ok artık Zekeriya Beyaz:)

kahratt

New member
Takvim gazetesinde zekeriya hocaya sorulan soruların bir kısmı

MASUM SORULAR...

- İyi veya kötü hayal kurmak caiz midir? Fantezi kurmanın hükmü nedir?

- Cenabet gezmenin hükmü nedir?

- Evlilik alın yazısı mı? (Ah canım, durum kötü galiba!)

- İnsanlar Adem ile Havva'dan türedi ise kardeşler birbirleriyle evlenerek mi çoğaldılar. Bu yanlış değil mi?

- İsyankar bir komşum var. Günahtan korkmuyor. Ben de kendisiyle küstüm. Şimdi benimle barışmak istiyor. Barışmasam günah olur mu?

- Kadın ile erkeğin düğün salonunda birlikte oynaması günah mı? Mahremiyetin sınırı nedir?

- 3 cuma kılmayan kişinin cenaze namazı kılınmazmış. Doğru mudur? İşim gereği cumaya gidemiyorum. Ne yapayım?

- 'İnsan işlediği günahı başkasına anlatırsa, Allah o günahı affetmez' diye bir hadis ya da ayet var mı?

- Kandil gecesi gerdeğe girmekte dinen bir sakınca var mıdır?

İNSANI ÜZEN MASUM SORULAR
- Vefat eden babamın elbiselerini hatıra olarak saklamak, hatta bazılarını kullanmak istiyorum. Ama "Onları evden uzaklaştırın, yoksa ölünün ruhu gelir" diyorlar. Doğrusunu açıklar mısınız?

- Dini vecibelerimi yerine getiriyorum. Tarikata girmem için ısrar ediyorlar, girmesem günah mı?

- Annemin okuma yazması olmadığı için Fatiha'yı bile bilmiyor, ezberliyemiyor. Ona cennet kapıları kapanır mı? Ben dua okuyup ibadet etsem, sevabını ona hediye etsem olur mu? (Fedakârlığa bakar mısınız!)

- Hayat kadınıyım. Kazancımla babamın mezarını yaptırabilir miyim? (Canım güzelim!)

YOK ARTIK! DEDİRTEN SORULAR...

- Namaz kılarken gözümüzü kapatmanın herhangi bir sakıncası var mı?

- Bir kızın memesinden süt gelmesi onun çocuk düşürdüğünün belgesi midir?

- Kocam çok çapkın biri. Onu yola getirmek için belirli bir dua yok mu? Büyü yaptırsam günah mı?

- Cünüpken traş olunabilir mi?

- Yakamda Atatürk rozeti ile cuma namazı kıldım. Günah mı?

- Ayağımı kıbleye uzatarak yatıyorum. Ama günah işliyorum diye içime şüphe düşüyor. Ne yapmalıyım?

- Tırnaklarına oje sürüp yüzlerine makyaj yapan kadınlar, cehenneme mi gidecek?

- Geceleri beni sürekli korkutuyorlar. Acaba namaz kılmadığım için olabilir mi?

- 25 yaşında bir bayanım. Bir bay ile evlenmek istiyorum. Birbirimizi seviyoruz ancak "Evlenmemiz hayırlı olur mu?" diye istihareye yattım ve bir şey görmedim. 2 kişi daha benim için istihareye yattı ve onlar da bir şey göremedi. Şimdi kararsız kaldık, evlenmemiz hayırlı mı şerli mi olur bilmiyoruz, bu yüzden evlenemiyoruz. Ne yapmalıyız?

'BOŞUNA SIKINTIYA GİRMEYELİM' DİYENLER VE PAZARLIKÇILAR

- Sigarayı terk etmek üzere büyük bir yemin ettim. Şimdi ise bu yemini bozmak zorundayım. Dayanmam mümkün değil. Bozduğum takdirde bunun dinen cezası var mıdır, varsa nedir? (Sigarayı içecek de 'cezası ne kadar?' diye soruyor!)

- Ahirette cinsel hayat var mı? (Yoksa bilelim, gitmeden stok yapalım!)

- Yasin okuyup, yaşayan ya da ölmüş birine sevabını hediye edersem, sevap sadece ona mı yazılır? (Bize de bir ekmek çıkar mı, diye soruyor!)

- Ölmüş insanın oruç veya namaz devri olur mu? Dinimizde böyle bir şey var mıdır? (Vardır, dedenin tuttuğu oruç, kıldığı namaz sana 'alacak' yazar! Beleşçi...)

NİYETİ BOZUK OLUP, ZEKERAYİ HOCAYI ALET ETMEYE ÇALIŞAN SORULAR

- 'Ticaret' yapacak olanlar:
- Yalan hangi durumlarda günah olmaz?

- "Ticarette yalan söylemek mübahtır" diyorlar. Bu doğru mudur?

- Haram kazancı olanın namaz ve orucu kabul olur mu?

- Karıyı/kocayı boşamak için bahane arayanlar:
- Hanımım Rus uyruklu. Müslüman olsun diye çok uğraştım, olmadı. Durumumuz caiz mi, boşanmam mı lazım?

- Kocam dine, kitaba küfrediyor. İmam nikahımız geçerli midir, yoksa düşmüş müdür?

- Bir yandan aganigi yapıp, bir yandan da 3 ½ atanlar:
- Kocamla resmen boşandık. Tekrar denemek için ara sıra beraber oluyoruz. Günah mıdır?

- Erkek arkadaşımla yakınlaşınca gusül abdesti gerekir mi?

- Namaz kılan biriyim. Zina yapmamaya yemin ettim. Ama dayanamıyorum. Namazda bile aklıma geliyor. Ne yapayım? (Azmış amcam!)

- 'Ters ilişkiye girenin ömür boyu cünüplüğü çıkmaz' şeklindeki ifade, doğru mudur? (Yemiş bir halt, şimdi 'Aman hocam, ben ettim sen eyleme!.. Çıkmıyor işte, sürün!)

- İnsan karısıyla her türlü ilişkiye girebilir mi? 'Mesafe olmalı' diyorlar. Doğru mu? O benim helalim değil mi? (Ne istersem yaparım, hesabı... Başlık parası verdik ya!)

- Bekareti bozmadan cinsel temaslar zina hükmünde midir? (Ba ba ba ba... TCK mı ulan bu, bekâreti bozmadığın için indirimden yararlanacaksın!)

- Abisi ölünce, kardeş yengeyi alabilir mi? (Yengeyi gözüne kestirmiş dürzü...)

- Nikah yapılmadan birlikte olan iki kişinin evlendikten sonra günahlarının affedilip sevap olarak yazılması mümkün müdür? (Uyanığa bak! Hem evlenmeden dıgıdık yapacak, hem günahları silinecek... yetmedi, ekstra bonus olarak bir de 'sevap yazılacak!' Bilinçli tüketici!)

- Bir dul bayanla ilişkiye girmek günah mıdır, sevap mıdır? (Yok deve, hadi 'günah mıdır'ı anladık, sevabı ne olacak bunun?)

"alıntı"

HTML