Namazın Dostu Dusmanı

PaTRioTLeo

New member
DİYELİM ki...

Bir "baba" reşit olmayan çocuğunun din eğitimi almasını istiyor.

Ne yapacağız bu talep karşısında?

"Yuh! Bu çağda bu kafa! Vay irticacı vay!" falan mı diyeceğiz?

Tabii ki hayır!

Babaya hak vereceğiz, bu talebin onun en doğal hakkı olduğunu söyleyeceğiz ve tercihine saygı göstereceğiz.

Peki...

Bir "baba" reşit olmayan çocuğunun okulda namaz kılmasını istemezse ne olacak?

Bu "tercih" karşısında ne yapacağız?

Dini yönü kuvvetli gazetelerimize bakacak olursak, babaların böyle bir hakları yok.

Çünkü...

Bu gazetelerde gördüğümüz şudur:

"Çocuğuma gittiği okulda dini telkin yapılmasını istemiyorum. Çocuğumun okulda kaçak göçek namaz kılmasına karşıyım" diyen baba, manşetlerden "Namaz düşmanı!" diye yaftalanıyor.

Düşünün:

Bağcılar gibi "mahalle baskısı"nın en görünmez ama en ağır şekilde yaşandığı bir ilçede adınız "namaz düşmanı"na çıkmış.

Bu durumda o mahallede konu komşu arasında nasıl yaşarsınız?

Ya da...

Böylesi bir yaftalamaya maruz kalma korkusuyla nasıl özgür bir tercihte bulunabilirsiniz?

Hadi daha açık sorayım:

Dört bir yerden gelen, "Be adam, senin çocuğun seks partisine katılmıyor, namaz kılıyor namaz! Ne var bunda! Şikáyet edeceğine gurur duy" baskısı karşısında direnmek mümkün müdür?

Zaten "mahalle baskısı" dediğimiz şeyin anlamı, "Her şey serbest ama sıkıysa yap bakalım" değil midir?

* * *

Ey inananlar!

Siz, "namaz kılmanın bir insanın kurtuluşu için en kutlu eylem" olduğunu düşünebilirsiniz.

Siz, "Namaz dinin direğidir" anlayışına iman etmiş olabilirsiniz.

Siz, bir babanın çocuğunun namaz kılmasını istememesini acayip yadırgayıp dehşetle karşılayabilirsiniz.

Ama unutmayın ki...

Bu da bir tercihtir.

Size düşen de, bu tercihe saygılı olmaktır.

Adamın adını "namaz düşmanı"na çıkararak...

Ya da...

"Bu topraklar Müslüman topraklarıdır, bu namaz düşmanı adam da nereden çıktı" diyerek...

Baskı yapamazsınız.

Hem hani "herkes dilediği gibi inanır ve yaşar" idi?

İşte dilediği gibi inanan ve yaşayan bir baba!

Neden adamın haklarına sahip çıkacağınıza, adamı "namaz düşmanı" diye yaftalıyorsunuz?

Yoksa...

"Herkes dilediği gibi inanır ve yaşar" derken yalan mı söylüyordunuz?

* * *

Bir de şu var:

Bu ülkede 50 küsur yıldır sağ iktidarlar "din eğitimi" gibi çok esaslı bir mevzuda, hep arkadan dolanarak, fiili durum yaratarak ve esaslı çözüm getirmekten kaçınarak hareket ettiler.

Düz liselere konmuş "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersini, "Zorunlu Din Eğitimi" dersine çevirdiler.

İmam ve hatip yetiştirmek için kurulan ve meslek lisesi kimliği taşıyan imam hatip liselerini, çocuklarına din eğitimi vermek isteyen ebeveynler için alternatif okullar haline dönüştürdüler.

"Liselerde mescit açılması" meselesini tartışmaya açmak ve yasal bir çerçeveye oturtmak yerine, yaratılan fiili durumların peşine takıldılar.

Ve bugün...

Ortaya çıkan "Lisede namaz tartışması", arkadan dolanmaların, fiili durumların ve çözümsüz bırakmaların bir sonucudur.

Palyatif önlemler nedeniyle dikiş patlamıştır.

Yani...

Mesele "namaz düşmanı" ya da "namaz dostu" ikilemine hapsedilip kaçılamayacak kadar esaslıdır.

Esaslı meseleler de ancak esaslı yaklaşımlarla çözülür.

Alıntıdır: Ahmet Hakan

crnky

New member
Konuyu daha uygun bir yere taşısak? Hem tartışmak ve konuşmak daha kolay olur ki bu bence politik bir konu değil.

Fakat ahmet hakan konuya tek taraflı bakmış. Ben de anne olsam çocuğumun beş vakit namazı kaçırmadan kılmasını isteyebilirim.

Şöyle ki ben de 5 vakit namazı Allah'ın izniyle kılan biriyim ve bunu aksatmak istemem. Sırf birileri namazı sevmiyor diye bunun okulda yasaklanmasına da bu açıdan tahammül etmem mümkün değildir. Çünkü benim için hayatıın en önemli unsurlarından biridir namaz. İslamın şartı namazdır. Ve kaza namazı savaşta yerinden kıpırdamaman gerektiğinde ancak meşru sayılabilir ki bu durumda bile elinden geldiğince kılman gerekir. Okulda bunu yasaklamaya bu açıdan kimsenin hakkı yoktur eğer islamın bu hükmüne saygı varsa. ki öğle arası mescide gidip öğrencinin namaz kılmasında da kimseye zarar yoktur. Sırf karşı taraf sıkıntıya girsin diye namazı yasaklnamanın alemi yoktur.
Mazeret olarak da sanki namaz kılanların hepsi zorla arkadaşlarına da kıldırıyorlarmış tezini sunmanın gerçekçiliği yotkur. Bunu yapan namaz kılan kişiler vardır belki ben tanımadım hiç ama sadece namazını kılan başkalarına zararı olmayana zulüm olsun diye namazı yasaklamanın alemi yoktur.
Ahmet Hakan'sa olaya diğer taraftan bakmış ki çocuğuna nama zkıldırmayana bir şey diyemezsiniz. Tabii ki diyemezsiniz, islamın bir hükmüne aykırılıktır çocuğa namaz kıldırmamak ama baba islamın bu hükmünü gereksiz görüyor ise o kendi tercihidir. Kimsenin günahı kimseyi bağlamaz. Size zarar vermediği sürece istediğini yapabilir. Fakat "vay benim çocuğum kötü etkilenir namaz kılmasınlar" deme hakkı da yoktur bir babanın, çünkü bu onu değil başka coukları ilglendirir. Burada iki tarafında namaz kılma ve kılmama şeklinde hakları vardır; eğer demokrasiye ve özgürlüğe inanıyor iseniz...
Not: Avrupa'da bazı okullar müslüman öğrenci geldiğinde mescit açma teklifinde bulunurlar. Bu ülkelerde idn açısından kimsenin kimseyle istisnalar hariç problemi yoktur, çünkü ehrkes istediği gibi dinini yaşar...

LaNgHaWiL

New member
Dinin direği olan namazda tartışılmaya başlandı ya bu ülkede artık.
sorsan ama İnsani birer ideoloji olan bazı şeyler tartışılamaz yasak tabu.
Güzel dinmiz islamiyeti yasakçı zihniyet olarak göstermye çalışan acizler asıl kendilerinin ne kadar yasakçı olduklarını bir baksınlar.

abuzer12

New member
kaçınılmaz son galiba yaklaşıyor.saflar yavaş yavaş belli olmaya başladı.yıllar önce birileri bunu görmüştü.eğer ilerde bu toplum bölünürse bu muhakkak laikler-dinciler şeklinde olacak diye.bu noktaya doğru hızla gitmekte olduğumuzu görüyorum.farkındamısınız bu ülkede nerdeyse 30 yıldır bi terör illeti var ve bu sanki sadece bizim gibilerin sorunuymuş gibi.buralarda sadece bizler lanet okuyoruz.egemen güçlerin bundan çok daha önemli dertleri var.lisede namaz kılan çocuklar mesela.büyük şehirlerde birtakım okul önlerinde nerdeyse tezgahta satılan uyuşturucu nedense bizim tv haberleri için önemsiz.namaz kılan çocuklar büyük tehlike ama.şahsen ben çok dindar biri olmasamda bir gün doğacak çocuğumun uyuşturucu kullanmasındansa namaz kılmasını bin kere tercih ederim.ama biz kim oluyoruzki.bu böyle devam edecek.göreceksiniz yakında ezan muhabbetleri başlayacak.önce türkçe olsun olmasın sonra gürültü kirliliği oluyo okunmasın.vb.tanrı bizi kutsasın

TheMetaor

тм ρRoduction
Vay bea şaşırtıcı aslında.Dinimiz Özgür bir din Karısılması kötü.

acil kan lazim

New member
sen bu ülkede baş örtüsü takan insanlara gerici,irticacı,laik Atatürk çü bir devlet düşmanı gözüyle bakarsan...Müslümanlığından ve Türklüğünden katii suretle şüphe duyduğum ve aynı zamanda mitinglerinde kurucularından Türkan Saylan hanımefendi kalkıpta:"bu ülkede 18 yaşını doldurmuş bi genç kızın kendi rızasıyla başörtüsü takmasını düşünmüyrum.Eğer takmışsa ailesinin baskısı yüzünden takmıştır.Ve eğer başörtüsü taktıysa ona üniversite faln yok,evinde otursun ev kadını olsun..." demişse ee ben bu olan olayıda gayet normal görüyorum çünkü bu olayın olmasının sebebi bu saydıklarım ve niceleridir...

dunkel

New member
Ben Almanyadayim Daha Hayitimda Bir Bez parcasina Karistiklarini gormedim Asil Din Dusmani Olan Turkiyedeki Laikcilerdir

HTML