mimarlık okumak zormudur????????1.sınıfta çizilen projeler ellemi çizilir?cetvellemi?

aviatorr

New member
arkadaşlar ben buyıl öss sınavına girdim tercihlerim sonucunda mimarlıkları yazdım..mimarlıgı kazanıyorum......okuyan arkadaşlarımıza soruyorum mimarlık okumak dertmidir???????birinci sınıfta projeleri ellemi çizilir.......siz ünivertiseye giderken ne umdunuz neler buldunuz????????sizler mimarlıkta zorlandınızmı?????????mimarlık okumak için önceden beceri gerekiyormu yani resim çizim bilgisi iyi olmayan biri mimarlıkta okuyabilirmi?????siz mimarlıgı kazanmadan önce çok iyi çizimler yapabiliyormuydunuz ??????yoksa ünvye gittikten sonramı gerekli bilgileri aldınız ???????:cool:

:cool: :cool: :cool:

sizden istegim mimarlık okumaya başlayanlara 1.sınıf ögrencilerine önerileriniz nelerdir???????ünvye gitmeden hangi konulara çalışıp eksiklerini kapatsınlar:sigara:

arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum bakalım hackhell forumu mimarları ünvde zorlanmışmı başlarına neler gelmiş:D yorumlarınızı bekliyorum:hhman:

ernestomem

New member
bildiğim kadarıyla cetvelle başlarsın ama elle daha pratik olur tabii..

teknik resim yetenekten çok "öğrenme"yle iligli birşey bence,çalışarak aradaki yetenek farkını kapatabilirsin...

ben de bu sene mimarlık yazdım neredeyse tamamen,büyük İhtimalle de mimarlık olacak

eğer kazanırsak şunu biliyorum ki baya yorulacaz dostum:ter:

adres63

New member
Aradaki farkı bol bol uyuyarak kapatabilirsin :) sonuçta uykusuz gecelerin olacak :) el çiziminde iyi olması gerekir ama çizimleri tabiki cetvelle çizeceksin tabi bunlara eskizler dahil değil :) yazınız güzel olmalı yoksa sen bu yazıyla mı mimar olacaksın gibi sözleri bol bol işitebilirsin :)
''Elinde kahve gecenin 4ü veya 5i ama sabah 9dada proje dersin var ama sende biliyosunki ne yaparsan yap yetişmeyecek çizimlerin :D sonra içinden ya keşke biraz daha erken başlasaydım cümleleri mırıldanacaksın ama artık iş işten geçmiştir :D ama haftayada aynısını yapıcan ondan sonrakı haftada :D ''
Önce sevmelisiniz arkadaşlar bölümü eğerki biri size tavsiye ettiyse bu bölümü ona çok güzel methiyeler düzmekle gecelerinizde geçebilir :)
hepiniz hoş geldiniz uykusuz gecelere ve şunuda söyleyeyım en rahat olduğunuz zamanlar sınav zamanalarınız olacak diğer haftalarsa bol bol proje rüyaları görmekle görmekle

ra6esoul

New member
1. sınıfta gereksiz tasarım dersleri vardır.. o derste serbest elle çizimler yapabilirsin ama mimar olmak için özel bi çizim yeteneği gerekmez.. çünkü o 1. sınıftaki dersleri geçtikten sonra hem öğrenim hayatın boyunca hem de meslek hayatın boyunca serbest elle çizim yapmazsın projelerinde.. tasarım sürecinde eskiz dediğimiz karalamaları elbette serbest elle çiziceksin ama bu da sadece tasarım süresinde olucak ve yine özel bi yetenek gerektirmez, eskizin güzelliği çirkinliği o kadar önemli değildir.. sen onu daha sonra zaten teknik çizim halline getireceksin ilerleyen aşamalarda..

ne umdun ne buldun kısmına gelirsek.. bana etrafımdaki birçok kişi yazmamamı söyledi gerçekten çileli bir bölüm çünkü.. ama onlar benim "açıkta kalma korkusu" nedeniyle değil de gerçekten istediğim için yazdığımı bilmiyordu.. hatta itü'yü çok istiyordum, şu anda okuduğum gazi üniversitesi ilk yılımda da tutuyordu fakat sırf itü için 2. kez öss'ye girdim ama 2.sinde de olmadı ben de gazi'ye girdim..
herkesin söylediği gibi uykusuz geceler, bunalımlı dönemler elbette olacak ama bölümü, mesleği seven birisi için katlanılabilir eziyetlerdir bunlar.. eziyet dediğim bölümün, çizimlerin zorluğu falan değil.. aksine kolay bir bölüm olduğu söylenebilir fakat bunun zorluğu da çok vakit harcanması, insanın kendisine zaman kalmaması.. ben de çizim döneminde, derslerin yogun oldugu zamanlarda "nerden yazdım bu bölümü" diye küfür üstüne küfür ederim hem de çok istediğim halde fakat o projelerin tamamlanmasından sonraki mutluluğu hiçbirşeye değişmem..
tüm çilesine, eziyetine rağmen mimarlığı çok seviyorum..

bu arada sosyal yaşamından da biraz taviz vermeniz gerektiğini de asla unutmayın..

aviatorr

New member
arkadaşlar bugün sonuçlar açıklandı ve bende artık mimarım.....mimar arkadaşlarım sizlere merhabaaaaaaa..............çukurova üniversitesi mimarlık.......................çukurovalı mimar arkadaşları buraya çagırıyorummmmmmmmmmm.duygu düşüncelerimizi paylaşalım........isterseniz ilk olarak fakültenin hocaları nasılllllllllllllll?????

aviatorr

New member
facetoface arkadaşım senin arkadaşın yanlış bölüm seçmiş mimarla çevre mühendisi bir olurmu puan farkına bak daglar kadar fark var...mimarlıgı kazanmak okadar kolaymı??????????? zaten çevre mühendisiligi çoktan ölmüştü iş yapmıyor.............................mimarlıgı araştır öyle yorum yap derim......mimarlık gibi bi meslekle çevre mühendisi bir olurmu arkadaşlar size soruyorum.....siz ne dersiniz:::::::::::::Aynı zamanda benim iş garantim var ben tercümanlık yapmam korkma ::::::=)))))))))))

aviatorr

New member
facetoface abi haklısın bu ülkede ileride neler olabilecegini kim bilebilirki..........biz dikkatli olmalıyız.....ben bugün mimarlıgı kazandım izin verinde bugün sevincim olsun istedigim bi bölümdü çok iyi çalışmıştım kazandım...........başarı emek ister......dimii.............

GREAT İDEA

Banned
tebrikler aviator kazandığın üniversite doğu illerimizdeki en iyi üniversite ayrıca türkiyede de saygınlığı tartışılmaz...aldığı puanlardan da belli zaten...bende 9 eylül fizikte okuyorum... fizikçi arkadaşlarımı bekliyorum..mimarlık zor diyenlere ............ hiç fizik dersi almamışlar galşiba :)

aviatorr

New member
GREAT İDEA saol yaa teşekkür ederim.....sizin fizik bölümüde çok güzel..ve çok zor oldugunu biliyorum...nerden biliyorsun dersen....dersanemizde 3 tane erkek fizik hocası vardı...3ününde başında saç kalmamıştı hepsini fizik bölümünü okurken dökmüşler anlayın artık ne kadar zor:::)))))..ben bu yıl öys fizigide gördüm bazı konular gerçekten zordu.......GREAT İDEA sana katılıyorum........bölümündede başarılar.hoşçakal

tolga86

New member
öncelikle allah kurtarsın diyip hoşgeldin diyorum arkadaşım...ben çukurova 4. sınııf mimarlıktayım...bölüm olarak tartışmasız en iyi bölümlerden birini kazandığını söyleyebilirim...çünkü mimarlık okul hayatı ızdırapla geçen fakat dikiş tutturduğunda bunun meyvesini çok rahat yiyebileceğin bir meslek grubu...mimarlık iş alanı o kadar geniş bir meslek ki...hangi alanda uzman olacağına okul bitene kadar karar veremiceksin.mimarlığı sevmek mimarlıkla yaşamak ve yaşam felsefeni mimarlık üzerine kurmak senin için hiçbir zaman kayıp olmicaktır...sen onu bırakmak istesen o seni bırakmicaktır...hastalık gibi bir şey anlicağın..okul bitene kadar şunu öğreneceğine inanıyorum...gerçekçi olup imkansz gibi görüneni istemek ve onun için çalışmak...tekrardan hayırlı olsun...(hocalar konusunda da bi sıkıntı yaşicağını sanmıyorum sonuçta onları dinleyip onların dilinden konuşmak seni daima diğerlerinden bir adım önde tutacaktır)

HTML