Mide yanmasını nasıl önleyebilirim?

innfnnty

мα¢αкızı
Mide yanması
Mide yanması, midedeki asitlerin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan semptomlardır.
Mide yanması çok yaygın bir rahatsızlıktır. Mide yanmasının diğer bir adı da gastroözofageal reflüdür
Nasıl oluşuyor?
Yemek borusunun alt kısmında, aşağı özofegal sfinkter olarak adlandırılan halka gibi bir kas vardır. Bu kas aynı bir valf gibi çalışır. Bir yiyecek yuttuğunuzda, bu halka benzeri kas yiyeceğin mideye girmesi için açılır. Bu halka daha sonra, yiyeceklerin yemek borusuna kaçmaması için kapanır.
Bu sfinkter kas düzgün çalışmadığında ise, midedeki yiyecekler ve asit yemek borusuna geri döner. Yemek borusunda midedeki gibi koruyucu bir tabaka olmadığı için, asit burada acıya neden olur.
Sfinkter kas bazen düzgün çalışmaz eğer ki:
• Çok kiloluysanız.
• Hamileyseniz.
• Hiatal fıtık varsa.
• Çok fazla yemişseniz.
• Yemekten hemen sonra uzanmışsanız.
• Midenizi sıkan dar kıyafetler giymişseniz.

Mide yanmasının daha kötü olmasına neden olan yiyecekler:

• Yağlı yiyecekler
• Şeker
• Çikolata
• Soğan
• Turunçgiller örneğin portakal suyu
• Domatesli gıdalar
• Baharatlı yiyecekler
• Kahve
• Alkol

Mide yanması ayrıca aşağıdaki durumlarda da artabilir:

• Belirli ilaçların alımı, örneğin aspirin
• Sigara içmek

Herkes çok fazla yemek yemekten veya çok asitli yiyeceklerin tüketilmesi neticesinde mide yanması yaşayabilir. Çoğu zaman mide yanması hafif olur ve kısa bir süre içinde sona erer. Eğer mide yanması o zamana kadar bir kere görülmüşse, bu problem değildir. Ancak haftada defalarca kez mide yanması oluyorsa, antiasitin etkisi geçtikten sonra geri dönüyorsa, veya geceleri sizi uyandırıyorsa, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Mide yanmasını nasıl önleyebilirim?

En etkili tedbirler:

• Eğer fazla kiloluysanız, kilo vermelisiniz.
• Mide yanmasına neden olan yiyeceklerden sakının.
Ayrıca mide yanmasının önlenmesinde şunlarda yardımcı olacaktır:
• Yatağa gitmeden 2-3 saat öncesinde yemek yemeyin.
• Öğünleriniz az ve sık olsun.
• Sıkı kıyafetlerden ve sıkı kemerlerden sakının.
• Sigara içmeyin.
• Uyurken başınızın en az 10 cm yükseklikte olmasına dikkat edin.

Nasıl tedavi edilir?

Mide yanmasının semptomlarını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

• Sfinkter kasa fazla baskı uygulamayın. Hafif yemekler yemek, bol kıyafetler giymek, ve kilo vermek baskıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
• Yemeklerden sonra veya yatmadan önce antiasit ilaçlar alın.
• Semptomları artırıcı yiyeceklerden sakının, örneğin baharatlı yiyecekler, domates, kahve, ve portakal suyu.
• Yatağınızın başucunu yükseltin veya birden fazla yastık kullanarak başınızın midenizden yukarda olmasına özen gösterin. Bu hareket yerçekiminin semptomları azaltma yönündeki etkisine yardımcı olacaktır.
Eğer yukarıdaki basit tedbirler işe yaramıyorsa, doktorunuzla yanmayı azaltacak ilaçlar konusunda görüşebilirsiniz. İlaçlar, midedeki asiti azaltacaktır. Ayrıca midenin çabuk boşalmasına da yardımcı olurlar. Mide yanmasından şikayetçi ve ilaç tedavisinin faydasını görememiş çok az insanda ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.
Eğer şu semptomlar görülürse acile haber verin ve tedaviden sonra 15 dakika bekleyin: kısa kısa nefes almak, terleme, halsizlik, veya kolda, bacakta veya göğüste ağrı.

:goz: :goz: :goz:

adres63

New member
ben elma yiyorum yanmayı bir müddet olsa azaltıyo ... doktora falanda sormadım yararı var mıdır yok mudur diede ...

berk10000

Banned
elma,muz midenin yanmasını veya ekşimesini azaltmak için birebirdir.

Ben bu gibi durumlarda 2 meyvadan birini yiyorum ve bir middet sonra ekşime kesiliyor.

Ayrıca yatman 2-3 saat önce yemek yiyin .Bu süre midenin bu yiyecekleri hazmetmesi için gerekir.

innuendo

HANZALA
Moderatör
Bilgiler için teşekküler.Çok kişinin şikayetçi olduğu bir durum

HTML