Neden devamli LowID aliyorum, ne yapmam gerekir?

SiLvErGhOsT

New member
Neden devamli LowID aliyorum, ne yapmam gerekir?

HighID / LowID nedir?

eMule clientler arasi paylasim sistemi oldugundan bütüm indirim ve gönderimler clientlerin birbirinle direkt baglanmasindan gerceklesir.
Bu baglantilari saglamak icin clientler aralarinda acik portlar kullanirlar, TCP=4662/UDP=4672.
Eger bilgisayarimizda bu portlar kapali ise, aramizda direkt baglanti kurmak mümkün olmaz, baglantilar ancak sunucu araciligi ile gerceklesir.
Buna da LowID derler, yani bagli oldugumuz sunucu bu portlarin acik olup olmadigini bize bildirir ve kullandigimiz emule de ona göre ID'mizi hesaplar.

ID'mizi nerden görebiliriz?
Statusbalk sag alt köseden:

HighID; iyi baglanti!

LowID; kötü baglanti!

Yada "Sunucular" listesinden:

LowID zarari nedir?
Indirim ve gönderim sadece HighID clientler arasinda gerceklesir, yani diger LowID kullanicilar senden ne cekebilirler nede indirebilirler.

Buda demektirki kaynaklardan ve kredilerinden mahrum kalmak!
Eger indirimde bulunan dosyalarin kaynaklari bol ise büyük zararin olmaz ama kaynak sayisi cok az olan dosyalar, genellikle Türkce dosyalarda daha da azalir cünkü emule sadece HighID kaynaklara baglanmaya calisir.
Ayrica kulanicilarda siran gelsede indirime derhal baslayamazsin, ancak yukarda anlattigim gibi baglanti sunucu araciligi ile olusur, yani siralarda bekleme süren artar.

LowID aliyorum, peki ne yapmam gerekir?
Bunun birkac nedeni olabilir..
Internete Router üzerinden giriyorsan emulenin kullandigi Portlari Forward yapman gerekir.
Burada birkac Router ayarlari gösteriliyor:

(almanca)

eumex 704

netgear rp 614

bintecx 1200

netgear_fr114p

SMC Barricade 7004

Diger Router ayarlari

(ingilizce)

Lucent CellPipe 20A-GX-E

Solwise SAR-7x5 + Allnet ALL129

Linksys BEFSX41

Diger Router ayarlari

ArkadasLar emuLe ilgili hertürlü cevabı Burda bulabilirsiniz

Pancu01

New member
low id çözümüne ek

Eğer her şeyi yaptığınızı düşünüyorsanız bir de www. portforward.com sitesinde emule seçeneğini seçtiğinizde sizden modeminizi seçmenizi istiyor. Modeminize yönelik port açma işini en güvenli biçimde resimleriyle açıklıyor. Benim elde ettiğim sonuç son derece başarılı.
Herkese başarılar.

sabraccadabra

New member
Yukarıda bahsedilen portları açmam (TCP=4662/UDP=4672) bilgisayar güvenliğini azaltır mı? Bilgisayarı virüslere ve trojanlara karşı korumazıs kılar mı? Cevaplayan olursa sevinirim.

samich

New member
çok saol be pancu, sorunu çözdü ya.

Cakiin

New member
yaw abi iyi ben high id alıyomda...yanlız benii problemim var...ben o portları açtım
walla bana çok saldırı geliyooo ....kaspersky ve zone alarm olmasa.bilemicem....alam verip duruyolar.kapatsan bu sefer low id...bana yardım edecek varmıdır...

CINZANO

New member
valla ben kaspersky kullanıyorum,bu port olayını anti-hacker den açtım 4662-4672 olayını baktım yüksek id aldım ama hala 1mb dosya gelmiyor bekliyor...ve arkadaşın dediği gibi saldırılar çok oluyor....kapatmak zorunda kalıyorum....ACİLEN cevaplarınızı bekliyorum

LoveLacE

New member
Arkadaşlar sorunlar herkez için aynı değil. bir sorununuz varsa detaylı bilgi verin ki yardım olsun. Ben yıllardır kullanıyorum kimse saldırmıyor. sadece port ayarı ile bitmiyor tabiki yapılması gerekenler. ama eyer sorunun oldu ise tcp 7561 udp 7571
yapabilirsin mesela. Daha detaylı bilgi verebilirim ama sorunlarınızı detaylı yazın lütfen.

Øguz

Altın Üye
Arkadaşlar biz apartmanımızda ortak adsl kullanıyoruz. Adsl modem hattı döşeyen bilgisayarcılar şifrelemiş. O yüzden modeme ayarlarını erişemiyorum.. Modemin markası zyxel 660-RU 192.168.1.1 i giriyorum. Normal standart şifresi olmuyor. Acaba modemin şifresini kırabileceğim bir program var mı? Teşekkürler.

nodiem

New member
walla kardeshim ne yazdıysan harfiyen uyguladım hepsini denedim gene de low id alıorum deliricem..
modem airties 205
bi satfa yazmışsınız ordan da modemin port açma ayarlarını da yaptım farklı farklı yazdığın her port numarasını denedim gene de low id alıorum.. nedir bu bööle bi çözüm bulabilirsen çok mutlu olurum.. şimdiden çok sağol..