunu yapmak pek mümkün değil. ayrıca internette yer alan mozilla firefox için bazı açıklarda olabiliyor her ne kadar yeni sürümlerinde düzeltilse bile..

-Firefox'un en önemli özelliğide burdan geliyor;; her site ile uyumluluk gösteriyor, firefox kullanıpta sitelerle uyumluluk sorunu yaşayanlar çok azdır belkide yoktur..

Opera

Opera bana kalırsa çok iyi bir browser sadece tanınmaya ihtiyacı var.. Bu kadar bilinmemesine ve desteksizliğe karşı yinede mozilla firefox ile kapışacak düzeyde, acaba mozilla ,google chorem ve internet explorer'A yapılan destek OPERAYA yapılsaydı nasıl olurdu? herneyse artılarıyla eksileriyle operadan bahsedecek olursak;

-Opera, internet kullanıcıları için basit bir kullanıma sahip değil, yani çok fazla internet bilgisi olmayan kullanıcılar için kullanımı biraz daha karmaşık olabilir.. ama operayı kullanmayı bilenin operadan kopması çok zordur..

-Opera internet download manager (idm) gibi,, kullancıların çok işine yarayacak programlara uyumluluğu biraz kısıtlı sadece rapidshare,hotfile veya herhangi download linkinde idm'yi veya başka programı çalıştırabiliyor ama gelelim ki online izlediğiniz video veya filmi indirmeniz mümkün gözükmüyor. bu açıdan operanın yeni sürümlerinde bu eksiğin ortadan kalkacağına inanıyoruz.

-Güvenlik Açısından opera hakkında bilgi verecek olursak, opera bu konuda çok iyi nerdeyse hiçbir eklenti kurmanıza gerek kalmadan size iyi ve sağlam bir güvenlik sunuyor bu konuda diğer browserların önünde.. operayla diğer gezginleri, browser güvenlik tarayıcılarından geçirdiğinizde operanın diğer bütün browserlardan bu konuda daha iyi çıkacağını göreceksiniz. Opera için güvenlik konusunda daha fazla sözede gerek yok..

-Uyumluluk hakkında konuşacak olursak, opera neredeyse bütün sitelere uyumluluk gösterbiliyor yalnız çok nadir de olsa bazı sitelerde sorun yaşatabiliyor. yani bu konuda firefox daha önde gibi..

Bu verilen bilgilerden sonra bu iki browser arasında bir performans kıyaslaması yapalım.. Kendi yaptığımız ve online olarak birçok siteden yaptığımız testlerden sonuç çıkartacak olursak;

Hız açısından OPERA..
((opera firefox'a göre daha hızlı ayrıca cache bellek kullandığı için geri sayfaya dönmek sadece bir tuş tıklaması..bu firefoxta mümkün değil.))

Güvenlik Açısından Opera..
((Firefoxla birlikte yaptığımız testte operanın güvenlik olarak önde olduğu görülüyor..))

Sistem Kullanımında [CPU-RAM] bu konuda lider Mozilla Firefox...
((eski sürümlerinde bu konuda opera firefoxun önündeyken, iki browser'ın son sürümleri arasında yaptığımız testte firefox bu konuda operayı geçmiş gözüküyor. firefox daha az ram ve cpu kullanıyor.))

Soğuk ve Sıcak Başlangıçlar: Aslında bu testin sonucu sisteminizin kalitesinede bağlı biraz, o yüzden çok gereksiz bulsamda isteyen arkadaşlar olur die testini yaptık. bu konuda aralarında 1 saniyelik fark var yok gibi ama mozilla firefox bu kadarlık farkla önde..

Bu kıyastan sonra seçim internet kullanıcılarının...

By eData...

Security Test
Browser Test

((((bu konu başlığının altına google choreme kıyası yapacak arkadaşlar olabilir, şimdiden şunu söylemeliyim ki, chrome çok hızlı bir browser burası doğrudur fakat kesinlikle güvenilir değildir.
(freni olmayan yarış arabası benzetmesi yapılabilir)
NOT::google choreme teste dahil değildir...))))

___

nomad03

New member
operaya tam anlamıyla alıştıktan sonra firefox yetim çocuk gibi kaldı bilgisayarımda. bence tüm tarayıcılar için de en ideali şu an opera

W

WoLF

Guest
bana pm atmışsın k.bakma yeni gördüm.buraya açabilirsin tamam ama network ve internet bölümüne daha uygun olurdu.bu bölümde sadece yardım amaçlı konular açılsa daha ii olur...

BELA59

New member
bana pm atmışsın k.bakma yeni gördüm.buraya açabilirsin tamam ama network ve internet bölümüne daha uygun olurdu.bu bölümde sadece yardım amaçlı konular açılsa daha ii olur...

konu taşınabilirde farketmez hoca.. cevap için teşekkürler.. ama yeni başlayan arkadaşlara daha çok yardımcı olacak bilgide sayılabilir..

srkngncy

New member
benim tercihim explorer 9 :=) ne hikmettir anlamadim ama mozillanin cokmesi... operanin hantalligi beni deli etti :=) o yuzden en saglami explorer :=)

Hyperion

Rally Art
İkisininde Yeri Apayrı Firefoxta Çökme Deniyor Ama Hiç Yaşamadım Ben Eşsiz Eklenti Desteği İle Firefox Sıradışı Ve Hızlı Opera Birbirlerini Tamamlıyorlar İkisinide Kullanıyorum Şuan

HTML