neden boyleyiz

kadymp

Turk4lyfe
evet arkadaslar bu cok ilginc bi konu kimilerimiz bu konuyu belki sacma bulcak kimileri ise benim gibi bu konuyu dusunmekde ama ben hep dusunuyorum ve cevremdekileri sordugum bi soru...
yasadiklarimi ve cevremdekilerin yasadiklarini yaziyorum
ozellikle 14 - 20 yas arasi gencler birbirlerine gunumuzde sanki bir dusman gibi bakmakda artik turku turk yapan degerlerden en buyugu merhamet kaybolmakda
sokakta biri birini kesse bana dokunmayan yilan bin yasasin misali duyarsz olmusuz...herkes bi tedirginlik icinde ...kiz arkadasinla mahallenden baska bi mahalleye gitsen onun kesiliyo bunun gibi seyler .. bunu sordugum bazi buyuklerim o yasdaki genclerin kaninin kaynadigini ve bu yuzden bu sekilde birbirlerine davrandiklarini soyluyo belki dogru olabilir bu dusunce ama artik biz sunu kavriyalim ve turkun turkden baska dostu yok ben herkesi cevresindekilere karsi biraz daha sicak biraz daha duyarli olmaya davet ediyorum...

bu yazdiklarim belki istisnadir ve lutfen kimse uzerine alinmasin ben hissettigim seyleri yazdim sizlerde bu konuda goruslerinizi belirtebilirsiniz,...

bu bir sorumdur sizce neden boyle ...

by_ajan

New member
kadymp' Alıntı:
bu bir sorumdur sizce neden boyle ...
cevabı basit insan kendine yabancılaşmıştır yada yabancılaştırılmıştır demek daha doğru olur.
aslına bakarsan kanı kaynadığından falan değil kişi kendini tanımlama ve kanıtlama derdindedir. o yaşlar için mahalle herşeydir. aynı şekilde okul ve sınıfta öyle. ilerleyen yaşlarda tanımlama ve kanıtlama savaşı yerine geçim ve gelecekte varolmayı sürdürme savaşı olarak iş yerinde ve sosyal yaşamda biçim ve taktik değiştirmiş şekilde devam edecektir. aslında hepsi saçma sapan olgulardır. yanlış giden bir doğrultuda doğru olduğuna inanılan bir mücadelenin tezahürüdür. ama doğrultu yanlış iken yapılan en saf mücadele ne kadar doğru olur??
"türk'ün türk'ten başka dostu yoktur" demişsin bu yanlış yönde bir doğrultudur. ve bu doğrultunun içinden çıkaracağın her türlü varsayımda yanlıştır. burada ki yanlış kendini türk olarak tanımlayıp ardındanda diğer bütün insanları düşman olarak görmen. bunu aza indirgersen "bizim mahhaleden olmayan bana düşmandır" "bizim sınıftan olmayan bana düşmandır" "tanımadığım herkes bana düşmadır" sonuçları çıkar ortaya. şimdi ne alakası var deme sakın dost olmayan ne olur?? ve bence insan insanın düşmanı olamaz olmamalıdır. bunu ne sınıfla ne mahalle ile ne de din, ırk, millet ile ayıramazsın. savaş insanı asilleştirmez, daha çok köpekleştirir. savaş sadece cephede değil. günlük yaşamda da küçük boyutları ile iki insan arasında da var. önemli olan bunu iyi analiz edebilmek. her an bir çatışmanın içindesin. yolda giderken, bakkaldan alışveriş yaparken her an ve her zaman. hiç tanımadığın biri, birsürü boş yer olmasına rahmen parkta gelip yanına otursa kafanda onunla ilgili savaş başlıyor "kim bu " "neden yanıma oturdu" "başka yer mi yok sanki" vb. bu insanın kendinden yabancılaşmasıdır. ve bunun ırkla, milletle ve dinle alakası yoktur.

iSpiK

Kadim Dost
kadymp lem sen yurtdısında yasamıomuydun :D

neYSe alem psikopatlasmıs salla :cool:

kadymp

Turk4lyfe
by_ajan' Alıntı:
cevabı basit insan kendine yabancılaşmıştır yada yabancılaştırılmıştır demek daha doğru olur.
aslına bakarsan kanı kaynadığından falan değil kişi kendini tanımlama ve kanıtlama derdindedir. o yaşlar için mahalle herşeydir. aynı şekilde okul ve sınıfta öyle. ilerleyen yaşlarda tanımlama ve kanıtlama savaşı yerine geçim ve gelecekte varolmayı sürdürme savaşı olarak iş yerinde ve sosyal yaşamda biçim ve taktik değiştirmiş şekilde devam edecektir. aslında hepsi saçma sapan olgulardır. yanlış giden bir doğrultuda doğru olduğuna inanılan bir mücadelenin tezahürüdür. ama doğrultu yanlış iken yapılan en saf mücadele ne kadar doğru olur??
"türk'ün türk'ten başka dostu yoktur" demişsin bu yanlış yönde bir doğrultudur. ve bu doğrultunun içinden çıkaracağın her türlü varsayımda yanlıştır. burada ki yanlış kendini türk olarak tanımlayıp ardındanda diğer bütün insanları düşman olarak görmen. bunu aza indirgersen "bizim mahhaleden olmayan bana düşmandır" "bizim sınıftan olmayan bana düşmandır" "tanımadığım herkes bana düşmadır" sonuçları çıkar ortaya. şimdi ne alakası var deme sakın dost olmayan ne olur?? ve bence insan insanın düşmanı olamaz olmamalıdır. bunu ne sınıfla ne mahalle ile ne de din, ırk, millet ile ayıramazsın. savaş insanı asilleştirmez, daha çok köpekleştirir. savaş sadece cephede değil. günlük yaşamda da küçük boyutları ile iki insan arasında da var. önemli olan bunu iyi analiz edebilmek. her an bir çatışmanın içindesin. yolda giderken, bakkaldan alışveriş yaparken her an ve her zaman. hiç tanımadığın biri, birsürü boş yer olmasına rahmen parkta gelip yanına otursa kafanda onunla ilgili savaş başlıyor "kim bu " "neden yanıma oturdu" "başka yer mi yok sanki" vb. bu insanın kendinden yabancılaşmasıdır. ve bunun ırkla, milletle ve dinle alakası yoktur.
tesekkur ederim guzel bir anlatim yapmissin ama
buralara katilmiyorum ben ulke olarak kastettim ve boyle olduguna inaniyorum cunku her ulke kendi cikari icin vardir bu cumleyide ben degil zamani yasamis atalarimiz soylemistir...
türk'ün türk'ten başka dostu yoktur" demişsin bu yanlış yönde bir doğrultudur. ve bu doğrultunun içinden çıkaracağın her türlü varsayımda yanlıştır. burada ki yanlış kendini türk olarak tanımlayıp ardındanda diğer bütün insanları düşman olarak görmen. bunu aza indirgersen "bizim mahhaleden olmayan bana düşmandır" "bizim sınıftan olmayan bana düşmandır" "tanımadığım herkes bana düşmadır

yinede guzel bir anlatim yapmissin tesekkur ederim...

HTML