NeoRageX Kullanımı

'Pulse

New member
Genel Bilgi

+Hiçbir ayar yapmadan oyunları oynayabiliyorsunuz. Bunu özellikle emülatör oyunları konusuna yeni giriş yapmış kullanıcılar için yaptım.
+ Kurulum sonunda masaüstünüze emülatörü çalıştırmanız için gerekli kısayol oluşturuluyor.
+ Kullanım kılavuzu da bilgisayarınıza yükleniyor. Gerçi buna gerek yok 3'le jeton atıp 1'le başlatıp yön tuşları ve A,S,D,F,Z,X,C,V tuşları ile oyunları oynayabiliyorsunuz.
+ Oyunların çoğuna ait önizleme dosyaları var oyun adı üzerine gelince ilgili resim gözüküyor.
+ 200 MMX 64 Ram ile oyunları çok rahat oynayabilirsiniz. Emülatör konusunda eskiler iyi bilir neoragex gerçekten çok performanslı bir emülatör..

Kurulum:

Kurulum NeoRagex06.zip dosyasını herhangi bir dizine açmaktan ve neogeo.zip dosyasını bu dizine zipli halde atmaktan ibaret. neoragex.exe dosyasını çalıştırınca aşağıdakine benzer bir görüntü ile emülatörümüz çalışmış oluyor.

Genel Ayarlar

Burada sol tarafta GAMELIST'in altındaki alanda beyaz harflerle gösterilen oyunlar çalıştırılabilir, gri harflerle gösterilen oyunlar ise oyunun sizde olmadığını gösterir. PREVIEW bölümündeyse fare ile oyun isminin üzerine gelindiğinde oyundan alınmış bir resim gözükecektir. Options_Directories bölümünde emülatöre ihtiyaç duyduğu dosyaları nerede bulacağını gösteriyoruz. ROMPATH 1 ve 2 'de rom dosyalarının bulundugu dizin belirtiliyor. Fare ile bunların sağ tarafını seçili hale getirip klavyeden dizin adını girersiniz.(Örneğin c:\neogeoroms). PREVIEW PATH 'te PREVIEW bölümünde gözükecek olan resimlerin oldugu yer belirtiliyor. Yoksa PREVIEW bölümünde birsey göremezsiniz. SHOTS PATH'te oyun oynarken F9 tusuna basıldığında ekran görüntünün kopyalanacağı yeri gösterir. STATE PATH oyunları kaydedeceğiniz yeri gösterir. Böylece sonradan kaldığımız yerden devam edebiliriz.BACK ile geri giderek ses ve diğer ayarları yapabilirsiniz. AUDIO OPTIONS bölümünde sample size=16bit, sample rate 44100 hz, sound fm/adpcm olursa kaliteli ses elde edersiniz. CONTROLS bölümünde PLAYER CONTROLS altında otomatik ateşi aktif hale getirmek bazı oyunlarda oldukça işe yarıyor.

Ortak Tuşlar

'TAB' Oyun sırasında ayarları değiştirmek için ana menüye geçiş yapar tekrar basarsanız oyuna geri dönersiniz
'1' - 1. oyuncu için oyunu başlatır.Veya devam ettirir.
'2' - 2. oyuncu için oyunu başlatır.Veya devam ettirir.
'3' - 1.Oyuncu için 1 kredi verir. (jeton atma)
'4' - 2.Oyuncu için 1 kredi verir. (jeton atma)
'5' - Sesi arttırır.
'6' - Sesi azaltır.
'7' - Oyundaki sesi kaydeder.
'8' - Saniyedeki frame sayısını gösterir/gizler
'9' - Full throttle (ON/OFF)
'0' - Save preview shot (8-bit only)
'F1' - Reset (Toggle in/out to MVS-settings)
'F2' - Audio Setting (ADPCM/FM/OFF)
'F3' - 8/16-bit audio output
'F4' - Audio channels (MONO/STEREO)
'F5' - 8/16-bit colordepth
'F6' - Scanlines (ON/50%/OFF)
'F7' - Interpolation (ON/OFF)
'F8' - Edge enhancement (ON/OFF)
'F9' - O anki ekran görüntüsünü oyunadı.bmp olarak kaydeder.
'F11' -Oyunu kaydeder.
'F12' -Kaydedilmiş oyunu yükler
'ESC' -Oyun oynarken basarsanız oyundan çıkar ana menüye döner. Ana menüde basarsanız emülatörden çıkar.

Oyun tuşları

Yukarı - 1. Oyuncu Yukarı
Aşağı - 1. Oyuncu Aşağı
Sol- 1. Oyuncu Sola
Sağ -1. Oyuncu Sağ
A - 1. Oyuncu Buton1
S - 1. Oyuncu Buton2
D - 1. Oyuncu Buton3
F - 1. Oyuncu Buton4
Z - 1.Oyuncu Buton5
X - 1.Oyuncu Buton6
C - 1.Oyuncu Buton7
V - 1.Oyuncu Buton8
NUMPAD 8 - 2. Oyuncu Yukarı
NUMPAD 2 - 2. Oyuncu Aşağı
NUMPAD 4 - 2. Oyuncu Sola
NUMPAD 6 - 2. Oyuncu Sağa
B - 2. Oyuncu Buton1
N - 2. Oyuncu Buton2
M - 2. Oyuncu Buton3
, - 2. Oyuncu Buton4
Z - pl1/pl2 hotkey1
X - pl1/pl2 hotkey2
C - pl1/pl2 hotkey3
V - pl1/pl2 hotkey4

Oyunları Çalıştırma

Yukarıda anlatılanları yaptıktan sonra IMPORT'a basıp bekliyorsunuz. Böylece elinizdeki oyunlar GAMELIST bölümünde beyaz renkte gözükecek.(Bu IMPORT işlemi emülatörü ilk çalıştırmada ve yeni oyunlar eklediğimizde yapılır.) Beyaz renkte gözükenlerden istedigimiz bir tanesini seçip LAUNCH butonuna basıp bekliyoruz ve oyun çalışıyor. Daha sonra 3 tuşu ile kredi yaparız.(Yani jeton atarız) .1 tusu ile oyunu baslatırız. A,S,D,F,Z,X,C,V ve yön tuşları ile oynarız...

Özel Ayarlar

Oyunun zorluk gibi bazı özel ayarlarını yapmak için oyun yüklendikten sonra F1 tuşuna basınca aşağıdaki ekran görüntüsü ortaya çıkar.

Daha SETTING UP THE SOFT DIP'i seçip A tuşuna basınca aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir görüntü karşımıza çıkyor..

Burada gerekli ayarları Yukarı , Aşağı, A ,S ,D tuşları ile yapıyoruz. A bir seçenek ileri, S bir seçenek geri ,D onay . İstediğimiz ayarları yaptıktan sonra bir kaç kere D tuşuna bastıktan sonra F1 tuşuna basıyoruz ve oyunumuz yeni ayarlarla başlamış oluyor.

(Rom ları daha sonra vericem..)

--------

'Pulse

New member
rica ederim,

çoğu kişi neo da oyunları açamayıp PM atıodu onun için attım..

huzyin

New member
KardeŞ Benİm Neo Geoya Bİ Oyun YÜkledİm Ama Neo Geo Onu Tanimiyo Ne Yapmam Gerekİyo Bİosuda DeĞİŞtİrdİm Ama Olmadi Ne Etmem Gerekİyo

'Pulse

New member
kardesh kusura baqma ama böle entereswan sorunlarda bi sende çıkıor:]

yani bunu yapan arkadaşlarda böle şikayet eden olmadı

ayrıca bu konuda deil,mame de,bioslarda her yerde bi yardım ve şikayet başlığın var anlamadım dorusu:S..

erkansolin

New member
Ustad Lİnk Kirik Heralde Yaw Yoksa Benmİ Acamadim.bana Maİlle Gonderebİlİrmİsİn.Şİmdİden TeŞekkurler

kazaddum

New member
selam

hocam eline koluna paylaşımına sağlık ama benim bi sıkıntım var yüklediğim neo simülatörünü bi türlü çalıştıramıyorum.simülatörü yükledim aynı denildiği gibi yaptım ama simülatöre tıkladığımda ekran simsiyah oluyor ve öylece kalıyor hiç bir şey olmadan öylece kalıyor.başka bilgisayarda denedim çalıştı ama kendi evimdeki pc de açılmıyor.monitörün ekranı simsiyah oluyor ve öyle kalıyor.callus simülatörünü yükledim ve rahatlıkla oyunları yükleyip oynayabiliyorum acaba neden neo yu kullanamıyorum yardım edersen çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ve eline emeğine paylaşımına sağlık
pc pentium 3 248 mb ram 798 mhz windows xp acaba ekran kartımı yetmiyor ekran kartıda 10 bord üzerinden çalışıyor yoksa pc deki bi ayard yüzünden mi şimdiden çok saol

cezso

New member
paylaşım için saol ama ne bileyim mame sanki daha iyi gibi zaten aynı oyunları çalıştırıyor ikiside

husee_88

New member
ya kardeş herkese yardım emişsin Allah razı olsun. ben de senden bişey isteyecem. senin su verdiğin linkler olü. erişemiyorum sitelere. bana nasıl yardımcı olabilirsin?

PRotype

Game Spider
Ben link falan giremiyorum arkadaşım yardım istediğin bölüm neresi söylersen yardımcı olurum.

Valkirya

New member
???

eline saglık kardeş ama ben bu program ı KOF tr sitesinden indirdim yükledim ama içersinde ortak oyun yokkk...aslın daa istedigim sadecee KOF 95 oyun u eski bir oyun ve cok güzeldirdeee...yardımcı olursan cok sevinirimm:clap

HTML