Neymiş neymiş!

game006

New member
Fatih Altaylı
[email protected]
Neymiş neymiş!
16 Ekim 2010 Cumartesi, 08:37:50

ÖNCE ben yazdım, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın HSYK için adaylığını koymayı planladığını, bunun referandum öncesi AKP tarafından verilen “yargıyı demokratikleştirme” sözünün çöpe atılıp yargıyı ele geçirme anlamına geleceğini.
Sonra yine yazdım, Adalet Bakanlığı’nın üst kademe yönetiminin HSYK seçimleri için kulis yaptığını, liste hazırladığını, bu liste için hâkimler ve savcılar üzerinde baskı kurduğunu.
Son olarak da bir hukukçunun, Anayasa’ya “Evet” oyu veren ve Türkiye’nin demokratikleştiğini zanneden bir hukukçunun bu konudaki hayal kırıklığı ve serzenişlerini.
Dün de Taraf’tan Alper Görmüş girdi konuya.
Çok doğru bir biçimde, Demokrat Yargı Derneği’nin şu görüşünü aktararak:
“Demokrat yargının derdi, mevcut HSYK’nın ‘Kemalist dikta’ olmasıydı. Ama vurgumuz ‘Kemalizm’e değil, ‘dikta’ya idi. Fakat sizin derdiniz ‘Kemalizm’miş, diktayla sorununuz yokmuş!..”
Bakın nasıl devam ediyor Taraf yazarı Alper Görmüş:
“Referandum propaganda sürecindeki havadan dolayı ben zannetmiştim ki (muhtemelen siz de öyle düşünmüştünüz), ortaya adaylar çıkacak, her aday kendi propagandasını özgürce yapacak ve seçme hakkı olan hâkim ve savcılar da yine özgür iradeleriyle kurulun yeni üyelerini belirleyecek.
Bu beklentiye ilk darbeyi, adaylara propaganda yasağı getirerek Yüksek Seçim Kurulu (YSK) vurdu. İkinci darbe ise hükümetten ve Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Hikâyemiz de zaten bu ikinci darbe üzerine...”
Ve Demokrat Yargı Derneği’nin olayı nasıl değerlendirdiğini de aktarıyor Görmüş: “YARSAV bile daha düzgün davranıyordu.”
Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can’ın da durumdan ürktüğünü anlıyoruz aslında Alper Görmüş’ü okuyunca.
Yargıda olup bitenden... Yargının, iktidarın uzantısı haline getirilmek istenmesinden...
Ama çok güzel bir şarkı sözü vardır, bilirsiniz: “Cause it’s too late baby now, it’s too late.”
Anlayacağınız, “Artık çok geç. Geçmiş olsun”.
Atı alan Üsküdar’ı geçmeye hazırlanıyor. Alakası yok ama “aldı da bir yağmur”.
Maksat şarkı olsun.

Neymiş neymiş! - Fatih Altaylı - Haberturk

Neymiş neymi
Yargı siyasallaşıyormuş
vay Osman Can VAY

HTML