Mustafa Kemal Kim Mi?

GaRpUz

New member
MUSTAFA KEMAL KİM Mİ?
‘’Babası öldü.
Yetim büyüdü.
Üvey evlat oldu.
Tutuklandı.
Hapse atıldı.
Sürüldü.
İşsiz kaldı.
(Şöyle yazıyordu o sıkıntılı günlerde kaleme aldığı günlüğüne: Harcamalarım
fazla değil, zira gelirim hep az.)
Hastalandı...
Böbreklerinden.
Vuruldu...
Göğsünden.
Mesleğinden atıldı.
İdama çarptırıldı.
Kardeşleri öldü.
Çocuğu olmadı.
Boşandı.
Karaciğeri iflas etti.

Evet...
Mustafa Kemal Atatürk bu.’’
Bir arkadaşımın bana attığı e-mail de aynen böyle yazılıydı.Bir insanın yaşamı boyunca yaşayabileceği tüm sıkıntıları,acıları yaşamış o yüce adam…Geldikleri gibi gitmişti orduların en büyüğü,kumandanların en güçlüsü;onlar yenememişti Ata’yı.O bir hastalığa yenilmişti…
Bugün biz O’na ve emanetine sadık kalabildik mi? Bence bunu başaramadık.Çünkü bizim aramızda hala O’nu tanımayanlar var.Bir insan kurtarıcısını tanımayabilir, ancak nasıl olurda O’na hakaret edecek kadar aşağılıklaşır? Oysa ki o milleti için yaşamıştı.Bir tren yolculuğu esnasında yaveri sabahın erken saatlerinde Ata’yı kontrol için kapıyı araladığında O’nu kravatını yıkarken bulur ve sorar: ‘’Ata’m niçin bu erken saatte ayaktasınız?’’ Atatürk o her zamanki üslubuyla yanıtlar:’’Çocuk,ben uyumadım ki’’ Yaveri bunu duyduğunda merakını gizleyemez ve sorar:’’Niçin?’’Atatürk: ‘’Bana yastık ve yorgan koymayı unutmuşsunuz; kolumu yastık yaptım;ağrıdı,montumu yastık yaptım; üşüdüm ben de uyumadım’’ der.Bunun üzerine yaveri: ‘’Bizi uyandırsaydınız,size yastık ve yorgan verirdik’’deyince Atatürk: ‘’Bu aklıma geldi,ama hepiniz uyuyordunuz ben de kıyamadım,benim için uyumak önemli değil,milletimin uyuması önemli’’der.
Böyle bir insan,sadece halkını ve vatanını düşünen insan nasıl olurda halkından hakettiği değeri görmez? Bir internet sitesinde Atatürk’ün hayatı için şöyle yazıyordu’’Atatürk’s Life( A Hero’s Story)’’.Türkçesiyle: Atatürk’ün Hayatı( Bir Kahramanın Hikayesi).Aynı şekilde bir avrupa ülkesinde ‘’Atatürk gibi düşünmek’’diye bir deyim var.
Yani söylemek istediğim şey şu; diğer devletler ve milletler bizim Atamıza bizden çok değer ve önem veriyor.Biz derken elbette ki Ata’ya hak ettiğini verenlere değil O’nu hakaretlerle ödüllendirdiğini sanan düşüncesiz,biricik dostlarıma!
MUSTAFA KEMAL KİM Mİ? O BABANI BABAN YAPAN KİŞİ.

HTML