networkle ilgilenen herkes baksın lutfenn!!!

togix

New member
arkadaslar oncelikle forumun cok gusel ve yararlı konular icerdiğini beni buraya ceken asıl nedenin bu oldugunu soylemek isterim.site yoneticilerine teşekkur ederim bu konuda ve hemen sorunumu belirteyim...
sorunum baglı oldugum universite agı içinde engellenmiş yerlere giremem.ben yurtta kalıyorum ve yurtta internetini okuldan alıyor ve normal olarak okul agın bagımlıyız.Okula sunulan internet 100 mps ve 1 sene oncesine kadar inanılmaz hızlarda internette oyun film vs... aklınıza ne gelirse cekebiliyoduk ve emin olun bu cok buyuk kolaylıktı.ancak simdi tum p2p paylasım programlarını rapidshare ve hemenpaylaşta dahil olmak uzere engellemişler nasıl yaptıklarını tam olarak bilmiyorum.kendimce bikac bişey denedim ama(ip saklama ip değiştirme proxy ayarları gibi)ya tam olarak yapamadım yada sistem bunlarıda yemiyo:( arkdaslar aklınıza cozum olabilecek ne gelirse yazmanızı rica ediyorum sizden cunku cozumu hersey olabilir... simideden ilgilenen arkadaslara coook tesekkur ederim umarım bu konunun ustesinden gelebilecek birilerini bulabilirim:eek:

abcas

New member
valla arkadasım işin cok zor firewalldan engellemişler, tek yapılacak şey firewalldan port acmak onuda ancak administrator yapar, yani boşuna yöntem arama derim.

mustisense

New member
ewet bu soruna çözüm biliyorum çünkü aynı sistem bizdede vardı :) ne dersen kısıtlamalar unıversitelerde tüm bilisayarların mac adresleri alınarak yapılıyor ip adreslerine gore diil. bir adet mac address changer programı bularak sorunu hallede bilirsin.

pothead

New member
eğer mac adresine göreyse çok kolay atlatılır ama başka türlüde engellemişlerdir belki hzıda sınırlamış olabilirler bi ara baya şikayet gelmişti İtü için konuşuyorum içeride tanıdığın orada çalışan arkadaşın varsa okuldan tam olarak hangis sistemi kullandıklarını öğrenebilirsin

togix

New member
mustisense' Alıntı:
ewet bu soruna çözüm biliyorum çünkü aynı sistem bizdede vardı :) ne dersen kısıtlamalar unıversitelerde tüm bilisayarların mac adresleri alınarak yapılıyor ip adreslerine gore diil. bir adet mac address changer programı bularak sorunu hallede bilirsin.
ewet arkadasım bende boyle bişeyler oldugunu dusunuyorum hatta galiba cozum boyle bi şekilde gelicek ama nasıl bulurum nerden bulurum boyle bi programı yani duzgun calısan bi program olarak nerden bulurum bide su mac adresini biraz daha acabilirmisin tam olarak ne oluyor.Size daha ii bilgi verebilrim mac adresi konusunu biraz daha acarsanız.Cok ihtiyacım var bu konunun cozulmesine yardımlarınızı esirgemeyin arkadaslar:hhman:

togix

New member
pothead' Alıntı:
eğer mac adresine göreyse çok kolay atlatılır ama başka türlüde engellemişlerdir belki hzıda sınırlamış olabilirler bi ara baya şikayet gelmişti İtü için konuşuyorum içeride tanıdığın orada çalışan arkadaşın varsa okuldan tam olarak hangis sistemi kullandıklarını öğrenebilirsin
icerden tanıdıgım falan yok nasıl engellendigini kesin olarak ogrenemem yani.Ama senin dediğin gibi hız falan engellenmedi biz eskisi gibi saglma serverlara sahip sitelerden 3000mb a kadar cıktık hız konusunda:sigara: sen yinede mac adresi engellenmiş gibi cozum yolu soylesen bana yada bunun gibi basit şekilde engellenme yolları biliyosan daha fazla onu asmamla ilgili cozumler sunsan cok ii olur

fwctr

New member
togix, boşuna uğraşma derim ama yine de sen bilirsin.

Hem üniversite hem de kampüs alanından bahsediyoruz burada. Hiçbir aklıselim Admin MAC adresleri ile uğraşmaz.Sen zaten proxy, ip gizleme gibi yöntemleri denemişsin ve olmamış.

MAC adresi kısaca ethernet kartının üzerinde bulunan adres demektir. Hardbit olarak çiplere yazılır ve fiziksel adreslemedir. Değiştirilemez fakat software yardımı ile başka bir adresmiş gibi gösterilebilir.

Hiçbir Admin de koca kampus için MAC filtrelemesi kullanmaz(100 lerce PC), üzgünüm. Sonuçta o adam da bunun bir açık olduğunu biliyor,bu birincisi. İki; uğraşmaya değmez.

Büyük ihtimalle application firewall vardır orada. PIX veya CheckPoint. Bu denemelerini çok gönül rahatlığı ile yapmanı da tavsiye etmiyorum, çünki şimdiye kadar senin MAC adresini sistem logları kaydetmiştir.

Fazla göze batma derim yani.
Kendine iyi bak.

togix

New member
fwctr' Alıntı:
togix, boşuna uğraşma derim ama yine de sen bilirsin.

Hem üniversite hem de kampüs alanından bahsediyoruz burada. Hiçbir aklıselim Admin MAC adresleri ile uğraşmaz.Sen zaten proxy, ip gizleme gibi yöntemleri denemişsin ve olmamış.

MAC adresi kısaca ethernet kartının üzerinde bulunan adres demektir. Hardbit olarak çiplere yazılır ve fiziksel adreslemedir. Değiştirilemez fakat software yardımı ile başka bir adresmiş gibi gösterilebilir.

Hiçbir Admin de koca kampus için MAC filtrelemesi kullanmaz(100 lerce PC), üzgünüm. Sonuçta o adam da bunun bir açık olduğunu biliyor,bu birincisi. İki; uğraşmaya değmez.

Büyük ihtimalle application firewall vardır orada. PIX veya CheckPoint. Bu denemelerini çok gönül rahatlığı ile yapmanı da tavsiye etmiyorum, çünki şimdiye kadar senin MAC adresini sistem logları kaydetmiştir.

Fazla göze batma derim yani.
Kendine iyi bak.
ya ewet dediğin gibi proxy ve ip gizlemeyi denedim ama kendimce denedim tam olarak yapamadıgımı dusunuyorum ii yazılımlarla yapamadım google da karsıma cıkan ilk ip gizleme programlarıyla yapmaya calıstım işte:p
bide senin su son dediğin firewall olayı nassı bişey oluyor...Denemelerden zarar gelmez oyle kendimi belli etcek falan bi durum yok sen biraz bahsetsene:D

tores

New member
kardesım senın sorunun ısa uzerınden kaaptılmıs yanı ısa server uzerınden kural tanımlanarak bu dowland sıtelerı kapatılıyor yanı bunu yapman ıcın ısa servara ulasman lazım oda cok cok zor ancak acıklardan saldırabılırsın ama bence deneme :) benden bır tavsıye egr boyle atcklar yapıcaksan ıp gızleyerek veya yurt dısından mesela çin uzerınden gırıs yap ıp nın bulunması ımkansızz kolay gele

HTML