Nüfus sayımında şok sonuç...

muratbjk

New member
Adrese dayalı nüfus sayımında beklenmeyen sonuçlar çıktı. İstanbul'un küçük bir bölümü hariç tüm Türkiye sayıldı. Nüfusumuz ancak 60 milyonu buldu. Unutulanlar ve kalan yerler de sayıldığında bile 70 milyona ulaşamıyoruz. Ya nüfusumuz geriledi ya da milyonlarca kişi sayılmadı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) adrese dayalı sistemle vatandaşı evlere hapsetmeden ilk kez gerçekleştirdiği nüfus sayımından beklenmedik sonuçlar alındı. 2000 yılında yapılan son nüfus sayımında nüfusumuz 67 milyon 400 bin çıkmıştı. Bu rakam üzerinden yıllık nüfus artış hızı baz alınarak yapılan projeksiyonlara göre şu anda Türkiye nüfusunun yaklaşık 73 milyon olması gerekiyor. Türkiye'de birçok hesaplama, nüfusun 73 milyon olduğu varsayımına dayandırılarak yapılıyor.

10 MAYIS’TA BİTECEK

Ancak TÜİK'in sonuna yaklaştığı bu son sayımda şu ana kadar toplam nüfus 60 milyonu zor buldu. Cuma akşamı itibariyle 67 ilde sayım tamamlandı. İstanbul dışındaki 13 ilin sayımında ise sona yaklaşıldı. 10 Mayıs'ta 80 ilin tamamında sayım bitmiş olacak. Buna göre, 2000 yılında 4 milyon 7 bin çıkan Ankara bu son sayımda aynı sayıyı zor yakaladı. 2000 yılındaki nüfusu 10 milyon 18 bin olan İstanbul'un ise şu ana kadar 7 milyon 900 bini sayıldı. İstanbul'un sayımının tamamlanması haziran ayını bulacak. İstanbul dahil bugüne kadar yapılan sayım sonuçları 59 milyonu biraz geçiyor, 60 milyona yaklaşıyor. İstanbul'un tamamının sayılması ve diğer illerdeki eksikliklerin de tamamlanması halinde bile 70 milyonluk rakama ulaşılması çok zor görünüyor. Yapılan tahminler, 73 milyonluk nüfusumuzun en az 5 milyon düşürülmek zorunda kalınacağı yönünde. Sayım sonunda Türkiye nüfusu azalacak, ancak büyük şehirler dışında bir çok küçük ilin nüfusunda göç nedeniyle ciddi düşüşler gözlenecek. Küçük illerden Şırnak ve Kars dışındaki bir çok il göçten olumsuz etkilendi.

İNTERNETTEN KONTROL EDİN

Sayım çalışmalarına ilişkin bilgi veren TÜİK Başkanı Ömer Demir, resmi rakamların ancak 10 Temmuz'da açıklanabileceğini söyledi. Büyükşehirler dışındaki kırsal alanda nüfus düşüşü olduğunu belirten Demir, ancak henüz son sözü söylemek için erken olduğunu, 10 Temmuz'a kadar sayılamayan vatandaşların TÜİK'in internet sitesi veya muhtarlıklara başvurarak sayım yaptırabileceklerini söyledi. Demir, www.tuik.gov.tr adresine giren vatandaşların hem sayım sonucunu kontrol edebileceklerini hem de yeni adreslerini öğrenebileceklerini de bildirdi.

KAYNAK:
http://www.bugun.com.tr/haberler/070507/p48595.html

Pax_deorum

cursum perficio
73 milyonu zor bulurlar çalışanların canına okudular bu sayım işinde bende çalıştım bir işin planlaması bu kadar mı kötü yapılır sonunda rezil olacaklar görürsünüz

ALIEN_07

Türk Genci
Türkiyede ne doğru düzgün yapıldı ki..

Hatta 1997 nüfüs sayımında annemde görevlidi en başa kendisi yazmış eresi yıl seçimde ismi yoktu :D :D

Mephisto

R€B€L
sayım zamanında bırılerı gelmıstı haydut denen haydutun evındeydım o aralar :durdurun
o anıyı unutamıcam kıza yapmadıgımız ayılık kalmamıstı ya :D :( ayıp ayıp bıze

umarım sole duzgun bı sonuc cıkartırlar 60 mılyon nerde olması gereken nerde :S

osiris_cemo

New member
21.yüzyılda kendi nüfusunu saymaktan aciz bir ülke :mad: yazıklar olsun diyorum sadece

NeRoN_64

Banned
ALIEN_07' Alıntı:
Türkiyede ne doğru düzgün yapıldı ki..

Hatta 1997 nüfüs sayımında annemde görevlidi en başa kendisi yazmış eresi yıl seçimde ismi yoktu :D :D

Baska Ne Denilebilir Ki :D:D:D

lazaslan

New member
Ben muhtarlığa 2 kez gidip başvurdum. Form doldurdum.
Ama şimdi verdiğiniz adresten kontrol ettim. Hala kayıtlı olmadığımızı gördüm.
Evimize de sayım için gelmediler zaten.
Bu işin içinde seçim hilesi var gibi geliyor bana.
Herkesi fişlemiş bunlar. Ve oy potansiyeline uygun insanları kayıt ettirip diğerlerine ulaşamadık deyip oy kullanmalarına mani olamaya çalışacaklar.
O zaman ortalık nasıl karışacak herkes görecek. Herhalde bizi aptal sanıyorlar.

Fatih Hoca

Banned
Arkadaşlar, bu habere şaşıran var mı :D Burası Türkiye :)

Leke

Altın Üye
Muahahuahu . Birçok kişi sayılmadı zaten bu bir gerçek .
Ne yapmamız lazım . Sistemi tekrar ev hapsinemi döndürelim . Hiç yoktansa yakın bir sonuç çıkıyordu .
:D

Pax_deorum

cursum perficio
lazaslan' Alıntı:
Ben muhtarlığa 2 kez gidip başvurdum. Form doldurdum.
Ama şimdi verdiğiniz adresten kontrol ettim. Hala kayıtlı olmadığımızı gördüm.
Evimize de sayım için gelmediler zaten.
Bu işin içinde seçim hilesi var gibi geliyor bana.
Herkesi fişlemiş bunlar. Ve oy potansiyeline uygun insanları kayıt ettirip diğerlerine ulaşamadık deyip oy kullanmalarına mani olamaya çalışacaklar.
O zaman ortalık nasıl karışacak herkes görecek. Herhalde bizi aptal sanıyorlar.

Bi aralar içinde olduğum için anlatayım
Arkadaşlar bu sayımın seçimle bir alakası yok gereksiz önyargılarda bulunmayalım ; seçmen kütükleri sayım bitmeden önce asılmıştı zaten isminiz listede yoksa itiraz için muhtarlığa gitme süresi sayım bitmeden önce sona ermişti
Evinize mutlaka gelmişlerdir sizi bulamadılarsa da ya apartman yöneticinize yada muhtarlığa evinize geldik bulamadık diye kağıt bırakırlar ( bırakmayadabilirler; sorun
bu evrakları hazırlamak belediyelerin sorumsuzluğundan geciktiğindendir )
sayılmak sizin göreviniz ( aksi halde para cezası var )görevliler sizi evde bulmak için günlerce evinizin önünde bekleyemez her elemenın ortalama 1300 hane sayması gerekti
Muhtarda doldurduğunuz form sayılmak için yeterli verdiğiniz bilgiler sisteme girilmiştir

Leke' Alıntı:
Muahahuahu . Birçok kişi sayılmadı zaten bu bir gerçek .
Ne yapmamız lazım . Sistemi tekrar ev hapsinemi döndürelim . Hiç yoktansa yakın bir sonuç çıkıyordu .
:D
Sayılmayanların olduğu olduğu bir gerçek benim başıma geldi adamla kavga ediyordum beni sayma görme diyor insanlar ; özellikle öğrenci evlerinde çok sorunlar oldu , gidip bulamadığımız bulup da yazamadığımız oldu.

sayım görevlilerini hırsız veya satıcı sanan olduğu için kapılarını açmayanlar var bir arkadaşımı polis çevirdi polise telefon edip şikayet etmişler ; sayım görevlisi bi bayan arkadaşın dayak yedi ev sakini ile karakolluk oldular .

Birde tuik adresinden bilgilerinize ulaşamamanız da gayet normal. tuik çok garip işleyen bir kurum size kayıta gelen elemanlar tuikin kendi elemanları değil 3 aylığına işe alınan geçici işçiler bu sayım işide bu geçici elemanların büyük özversiyle tamamlandı tuikin kendi kadrolu personeli ile sayım 10 seneye yakın sürerdi .Doldurduğunuz formların kayıt edildiği şebeke olağan üstü yavaş; sistem tıkanmaları had safhada ,bazen bir giriş elemanı günde 10 formdan fazla giremeyebiliyor veri girişinde 2 vardiya çalışıldı yetiştirmek için geceden sabaha vardiyası oldu .

İnanın şu evde bir gün kalıp sayılma işi en iyi yöntem şimdiki haliyle sayılmak istemeyen kimseleri saymanız imkansız

HTML