Ne kadar ben-merkezcisiniz?

CarlionE

New member
Ne kadar ben-merkezcisiniz?
Tek düşündüğünüz kendi çıkarlarınız ve kendi mutluluğunuz mu? Ne kadar egoist olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız testimizi çözün.
1. Arkadaşlarınızla birlikte arabayla yolculuğa çıktığınızda:
a) Yerinize oturup gözünüzü yoldan hiç ayırmazsınız.
*b) Arasıra direksiyona geçip, şoförün dinlenmesini sağlarsınız.
c) Yoldan daha çok, konaklamada sorun çıkıp çıkmayacağı konusunda endişelenirsiniz.
2. Kız kardeşinizin mezuniyeti için ona bir altın küpe aldınız. Yalnız küpeler size de çok yakıştı. Ne yaparsınız?
a) Kız kardeşinize bir parfüm hediye edip küpeleri kendiniz için alırsınız. Daha sonra kardeşinize küpelerinizin nasıl olduğunu sorarsınız.
b) Kredi kartınızın limitini zorlayıp küpelerin yanına bir de takımı olan zinciri alırsınız. Sonuçta o sizin kardeşiniz ve ona değer!
*c) İki çift küpe satın alırsınız. Kız kardeşinizle aynı küpeyi takmakta hiçbir sakınca görmezsiniz.
3. Sevgiliniz sizi terkettiğinde ilk düşünceniz ne olur?
*a) Bir bakıma kaybettiniz, bir bakıma kazandınız.
b) Ev alışverişi gibi sıkıcı şeyler konusunda üzerinize fazla geldiğinizi düşünürsünüz.
c) Kendisinin kaybettiğinden eminsiniz. Zaten sizi haketmiyordu.
4. Bir çiçekçi güzel bir buketle ofisinize giriyor. Ne düşünürsünüz?
a) Şaşırırsınız. Genellikle size çiçek gönderilmez.
b) "Birinin doğum günü olmalı" diye düşünürsünüz.
c) Çiçeklerin geçen gece tanıştığınız yakışıklıdan geldiğini düşünürsünüz.
5. Ortada bir yakışıklı ve iki güzel kadın var: siz ve başka bir arkadaşınız. Nasıl davranırsınız?
a) Yakışıklıyı arkadaşınıza bırakırsınız. Onun uzun zamandır bir flörtü yoktu. Siz ise başka bir fırsatın çıkmasını bekleyebilirsiniz.
b) Yakışıklıyı elde etmek için çaba harcarsınız. Karşınıza çıkan her erkeğin başını döndürmeyi bir görev sayarsınız.
c) Ondan gerçekten hoşlandığınız zaman onunla ilgilenirsiniz.
6. Şefiniz önemli bir proje için yetenekli bir elemana ihtiyacı olduğunu söylüyor. Nasıl cevap verirsiniz?
a) "Düşündüğünüz kişiler arasında yer alırsam sevinirim."
b) "Bu iş için Nevin'i düşünmüyor musunuz? O herkesin değer verdiği bir eleman."
c) "Ne zaman başlamalıyım?."
7. Uzakta bulunan sevgilinizden en iyi arkadaşınızın düğünü için yanınıza gelmesini istiyorsunuz. O ise, parası olmadığını ve hesaplı bir uçuş olmadığını söylüyor.
a) Gereken parayı gönderip, daha sonra size geri ödeyebileceğini söylersiniz.
b) Kredi kartını kullanmasını önerirsiniz.
c) Bilet parasını ödersiniz, ne de olsa sizin için geliyor.
8. Samimi bir arkadaşınız gece yarısı size telefon açıyor ve hıçkırıklar arasında nişanlısından ayrıldığını söylüyor. Ne yaparsınız?
a) Nişanlısının adresini sorup, onu ziyaret etmeyi düşünürsünüz.
b) Sizin erkeğinizin asla böyle bir hata yapmayacağını söylersiniz.
c) Telefonda onu teselli etmeye çalışıp, biraz uyumasını söylersiniz. Sabah olunca soluğu onun yanında alacağınızı da eklersiniz.
9. Kız arkadaşınız mezuniyet nedeniyle sizi üçlü bir yemeğe davet ediyor: siz, o ve onun erkek arkadaşı. Nasıl davranırsınız?
a) Daveti kabul edip, restoranı değiştirmesini rica edersiniz. Fransız yemekleriyle hiç aranız yok.
b) İlk önce onları rahatsız etmemek gerekçesiyle reddeder ama kız arkadaşınız ısrar edince, kabul edersiniz.
c) Memnuniyetle onlara katılırsınız.
10. Yeni bir arkadaşınız sizi bir erkek yüzünden ekiyor. Ne yaparsınız?
a) Hiçbir açıklama yapmadan onunla ilişkinizi kesersiniz.
b) Kızgın olsanız da onun yerinde olsaydınız aynı şekilde davranabilirsiniz.
c) Ondan sizi yalnız bırakmasını ister düşkırıklığınızı içinize gömersiniz.
Puanlama
1. a-2 b-1 c-0
2. a-2 b-0 c-1
3. a-1 b-0 c-2
4. a-1 b-0 c-2
5. a-0 b-2 c-1
6. a-1 b-0 c-2
7. a-1 b-2 c-0
8. a-0 b-2 c-1
9. a-2 b-0 c-1
10. a-2 b-1 c-0

Değerlendirme
16 puan ve üzerinde: Egoist
Dikkat! Kendiniz hakkında çok parlak bir fikre sahipsiniz ve sizi yolunuzdan kimse çıkaramıyor. Sizin için tek önemli şey kendinizsiniz. Kendinizi dünyanın merkezinde yerleştirmişsiniz ve yerinizi kimseye bırakmıyorsunuz. Uzmanlara göre sorununuz hiç kolay değil. "Stop Self-sabotage" adlı kitabında yazar Peat Pearson, "Narsist kadınlar, insanları kendilerine önem vermeleri için zorluyor ve karşı koyanları harcamaktan çekinmiyorlar" diyor. Bilinçaltınızın derinliklerinde kendinizden emin değilsiniz. Dikkat çekme taktiğini detaylı olarak incelenmekten kaçmak için kullanıyorsunuz. "Ben, ben, ben" politikanızdan vazgeçebilmek için, ilk önce başkalarını dikkate almayı deneyin. Birisi bir şeyler anlattığında onun sözünü kesmekten vazgeçin ve özellikle "Bence" veya "Ben düşünüyorum ki" gibi ifadeleri sık sık kullanmaktan kaçının. "Size göre..." diye söze başlarsanız, dikkatleri kendiniz üzerine değil, konuşmacının üzerine çekersiniz. Her zaman siz karar vermek için atlamayın, bu rolü diğer arkadaşlarınıza da bırakın. İnsanlar düzelme isteğinizi hemen algılayacak ve dikkatlerini zorla çekmek istemediğinizi anlayacaklar.
8-15 puan arası: Kontrollü
Siz, alıp-vermenin, konuşup-dinlemenin dengesini bulmuşsunuz. Aynı zamanda, kendinizi geliştirmenizin yolunun kalıcı dostluklar kurmaktan geçtiğinin farkındasınız. Ben-merkezci kişilerden sizi ayıran en önemli özeliğiniz ise; gerektiği zaman kendinizi ikinci veya üçüncü plana koyabilme yeteneğiniz. Sizin ihtiyaçlarınızın olduğu gibi, başka kişilerin de ihtiyaçları olduğunu öğrenmişsiniz. Sonuç olarak güvenilir ve duyarlı bir insansınız. Çevrenizdekileri çekiyorsunuz çünkü onlara gereken ilgiyi göstermeyi biliyorsunuz. Aynı zamanda, cömertliğin dozunu aşmayıp insanları size minnettar olmaya zorlamıyorsunuz.
7 puan ve aşağı: Fazla verici
Cömertliğinizle UNICEF'i bile gölgede bırakıyorsunuz. Kendinize fazla değer vermediğiniz için, bu açığı herkese çeşitli iyilikler yapıp kapatmaya çalışıyorsunuz. İnsanların sevgisini başka türlü kazanamayacağınızı düşünüyorsunuz. Yanlış yoldasınız. Kendinizi aşağılamadan insanların güvenini kazanmayı öğrenmeniz lazım. İyilikseverliğinizi biraz da kendinize doğru çevirin. Kendi tatmininiz için bir şeyler yapın. Son moda bir pantolon alın veya kendinize mutluluk getirecek herhangi bir şey yapın. Bakış açınızı kuvvetlendirmek için daha çok roman okuyun. Herkesin mutluluğun kaynağı olmaktansa, biraz da kendi mutluluğunuz için çalışın. Biraz da kendinizi sevin. Her zaman içinizden "Ben de varım" cümlesini söyleyin. Artık sizin de zamanınız geldi. Neden siz de lider konumuna gelmeyesiniz ki? Göreceksiniz bu şekilde insanları daha çok çekeceksiniz.

Egoistliğin dozunu ayarlayın!
Aşağıdaki itirafları okuyun ve kendinize aşırı değer vermenin bazen ne kadar zararlı
olabileceğini görün.
"Bir kez bir barmenle tanıştım ve o hafta sonu çalıştığı bara ziyarete gitmeye karar verdim. Savage Garden grubunun 'I knew I loved you' adlı şarkısı çaldığında hafiften bana göz kırptı. Şarkı bittiğinde 'Bundan sonra bu bizim şarkımız olsun mu?' diye aptalca bir soru sordum. Sonuçta şarkı çalarken kendisi de söylüyordu ve tam bana bakıyordu. Benim için söylediğinden emindim. Aldığım cevap tam bir soğuk duş etkisi yarattı: 'Hangi biz? Biz olduğumuzun farkında değildim."
Yeşim, 22
"İki aydır çıktığım erkek arkadaşım benden ayrılmak istediğini söylemişti. Ben ise 'Hayır,
bu ilişki bitmemeli, ben hâlâ senden hoşlanıyorum' diye cevap vermiştim. Bu cevabım ters etki yarattı. Bana 'İşte bu yüzden seni bırakıyorum. Yalnız kendi duygularının önemli olduğunu düşünüyorsun' dediğinde ne denli hatalı olduğumu anladım."
Pınar, 21
"Kız arkadaşım ameliyat olmuştu ve hastanede yatıyordu. Ona bir çiçek göndermek istedim ve bütün çiçekçileri dolaşıp güzel bir aranjman yaptırdım. Daha sonra onu arayıp nasıl olduğunu sormak istedim ama daha sağlık durumunu sormadan ağzımdan başka bir soru çıkıverdi: 'Gönderdiğim çiçek aldığın çiçeklerin en güzeli değil mi?' Ses tonundaki değişimden büyük bir pot kırdığımı anladım."
Pelin, 23

HTML