MHP li Adaydan ŞOK Açıklamalar!!!!

tellek

New member
MHP Milletvekili Adayı Nusret Demiral'ın Kasım 1995'te "Ezan'ın Türkçe okunmasını" istemesinden 12 yıl sonra, bu defa yine bir MHP Milletvekili Adayı olan Gündüz Aktan saçmaladı... Aktan, "Kadere iman" olmadığını, iddia etti ve bunu da iftira attığı İmam Maturidi'ye dayandırdı

MHP’nin “ulusalcı” milletvekili adayı eski Büyükelçi Gündüz Aktan, bir gazeteye verdiği röportajda ünlü İslâm bilgini İmam Maturidi’nin kadere inanmadığını iddia etti.

İMANIN ALTI ESASINDAN BİRİNİ İNKÂR ETTİ

Radikal gazetesine mülakat veren Aktan, ilahiyatçıların büyük tepki gösterdiği şu saçma ifadeleriyle dikkat çekti: “Bugün ‘Dindar insan laik olabilir mi’ diye soruluyor. Evet, olabilir. Bunun en iyi örneğini Maturidi verdi. İmam Maturidi 850-950 yılları arasında Semerkant’ta yaşamış olağanüstü bir din adamıdır. ‘İyilik ve kötülük sizden gelir, kaderinizden gelmez’ der. O, kadere inanmaz. Bu çok önemli. Çünkü eğer kaderiniz yoksa siz sorumlu ve ahlâklı birey olursunuz.” “Günümüzde bazı ayetlerin geçerliliğini kaybettiğini de” öne süren Aktan, “İmam Maturidi’nin akılla bazı ayetleri uygulamadan düşürdüğünü” savundu.

MATURİDİ DE ATATÜRKÇÜ’YMÜŞ!

İslâm dünyasının, çoğunlukla itikattaki mezhep imamı olarak kabul ettiği İmam Maturidi’yi ‘Atatürk’ün laiklik anlayışı’na da dayanak yapan Aktan, şu görüşleri savundu: “Onun teolojisi tümüyle demokratik ve laik topluma uyar. Atatürk'ün laikliği işte bu Hanefi ve Maturidi çizgiydi. Dindar birey laik olabilir anlayışıdır bu.”

KADER, İMANIN ALTI ESASINDAN BİRİDİR

İmam Maturidi üzerine birçok çalışması bulunan Kelâm Uzmanı Prof. Dr. İlyas Çelebi, “Kadere iman, Maturidi’nin imanın temel esaslarından biri olarak kabul ettiği bir ilkedir. İman’ın altı esasından biri olan Kader’e iman, bütün Ehl-i Sünnet mezheplerince de kabul edilmiştir” diye konuştu.

LAİKLİĞİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI

Maturidi’nin; aklın yanı sıra vahiy bilgisine de büyük önem verdiğini belirten Çelebi şunları söyledi: “Türkiye’de uygulanan laiklik anlayışını, İslâm âleminde saygın bir yeri olan Maturidi’ye görüşlerini çarpıtarak dayandırmak, uygulanan laiklik anlayışını meşrulaştırma çabasından başka bir şey değildir.”

Maturidi’nin hiçbir zaman din ve devlet ayrımına gitmediğini vurgulayan Çelebi, “Maturidi’ye göre din, yaşamın hiçbir alanından soyutlanamaz. Buna göre kişi, laiklik adına yaşamı boyunca dini inançlarını bir kenara atamaz. Bunu İmam Maturidi’ye dayandırmak Maturidi’nin kemiklerini sızlatır” diye konuştu.

İmam Maturidi’ye göre; Allah’ın, insana seçme hürriyeti verdiğine dikkat çeken Çelebi, “Maturidi’ye göre insan, kendisine verilen hürriyet sayesinde iyilik veya kötülük yapabilir. İnsan bu iki seçenekten hangisini seçerse Allah da o seçeneği yaratır. Maturidi’nin bu görüşüne dayanarak kaderi inkâr etmek mümkün değildir” dedi. Kur’an ayetlerinden bazıların hükmünün geçerliliğini kaybettiğini iddia eden Gündüz Aktan’a cevap veren Çelebi, “Kur’an evrensel bir kitaptır. Ayetlerinin hükmü hiçbir zaman geçerliğini kaybetmez” dedi.

AKTAN’TAN KAÇAMAK CEVAPLAR

MHP’li Gündüz Aktan konuyla ilgili sorularımız karşısında kaçamak cevaplar verdi. İlk önce “Konuştuğumuz konu diplomasi değil, dolayısıyla katiyen size beyanat vermiyorum. Bu konular benim konum değil. Teoloji beni aşan bir konu” diyen Aktan, Radikal’e konuştuğunu hatırlatmamız üzerine “Öyle bakmayın siz. Çok farklı şeyler konuşmuştuk biz orda. Beş saatlik söyleşide indire indire işte bu kalıyor. İzah ettiğim yönler atlanmış” ifadelerini kullandı.

SORULARIMIZ KARŞISINDA NET CEVAP VEREMEDİ

“Kadere inanıyor musunuz” şeklindeki ısrarlı sorularımız karşısında ise Aktan “Bu çok karışık bir konu. Hiçbir şey söylemek istemiyorum” dedi. Gündüz Aktan “Kaderin imanın 6 esasından biri olduğunu kabul etmiyor musunuz?” şeklindeki sorumuz karşısında da şöyle dedi: “Ben bir şey söylemiyorum. Ama bunu kabul etmeyen var. Bunlardan en büyüğü Hasan Basri’dir. Hasan Basri’nin Emevi Meliki’ne yazdığı mektubu okuduğumuz zaman bunu görürüz. Ben bunu Marmara Üniversitesi ilahiyatçıları ile tartıştım daha önce.”

MHP TABANI MATURİDİ KONUSUNU BİLİYOR

Aktan, bu değerlendirmelerini MHP tabanının nasıl karşılayacağı yönündeki sorumuz üzerine de “Hiç tepki gelmedi. Çünkü MHP tabanı -beni şaşırtıcı bir biçimde- Maturidi konusunu biliyor” ifadelerini kullandı.

İNSAN LAİKTİR!

Aktan ayrıca, “devletin laik olabileceği bireyin laik olamayacağı” gerçeğine karşı çıktı ve şunları söyledi: “Ben orda şunları söyledim; Atatürk’ün cumhuriyetinin, laikliğinin din içeriği vardır. Dönemin Adalet Bakanı Seyid Bey’in Meclis’te yaptığı konuşmada bu görülüyor. Ama sonra Cumhuriyet Halk Partisi bunu çevirmiş. Ben diyorum ki; insan laik olabilir, dindar olabilir. Başbakan diyor ki ‘birey laik olmaz, devlet laiktir’. Hayır yanlış bu. İnsan laik olur!.. Devlet din işini ayırır. Ve bugün CHP’nin laikliğinin içinde din yok, MHP’nin laikliğinin içinde din var.”

Vakit

Yıl 2007 MHP nin geldiği nokta.... Hala savunulacak bi tarafı varsa buyrun savunun:durdurun

dturkkan

New member
Mhp bu zamana kadar neyi doğru yaptı ki ?
gerek ülke menfaatinde, gerekse kendi içinde bir türlü tutarlı davranamayan Mhp. kendi içindeki insanlarında ne garip insanlar olduğunu açıkca ortaya koyuyor.
hala vatan millet sakarya söylemleriyle oy toplamaya çalışan, ufku olmayan bir parti.
sanki tek vatanını seven kendileriymiş gibi hareket etmeleri yetmiyormuş gibi, bir çok konuda da bu ülkeyi hortumluyan bir zihniyetin parçasıdır.
Hamd olsun hepimiz ülkemizi çok seviyoruz ama bunu ırkçılığa dökerek rant elde etmeden samimice sevip sahip çıkıyoruz.
Sayın Bahçeli unutmasın Ecevitin koltuğunun altından çıkmadığı günleri. Sayın Erdoğan'ın çok güzel bir söylemi var.
bir zamanlar bunlar Dsp nin değirmenine su taşıyorlardı, şimdi ise Chp ye diye.
gerçek, kendi fikrini savunan ve iradeli bir parti olmak yerine başka parti başkanlarının ağzı ile konuşmayı biliyorlar ancak. zaten Sayın Bahçeli iki kelimeyi ezbere bile söyleyemeyen bir lider. mitingleri bile daha önceden hazırlanmış dökümanlardan okuyarak anlatan bir lider. aklıma 23 Nisan - 19 Mayıs da öğretmenlerimizin tarihçeleri okumaları aklıma geliyor. onlarda önceden ayna karşısına geçip bu metinlerle saatlerce prova yaparlardı (ailemde öğretmen olduğundan biliyorum :) ). acaba Sayın Bahçeli de mi böyle prova yapıyordur.:goz:
dediğim gibi gerek parti yapısı olarak gerekse milletvekili adayları olarak mantıkları belli.
o yüzden bu söylemlerde bulunan kişi ne yapsa yeridir. Çünkü Mhp lidir.
paylaşım için teşekkürler....

starkafe

New member
seçim saçmalıkları kimbilir ne demiştir de nasıl yansıtmışlardır.
23 Temmuz sabahına kadar kimseye inanmayın

zeysanda

New member
Sağ görüşlü arkadaşar oylarınızı bölmeyin MHP eski MHP değil chpnin kopyası oldu.Ne MHP ne DP nede SP oylar AKPye;)

innuendo

HANZALA
Moderatör
bu kadar olmaz dedirtecek cinsten bir açıklama.
hayatında İmam Maturudi'nin eserlerinden bir satır okuyamayan nasipsizler kalkmışlar burada
İftira atıyorlar kader konusunda.
Bu adamlar nasıl oluyorda bu partide aday olabiliyor ?

DaVaM

Banned
Evet bu konunun özeti şudur yıllarca CHP nin yapmaya çalıştığı laikliği meşrulaştırma çabası.
Ancak bu oyuna ve misyona yakasına üç hilal rozeti takan bir adayın alet olması bırakın üzülmeyi oturup ağlanacak bir durumdur.
MHP ne zaman doğru yaptı ki diye soran arkadaşlara mhp nin anlı şanlı tarihini hatırlatırım eğer bilmiyorlarsa lütfen araştırsınlar mhp yeni yetme dünkü çocuk bir parti değildir. 1968 den beri siyasi hayatını devam ettirmektedir. son on yılda yaptıklarını ayrı önceki otuz yılını ayrı değerlendirmek gerekir.
Allah davası için gözünü kırpmadan şahadete koşan, yakasına üç hilali, acaba layık olabilirmiyim endişesiyle asmaktan çekinen o mübarek neslin kanla kurdukları teşkilatlarının, bu tür saçma sapan yorumlar yaparak müslüman milletin bağrında derin yaralar açan şahısların en tepelere oturmuş olması nasıl ve neyle izah edilebilir?
Hayatın baharında NİZAM-I ALEM ve İ'LAY-I-KELİMETULLAH için " Vatanımın ha ekmeğini yemişim;ha uğrunda kurşun" diyerek kara toprakla kucaklaşan yiğit ülkü devlerini anarak tüm mhp lileri genel başkanından en küçük sempatizanına kadar " TİTREYİP KENDİLERİNE DÖNMELERİNİ " EMREDİYORUZ!!!

Ertuğrul Dursun Önkuzu...
Süleyman Özmen....
Ruhi Kılıçkıran...
Mustafa Pehlivanoğlu...
Selçuk Duracık...
Halil Esendağ...
Fikri Arıkan...
Cevdet Karakaş....
Bülent Orkan...
Cengiz Baktemur....
Velican Oduncu
Gün Sazak...

O ŞEHİDİN ARDINDAN

Bir leyle-i kadirde düşen din için yere,
Su matemli kalbimden, o ülkücü şehide...
Saldırtmadın sağ iken mübarek mağbedine.
Uzanan el kırılır bu kutsal dine!...
Yemin ettik ülküdaş, yolumuz yolun olsun,
Imansız alçaklardan zafer kimin haddine?
Bakma gözlerimize, gözden değildir o yaş,
Neden ağlayalım, ölmedin ki ülküdaş'..
Övmeyeceğim seni, çünkü övgü az sana,
Sen ki bayrağın gibi, boyandın bir al kana.
"Düğün gecesi" demiş bu ölüme Mevlana
Bir leyle-i kadirde kavustun sen Mevla'na
Omuzlarda gitsede albayraktaki naaş
Sana öldün diyemem, ölmedinki ülküdaş.
Seninle din yolunda, olmuştuk biz yoldaş.
Sen bizi geçtin ama, yetişiriz ülküdaş
Ne tez geldi yiğidim, genc yaşta sana hazan
Şehide su ısıttı, aklaştı kara kazan.
Sen borcunu ödedin sıra bizde ülküdaş"..
Simdi senin dinini bu emin eller bekler
Atom atsalar bile, yaradanı kim terkler?
Ama ne var ki boyle ürüyecek köpekler
Sen şehit oldun yigit, onlar geberecekler"..

Allah Şehidlerimizin şahadetlerini kabul etsin.. Amin..​

Ey şehidlerimizin yolundan değil,şehidlerimizin düşmanlarının yolunda olup kendine ülkücü diyenler yeter artık şerefli mazimizi lekelemeyin siz bizden değilsiniz defolun gidin...

alperenccc

Banned
Gündüz Aktan gibi masonlar gerçek ülkücünün nasıl olduğunu anlayıp aslında ne olduklarını ilan edeceklerdir. Bu ve bunun gibi bayraksızlara inat genel başkan yardımcımızla yeminimizi tekrarlıyoruz:

"Bizler; kader birliği yapmış, çileli bir yolda ilerleyen, yürüyen dava arkadaşlarıyız.

Davamız, ilay-ı kelimetullah davasıdır

Davamız; milletin birlik ve beraberliğini temin, vatanın bölünmez bütünlüğünü temin, devletin bekasını sağlama davasıdır.

Kimse yoksa ben varım!” diyen, o geçmişteki Elif Bacıların, Sütçü İmamların, Kara Fatmaların, Hasan Tahsinlerin torunları olan sizleri ayağa kalmaya davet ediyorum.

Bu milletin üzerindeki ölü toprağını kaldırmak, silkelemek için sizleri ayağa kalkmaya davet ediyorum ve hepinizden son bir söz istiyorum.

TÜRK MİLLETİ’ NİN MİLLİ BİRLİĞİNİ KORUMAK İÇİN,

VATANI BÖLDÜRTMEMEK İÇİN,

BAYRAĞI DALGALANDIRMAK İÇİN,

EZANI SUSTURTMAMAK İÇİN,

DAMARLARIMIZDA SON DAMLA KAN KALINCAYA DEK,

BÜTÜN BU SÖYLEDİKLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK MAKSADIYLA;

ÇALIŞACAĞIZ!

ÇALIŞACAĞIZ!

ÇALIŞACAĞIZ!

ŞAHİT OL YA RABBİ!

ŞAHİT OL YA RABBİ!

ŞAHİT OL YA RABBİ! "

Av.Edip ÖZBAŞ
BBP Genel Başkan Yardımcısı​

turansoylu

New member
açmalamayın

GÜNDÜZ AKTAN ASLA BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMADI.. Satılmış Basının Satılmış uşakları yapıyorlar bunu.
MHP hiçbir zaman 80 den beri gelen çizgisinden bir cm bile uzaklaşmadı..

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye,
Yaşasın BÜYÜK TURAN ÜLKÜMÜZ
YAŞASIN BÜYÜK TÜRK-İSLAM DAVAMIZ...

MHP liler bu habere inanmaz..

GeciT

Banned
tellek' Alıntı:
Yıl 2007 MHP nin geldiği nokta.... Hala savunulacak bi tarafı varsa buyrun savunun:durdurun
2007 yıLında akp nin geLemediği noktaLarı saymaya kaLksak
ohhooooo ne forum yeter de ne satırLar
siz ne zaman ki çıkar
şehide keLLenin apoya sayının açıkLamasını yaparsınız
BOP un eş başkanı oLma ihtiyacını nerden buLdu bunu da anLatırsınız
Biz o zaman sizLerin her sorusuna cevap veririz
hemde aLnımız açık sırtımız pek
orta doğu projesinin neferLeri oLdunuz
birde geniş geniş resimLerini avatar yapıyorsunuz

cuntaxx

New member
yazının sonuda VAKİT yazması beni sevindirdi yalan yalan yalan :d başka işinizmi yok okadar uğraşmısın benim için şu sayın apo muhabbettinide araştirıp yayınlasana YÜREĞİN YETİYOSA

[seyyah]

New member
MHP adayı Gündüz Aktan başörtülüleri ‘sıkmabaş’, ‘kadere iman’ı ahlaklı olmaya engel, Kuran’ın bazı ayetlerini de laikliğe aykırı olarak niteledi, partililer rahatsız oldu.

MHP yönetiminin parti vitrinine yerleştirdiği isimlerin başında gelen emekli Büyükelçi Gündüz Aktan’ın dini konularda ileri sürdüğü birbirinden uçuk fikirler parti yönetiminin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Dini konulardaki açıklamalarına referans olarak gösterdiği kaynaklar da MHP milletvekili adayı Gündüz Aktan’ı yalanlıyor. Aktan’ın bilgisi olmayan konuda yaptığı açıklamalar parti tabanında da büyük rahatsızlık yarattı.

BAŞ ÖRTÜ DEĞİL ‘SIKMABAŞ’

MHP’nİn ağır toplarından Aktan ilk olarak baş örtülü kadınları, ‘sıkmabaş’ olarak niteledi. MHP adayı olmadan önce yaptığı bu niteleme nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kesimin tepkisini çeken Aktan, şimdilerde de dini konularda ortaya attığı uçuk fikirlerle partisinin başını ağrıtıyor. Aktan’ın kadere iman ve Kuran’ın laikleştirilmesiyle ilgili önerileri partisinin başını uzun süre ağrıtacağa benziyor.

‘KADERE İMAN’I İNKAR ETTİ

MHP’DEN aday olmadan önce köşe yazdığı Radikal gazetesine önceki gün bir röportaj veren Gündüz Aktan, imanın 6 şartından biri olan ‘Kadere İman’a karşı çıkarak kader inancının sorumlu ve ahlaklı birey olmaya engel olduğunu iddia etti. Yani Aktan’a göre kadere iman etmek ahlaklı birey olmaya bir engeldi. Aktan bu iddiasını büyük İslam düşünürü İmam Maturidi’ye dayandırdı.

MATURİDİLİĞİ DE ÇARPITTI

TÜRKİYE’DE dindarların Selefiliğe yakın olduğunu ve siyasal şartlar yüzünden Hanefi-Maturidi çizgiyi benimsemediklerini ileri süren Aktan’ın sözleri, ilahiyatçılar tarafından ‘bilgisizlik eseri’ olarak yorumlandı. Aktan’ın Maturidilik üzerine yaptığı yorumlara cevap veren Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ‘Aktan saygın ve değerli bir insan. Doğrusu şaşırdım. Üzülmesini istemem ama doğruların söylenmesi lazım. Kur-an’da Allah insanları yarattı. Sonra kaderi belirledi. Ama Maturidi mezhebinde önce kader belirlenir sonra insan yaratılır. Bir insanın yapacağı şey önceden belirlenmiştir.’

‘BAZILARI DEĞİŞTİRİLMELİ’

MHP adayı Aktan’ın asıl şaşkınlık uyandıran ve tepki çeken sözleri ise Kuran’da bazı ayetlerin değiştirilmesini istemesi oldu. Radikal gazetesinde 27 Mayıs 2007 tarihinde yayımlanan köşe yazısında Aktan şunları yazmıştı: Laiklik yorumunu değiştirme talepleri, Kuran’ın muamelat (medeni hukuk) ve ukubat (ceza hukuku) ayetlerini yani şeriatı uygulamak istendiği kuşkusunu yaratıyor. Bu ise laiklikle bağdaşmaz. 1000 yıl öncesinin büyük müçtehitleri, bu ayet hükümlerinin dini değil, tarihi-sosyolojik nitelikte oldukları ve değişebilecekleri yolunda fetva vermişlerdi. Cumhuriyet bunu yaptı. Buna karşılık dinin özü olan Kuran’ın ibadet ve ahlaka ilişkin hükümleri hiçbir değişikliğe uğramadan devam ediyor.

‘MÜSLÜMANLIĞI KALMAZ’

ANKARA Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu Aktan’ın ‘Kur’an’ın bazı ayetlerinin artık hükmü geçerli değildir’ şeklindeki sözlerine ‘Siz Kitabın bir kısmına inanır bir kısmını inkár mı edersiniz’ ayetini hatırlatarak cevap verdi. Kırbaşoğlu ‘Bunlar zamanında Süleyman Demirel’in ahkám ayetlerine ilişkin söylediği sözler. Bu sözlerin İmam Maturidi ile bir ilgisi yok, tamamen politika’ dedi. Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır da ‘İmam Maturidi geçerliliğini kaybetmiş ayet diye bir kavramı aklının ucundan dahi geçirmez. Bunu söyleyen kişinin Müslümanlıkla ilgisi kalmaz’ diye konuştu.

Aday gösterilmesi yanlış

TBMM eski İdare Amiri ve MHP Milletvekili Ahmet Çakar da Gündüz Aktan’ı sert bir dille eleştirdi. Çakar şöyle konuştu: Gündüz Aktan bir diplomattır. Dini konularda beyan vermesi, bir uzman gibi konuşması hatadır. MHP’nin bu konulardaki ana görüşü bellidir. Alpaslan Türkeş’in İslamiyetle ilgili net açıklamaları vardır. MHP, din ve iman üzerine politik proje geliştiren bir partidir. MHP içinden yetişmiş bir insan olarak bu beyanları kınıyorum. Milliyetçi camianın sevilen yazarlarından Aslan Bulut da Gündüz Aktan gibi isimlerin MHP’den aday gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Bulut ‘2003 yılında Harp Akademileri’ndeki toplantıda bir Amerikalı dünya için tek alternatifin Amerikan İmparatorluğu olduğunu söylemişti. Bu tür adamları MHP’nin aday göstermemesi gerekir. Onun gibi birkaç ayrık otu maalesef var. Bütün ifadelerinden İslamiyet’e uzak olduğu anlaşılıyor. Bir ilahiyatçı bu konuşmaları ancak ‘yazıklar olsun’ diye okumuştur’ dedi.

Başbuğ olsa atardı

MHP eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gül, Gündüz Aktan’ın dini konulardaki yorumlarını sert bir dille eleştirdi. Mehmet Gül ‘İslam, çağdaş hayatın önünde engeldir diyorsa o İslam’a inanmıyordur. İnanmıyorsan MHP’de işin ne’ diye konuştu. Gül şunları söyledi:

İNANMIYORSAN GİT

Gündüz Aktan haddini aşmasın. Bir ayetin değişik bir şekilde ifadesi bile İslam’dan çıkmaya karşılık gelir. Sen kimsin de Allah’ın ayetlerini değiştiriyorsun. İslam, çağdaş hayatın önünde engeldir diyorsa o İslam’a inanmıyordur. İnanmıyorsan MHP’de işin ne? MHP ve MHP’liler Müslüman Türk çizgisinin savunucusudur.

SEÇİM ÖNCESİ DİYE

Nusret Demiral, ‘Ezan Türkçe okunsun’ dedi. MHP’de barınamadı. Rahmetli Başbuğ hemen onu adaylıktan aldı. Aktan hem MHP ruhuyla hem de MHP yönetimiyle ters düşmüştür. Seçim öncesi belki bir şey söylenmiyordur.

(Star)

Altında vakit yazan haber kimilerini sevindirmiş. Bunun altında star yazıyo.

HTML