Namaz kılınmayan ev kabir gibidir

doktor_13

New member
Namaz kılınmayan ev kabir gibidir"
İlahiyatçı Ay'dan ilginç açıklamalar...

15.05.2009 14:12
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, namaz kılınmayan evin kabir gibi olduğunu söyledi.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde "Namazla Diriliş" konulu bir konferans veren Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Yükseller Müzikhol'deki konferansta 2 katlı salon tıklım tıklım dolarken, içeri sığmayan davetliler konferansı dışarıdaki sinevizyondan dinlediler. Yaklaşık 3 bin kişinin dinlediği konferans Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı.
Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, namazın toplum hayatında çok önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, "Resulullah Efendimiz(SAV), içinde namaz kılınmayan evin kabir gibi olduğunu söylüyor. Orasının ölü toprak olduğunu ve namazla diriltmek gerektiğini söylüyor. Evet, namaz kılınmayan ev kabir gibidir. Eğer mümin arzu ederse bu ölü toprağı canlandırabilir." dedi. Namazın önemini Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerden örnekler vererek açıklayan Ay, namaz kılmanın insanı her yönden sağlığa kavuşturduğunu vurguladı. Ay, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 20 yıldan beri organize ettiği Kutlu Doğum Haftası'nın sona ermesine rağmen salonu tıklım tıklım dolu görmenin kendisini çok mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.

Kadirli Müftüsü Şemsettin İnceler de konuşmasında, namazın, Allah'ın insanoğluna verdiği en büyük nimet olduğunu anlattı. Programda Mustafa Demirci'nin söylediği ilahi ve ezgiler de davetliler tarafından beğeniyle dinlendi.

Cihan

SİMDİ BEN ÇIKIP NAMAZ KILINAN EVLER KABİR GİBİDİR DESEM OLMAZ SAYGI GOSTERİYİRUM İNANÇLARA AMA BUNLARDA NERDE HOSGORU

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=147007&cat=160&dt=2009/05/15

ßLu£

Banned
Namaz Dinin Direğidir ve Farzdır.

İnanıp da Namazdan Kaçan İnsanın Evinin Kabirden Farkı Yoktur.

İnanmayanın Evi Zaten Kabirdir.

doktor_13

New member
namaz kılanın evi kabir gibi degildir ...........ama bnm evimde kabir gibi degildir her ne kadar hosgorusuz yaklasılsada ben hosgorumu korurum

YaRpAK.

New member
İçimden bir ses namaz kılınan evlerin ne gibi olduğunu sakın yazma boşver onlar kendini müslüman sansın insanlık sende kalsın diyor.

İçimdeki sese kulak veriyorum ve namaz kılınan evlerin ne gibi olduğu hakkında yorum yapmayıp mevzuyu BAĞNAZLIĞA yoruyorum.

srcndrk

New member
....

Allâh (C.C.) cehennemliklerden haber vererek söyle buyuruyor:

"Sizi cehenneme sürükleyen sebeb nedir? Derler ki, «Biz namaz kilanlardan degildik, yoksullara yemek vermezdik, batila dalanlar ile birlikte biz de dalardik."

(Müdessir Sûre-i Celilesi; 42-45) .....suresini de suçlayacaklar mı? Ama gel gör ki...

"Kamu imanı" gibi egemen ve orta yolu tutmuş bir ümmet yaratmaya çalışmaktan neye saldıracağınızı şaşırmışsınız...Ciddiye alınacak tarafınız kalmamışki...

mrzsngr

New member
Ah yurdumun insanları ah..

İnanıp da namaz kılanın evi cennetten bir köşedir diyoruz ..

Adam inanmayıp da namaz kılanın evini örnek veriyor..

Garibim benim .

Edit: Demiyoruz pardon , hadisler ona yönlendiriyor.

innuendo

HANZALA
Moderatör
Bence konuşmacı kişi yanlış bişey söylememiş.
Namaz kılmayanın durumu ayet ve hadislerle zaten sabittir.
Kişi inanmıyorsa bu laflara hiç gocunmaması lazım, çünkü onu bağlayan bir durum yoktur ortada.
Ama eğer inanıyorsa bu açıklamaya kızmak yerine şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekir.

DÜZCELİ MEHMET

Kendini Arayan Adam
Arkadaşlar açıklamışlar zaten; konuşmacı kişi bir hadis-i şerifin açılımını yapmış. Hatta "srcndrk" daha doğru bir teşhisle bahsi geçen hadisten daha da ağır olan ayeti ortaya sunmuş. Bunda gücenecek, kırılacak bir husus olamaz çünkü biri alemleri Yaradan' ın sözü, diğeri Hazreti Peygamber' in sözü. Herşeyi geçtik artık hadisleri ayetleri mi sorgulayıp birbirimize gireceğiz? (biz her ne kadar ilk başta böyle bir niyette olmasak da yarpak gibiler çıkıp böyle konuları malzeme diye kullanıp muhakkak ortalığı bulandıracaklardır) Ama öyle görülüyor ki galiba bizim en büyük sorunumuz bizi yaradanı ve neden yarattığını tam anlayamamışız. Sözüm sadece sana değil, sanma ki senden çok farklıyım. Rabbimizi lâyıkıyle tanıyıp anlasaydık, O' na karşı kalbimizde bir muhabbet olsaydı mümkün değil namaz konusunda bu kadar rahat olamazdık. Şu kız kadar olamadık;

Dervişin biri, bir kucak elmayla yanından geçen kıza;
"Nereye gidiyorsun? O kucağına ne doldurdun?" diye sormuş.
Kız: "Sevdiğim çalışıyor şu tarlada. O’na götürüyorum" diye cavap vermiş.
Derviş: "Kaç tane elma var elinde?" diye sormuş.
Kız gayet sakin: "İnsan, sevdiğine götürdüğü şeyi sayar mı hiç?" demiş.

DERVİŞ ELİNDEKİ TESPİHİNİ YAVAŞÇA KOPARMIŞ…

İşte böyle dostum...Biz bu işi anlayamadık. Herşeyin alimi olduk, bu konuda cahillikte tavan yaptık. Halbuki Rabbimiz ibadetlerin en güzeline lâyıktı. 5 tane namaz, 100 tane teşekkür, 30 tane oruç, şu kadar sadaka, bu kadar yardım......yaptıklarımızı saymak bile ne kadar ayıp değil mi?

Tüm dostlar, Allah' a emanet olunuz....

erdem299

New member
~SiLenT ScЯeaM~;4310059' Alıntı:
Namaz Dinin Direğidir ve Farzdır.

İnanıp da Namazdan Kaçan İnsanın Evinin Kabirden Farkı Yoktur.

İnanmayanın Evi Zaten Kabirdir.
senin açıklamalarına bitiyorum.

yazının altına imzamı atıyorum

İns@n

New member
kıl bizi ey namaz...biz seni kılacak değiliz...amelimizle cenneti hakedecek de değiliz ve senin şefaatine talibiz...

WhiteAngel

PASAKLI KONTES
berderke herşeyi açıklamış..verdiğin örnek çok güzeldi tşkrlr...

tartışılacak bir konu değil ayet ve hadisler herşeyi açıkça anlatıyor ötesi varmı...

otlupeynir

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí
genel konuşuyorum kimse üstüne alınmasın baştan netliğe kavuşturayım dedim..insanlar neden görmek istedikleri gibi görüyorlar hala anlamış değilim..bir insanın namaz kılıyor olması,kur'an okuyor olması neden yobazlık gericilik vs.vs yaftaların yapıştırılmasına sebeptir onu da anlamış değilim..inancı olmayan biri kendisine saygı gösterilmesini beklerken,inançlı kişilere neden aynı saygıyı göstermez onu hiç anlamış değilim..

kafirun suresi

bismillahirrahmanirrahiym
"Kul ya eyyühel kafirun.La a'büdü ma ta'büdün.Ve la entüm abidune ma a'büd.Ve la ene abidün ma abedtüm.Ve la entüm abidune ma a'büd.Leküm diniküm veliyedin."

MEALİ

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,De ki: Ey kafirler!Ben sizin taptıklarınıza tapmam.Siz de benim tapdığıma tapacak değilsiniz.Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.Siz de benim taptıklarıma tapacak değilsiniz.Sizin dininiz size,benim dinim banadır."

VİOLENCE

New member
namaz kılınmayan ev kabir gidibir demek yerine namaz kılınan ev bereketli olur huzurlu dense daha mantıklı olmaz mı insaların neden korkuyla dine yönlendiriyorsunuz iyilikler güzellikler ön planda olmalı

eiffel

Forumun Kulesi
Karşılıklı atışma tarzında geçen mesajlar silinmiştir...Aranızda tartışacaksanız bunu Pm veya Msn üzerinden falan yapabilirsiniz...Tekrarlanmaması dileğiyle iyi forumlar..

HTML