mimarlık ve inşaat mühendisliği hakkındaki önyargılar !!!!!!!!

İnşaat mühendisliği ve mimarlık bölümlerinin geleceği parlakmıdır?

• Evet parlaktır

Kullanılan: 71 81.6%
  • hayır zannetmiyorum

Kullanılan: 16 18.4%

• Kullanılan toplam oy
    87

ToleRe311

New member
Arkadaşlar gecenlerde bir arkadaşın yeğeni öss de hangi bölümü seceyim dedi verhasıl inşaat mühendisliği ve mimarlığı biraz hor gördü tıp dururken niye bu meslekler diye iş yok falan filan gibi safsatadan bilmeden söylenmiş saçmalıklardan bahsetti Bende dedim ki forumdaki bu işle ilgilenenler deneyimlerini aktarsın

Herkes bir deneyimini veya düşüncesini söylesin inşaat mühendisliği ve mimarlık hakkında iiş koşullarından kısaca söz etsin istedim hadi kolay gele

Ben inşaat mühendisliği okuyorum 3.sınıftayım özel bir şirkette çalışıyorum ve şuna çok iyi biliyorum ki inşaat sektöründe iş bitmez yaşım biraz büyük aynı bölümdeki arkadaşlara göre hep işsizlikten yakınıyor millet çaba yokki iş bulsunlar

İstedim ki bu konuya bir açıklık kavuşturalım gerçekten inşaat mühendisliği ve mimarlıktan mezun olan arkadaşlar işsiz kalır mı???

Tabii ki kalmaz işsiz kalmak istemiyorsa piyasaya uymalıdır ve biraz fark yaratmalıdır iş mi alın size iş için gerekli temel ögeler

1-)Autocad
2-)3Dsmax
3-)Xsteel
4-)sap2000
5-)Primavera
6-)İngilizce
7-)Archicad veya İdecad

eğer bu pakete sahipseniz biliyorsanız bir doktor dan daha .para kazanırsınız....Bunu kesinlikle atmıyorum çalıştığım için biliyorum şirketeler şu an proje bölümünde çalışabilecek mühendis ve mimarlar arıyor her bu programları bilen iş bulacak değil ama bunları bilipte mimar veya mühendislikte okuyanlar okurken bile iş bulur bırakın okulu bitirmeyi

Şu an çelik yapı tasarımlarında kullanılan Program olan xsteel bilen eleman piyasada havada kapılıyor ayağınıza iş geliyor
Sektör o kadar büyük ki eğer kaliteliysen iş ayağına gelir...
müthiş meslekler yanii tıptan bin kat iyi gerçekten

bu 6 tane saydığım şeyi ben 2 senede çok iyi bir şekilde öğrendim ve şu an özel bir şirkette çok iyi bir miktarda paraya çalışmaktayımmm....Öğrenci olduğum halde ...

Kesinlikle inşaat sektörü bırakılmamalıdır....Okuyupta bırakmayı düşünen varsa çok büyük bir yanlış yapar

CGR2

New member
Benim ablam doktor. Ben inşaat mühendisiyim. Ablamı ziyarete gittiğimde bir doktor topluluğu arasında sohbet iş konusuna geldi. İçlerinden lüzumsuz bir insan benzer birşey söylemişti. Ona dedimki, yaşadığın yeri bizler tasarlıyoruz statik hesaplarını biz yapıyoruz, biryere gitmek istediğinde kullandığın karayolunu, demiryolunu biz hesaplayıp yapıyoruz, evinde temizliğini yapmak ve içmek için suyu kilometrelerce öteden biz getiriyoruz, boşaltım ihtiyacını rahatlıkla gideriyorsun pis su nereye nasıl gider seni düşündürmüyor buda bize ait, kafanı dağıtmak için dışarı çıkıp arkadaşlarınla eğlenebileceğin yerleri yine biz yapıyoruz. Şimdi bu dediklerimi düşün ve bana söyle, bir inşaat mühendisi ve mimar olmasa şu anki hayat şartın ne olurdu? Ses çıkmadı arkadaşımızdan ve devam ettim. Doktorlar insana şifa vermekte aracıdır bunda hemfikiriz değil mi ? Evet. Evinde yemek yiyorsun elbette bir atığı olacak o çöpleri kim topluyor. Çöpçüler. Ben sana desemki dünyada çöp toplama yeri yok çöpçüler artık çalışmama kararı almış. Bir hayal et bakalım sokakta giderken yüzüne bile bakmayıp kolay gelsin demediğin kişinin taşıdığı önemi. Her tarafı hastalık kaplar. Sen doktor olarak bu durumda ne yapabileceksin? Hiçbirşey yapamazsın. Senin mantığınla bakarsak Çöpçüler doktorlardan daha önemli olmalı. Hatan burda işte her işin kendi ehemmiyeti var. Hiçbirini birbiriyle kıyaslayamazsın....

Bu başımdan geçen bir konuydu. Gelelim gerçeklere :) Şu anda ülkemizde mühendislik öyle bir durumdaki okuldan çıkıp program bilen kendini mühendis sanıyor. Yapı sisteminin nasıl çalışacağından, yönetmeliklerden hesaptan kitapdan bir haber herşeyi programa yaptıran arkadaşlar dolanıyor malesef. Ve bu azımsanmayacak derecede fazla. Peki olay ne? İş yok mu? Var inşaat sektöründe iş var iyide para getirir ama kafanızı kullanır ve işi bilirseniz. Her üniversiteden fırlayan gibi olunursa açız, iş yok denir. "Rüya güzel ama gerçek olmuyor yattığın yerden cebin dolmuyor" diye bir şarkı sözü vardı. Olayı özetler sanırım :goz:

adres63

New member
evet bahsettiğin ilk iki programı biliyorum ve çok güzel paralarda kazanıyorum...ve öğrenciyim... ama iş onu veya bunu okumak değil kendi alanında kendini ilerletmen geliştirmendir doktorluktada geliştirmediğin zaman sağlık ocağı doktoru oluon.!

yestech

New member
4 senedir bu sektördeyim, burdan ekmek yemek istiyorsan ister teknik eleman ister işçi ister şantiyeci ister ofisçi ne olursan ol bu işi sevmen ve benimsemen lazım. Bizim mesleğin adı ingilizce " civil engineering" dir birebir çevirirseniz sivil yani toplum, halk, devlet... mühendisliği anlamına gelirki avrupa ve amerikada toplum ve şehir yapılaşmasında çok geniş bir alanda teknik çalışırlar "civil engineer" ler. Makine mühendisliği, Elektrik mühendisliği, çevre mühendisliği... hep inşaat sektörünün alt birimlerinde çalışan meslek dallarıdırlar. Sözün özü her adam inşaatçı olamaz çünkü bu işi benimsemek ve sevmek herkişinin harcı değildir.

Not: yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

ToleRe311

New member
Gelelim gerçeklere :) Şu anda ülkemizde mühendislik öyle bir durumdaki okuldan çıkıp program bilen kendini mühendis sanıyor. Yapı sisteminin nasıl çalışacağından, yönetmeliklerden hesaptan kitapdan bir haber herşeyi programa yaptıran arkadaşlar dolanıyor malesef. Ve bu azımsanmayacak derecede fazla. Peki olay ne? İş yok mu? Var inşaat sektöründe iş var iyide para getirir ama kafanızı kullanır ve işi bilirseniz. Her üniversiteden fırlayan gibi olunursa açız, iş yok denir. "Rüya güzel ama gerçek olmuyor yattığın yerden cebin dolmuyor" diye bir şarkı sözü vardı. Olayı özetler sanırım :goz:

kesinlikle öyle herşey bilgisayar programlarını bilen herkes mühendis sanıyor kendini bu doğru ve işsiz olan da az değil hani ellerine sağlık güzel bir yorum olmuş

merzifon16

New member
gelecek kaygısı olmayan
altın gibi değerli
2 meslek diye düşünüyorum..
6 senedir bu işin içindeyim..
sıkıntılı ve kazanç sağlayamadığım bir zaman hatırlamyorum...
biraz hayal gücü ve doğruluk bu işi götürmeye yetiyor artıyor...

CybecToro

New member
parlak olduğunu anlamak çok ta güç değil aslında yaklaşık 4 yıldır ekonominin en önemli başatı İnşaat sektörü bu da haliyle parlak olması Türkiye de normal

HTML