Microsoft İnternet Tarayıcıya Yeni Bir Boyut Kazandıracak

crazymafya

New member
Microsoft, tarayıcı bazlı güvenlik açıklarının kökünü kazımak ve devrimsel performans artışı sağlamak için yeni bir proje olan Gazelle üzerinde çalıştığını daha önce burada duyurmuştuk. İlk başlarda bunun deneysel bir tarayıcı olduğu düşünülse de, işin aslının çok farklı olduğu ortaya çıktı. Ve o proje, henüz olgunluk çağına girmemiş olsa da gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor.

İnternet tarayıcı ile işletim sistemi etkileşimini baştan ele alan Gazelle projesini önümüzdeki ay Montreal'de düzenlenecek olan Usenix Güvenlik Sempozyumu'nda tanıtacak. Gazelle'nin mimarisi ve prensipleri hakkındaki detaylar burada tartışılacak.

Şimdiye kadar Internet Explorer'ın pek çok sürümünde karşılaşılan ölümcül güvenlik açıklarından sıkılan Microsoft işin temeline inmiş. İnternet sitelerinin yaygın olarak kullandığı AJAX sayesinde insanlar birden çok internet sitesine aynı anda bağlanabiliyorlar. Fakat AJAX'ın bir güvenlik açığı yüzünden kötü niyetli kişiler, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirebiliyor.
İşin performans yanında ise kullanıcıların çok tab açarak sörf yapmasının sistemi yavaşlatması var. Gazelle bunun da önüne geçmeyi amaçlıyor.

Gazelle bu sorunları aşmayı amaçlayan yeni bir kernel. İnternet tarayıcıya işletim sistemi içerisinde kapalı bir işletim sistemi gibi davranıyor. Bu açılan sitelerin birbirleriyle etkileşime geçmesini ve sörf yapmakta kullanılan bilgisayarın kaynaklarının ele geçirilmesini engelliyor.

Yine de bazı sorunlar var. Gazelle kernel üzerine kurulu Internet Explorer şu an oldukça yavaş çalışıyor ve çok daha fazla sistem kaynağı tüketiyor. Gazelle şimdilik Internet Explorer 7'yi sadece açılış süresinde geçebiliyor.

Microsoft'tan Helen Wang "Web uygulamaları işlev ve kalite açısından dev bir adım atabilir" diyor. Bu proje sayesinde internet uygulamalarının masaüstü yazılımların performans ve işlevselliğine ulaşması mümkün olacak. Gerçekten de internetin yüzünü değiştirip, internet projeleriyle ilgilenenlere sayısız olanaklar açacak devrimsel bir gelişme bu. Sunacağı güvenlik sayesinde de günlük kullanıcılar güvenlik sorunlarıyla çok daha az uğraşmak zorunda kalacak.

Kod:
Kaynak: www.chip.com.tr

HTML