Meslek Inceleme Formu

MESLEK İNCELEME FORMU

MESLEĞİN TANIMI :

MESLEKTEKİ GÖREVLER VE YAPILACAK İŞLER :
Bu meslekte yapılacak faaliyetler nelerdir?( Düşünme, konuşma, okuma, dinleme, kaldırma, tırmanma, dengede durma, eğilme, diz çökme, ayakta durma, oturma, yürüme, görme, işitme, dokunma, koklama, tatma, el kullanma, parmak kullanma v.b...).
Meslekte kullanılan malzemeler nelerdir?

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİK VE NİTELİKLER :
Fiziksel Özellikler: Bu meslekte işler yapılırken vücudun en fazla hangi organları kullanılmaktadır? ( El, kol, parmak, ayak, kulak, burun, dil, göz v.b...).
Yetenekler : Bu meslekte çalışabilmek için hangi yeteneklere ihtiyaç vardır? ( Sözel yetenek, sayısal yetenek, şekil-uzay yeteneği, el-göz koordinasyonu v.b...).
İlgiler : Bu meslek için hangi ilgilerin kişide bulunması gerekir? ( Temel bilim ilgisi, sosyal bilim ilgisi, canlı varlık ilgisi, mekanik ilgisi, ikna ilgisi, ticaret ilgisi, iş ayrıntıları ilgisi, edebiyat ilgisi, güzel sanatlar ilgisi, müzik ilgisi, müzik ilgisi, sosyal yardım ilgisi v.b...)
Kişilik Özellikleri : Bu meslekte çalışabilmekiçin kişilik özellikleri neler olmalıdır? (sakin, sinirli, sabırlı, sabırsız, heyecanlı, titiz, sorumlu, endişeli v.b...).
a. Bu meslekte işe girebilmek için en küçük ve en büyük yaş sınırı nedir? ( Yaş sınırı yoksa belirtiniz).
b. Bu meslekte işe girebilmek için en az ve en çok kilo sınırı nedir? ( Kilo sınırı yoksa belirtiniz).
c. Bu meslekte işe girebilmek için en kısa ve en uzun boy sınırı nedir? ( Boy sınırı yoksa belirtiniz).
d. Bu meslekte işe girebilmek için en düşük zeka sınırı nedir? ( Zeka sınırı yoksa belirtiniz).

MESLEK EĞİTİMİ VE MESLEĞE HAZIRLIK:
Meslek eğitiminin verildiği yerler : Bu mesleğin eğitimi nerelerde ve hangi eğitim kurumlarında yapılmaktadır.
Bu meslek için akademik eğitimde hangi dersler okutulması gerekir? : Bu mesleğin ön eğitiminde başarılı olunması gereken dersler hangileridir.
Meslek eğitimine giriş koşulları nelerdir? : Bu mesleğin eğitimini almak için giriş koşulları nelerdir?, bir sınırlama var mıdır?
Meslek eğitiminin süresi ve içeriği nedir?: Meslek eğitiminin süresi nedir?, Eğitim düzeyi nedir?( İlköğretim, ortaöğretim, Üniversite, Yüksek lisans, doktora v.b...), staj gerekiyor mu?.
Meslek eğitimi sonunda alınan belge-diploma ve ünvan nedir? : Meslek eğitimi sonunda alınacak ünvan nedir? Belge yada diploma veriliyor mu?.

BU MESLEKTE KULLANILAN ARAÇ-GEREÇ VE MALZEMELER :

Bu meslekte işler yapılırken kullanılan araç-gereç ve malzemeler nelerdir? : ( Sözcükler, sayılar, şekiller, soyut kavramlar, alet ve makinalar, maddeler, insan veya hayvan bedeni, duygu ve düşünceler, insan ilişkileri v.b...).

MESLEĞİN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI :
Bu meslekte işler nasıl bir ortamda yapılmaktadır ?: ( Sıcak, soğuk, rutubetli, kuru, yaş, tozlu, kirli, temiz, kötü kokulu, iyi kokulu, gürültülü, titreşim, radyasyon, duman, tehlike-patlama,yangın,aydınlık,karanlık v.b...)
Çalışmalar kapalı alanda mı açık alanda mı yapılmaktadır ?
Seyahat etme zorunluluğu var mı?
Çalışan kişi hangi tür iş kazalarına maruz kalabilir?
Çalışan kişinin kazaya maruz kalması durumunda parasal güvencesi ve sigortası var mı?
Mesleğe özgü hastalıklar var mı? Varsa nelerdir?
Günlük çalışma süresi ne kadardır?
Meslekte çalışmak mevsimlere göre yoğunluk gösteriyor mu?
Gece, haftasonu ve bayram nöbetleri var mı?
Yıllık tatil süresi ne kadardır?
Kaç yaşında emekli olunur?

MESLEĞİN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI :
Bu meslekte nerelerde ve hangi alanlarda iş bulunabilir?: (Devlet kurumları, özel sektör, bağımsız v.b...).
Bu meslekte iş bulma olanakları nasıldır?: ( Bu meslekte bugün iş bulma olanakları ne düzeydedir? İş bulunabiliyor mu?
Gelecekte bu meslekte iş bulma olanakları nasıl olacak?: ( Mesleğin önemi, bu önemin artıp artmadığı, toplumun bu mesleğe olan ihtiyacı ve gerekli olan insan gücü v.b...).
Bu meslek ülkenin her yerinde yürütülebiliyor mu? : ( Meslek ülkenin belli yerlerinde mi yoksa her yerinde icra edilebiliyor mu?).

MESLEKTE EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI GELİR DURUMU:
Eğitim süresince bir kazancı var mı? : Mesleğin eğitimini yaparken herhangi bir kazanç sağlıyor mu?
Eğitim sonrası kazancı nedir? : Meslek eğitimi bittikten sonra mesleğe girildiğinde kazanç durumu nasıldır?
e. Ortalama aylık kazanç ne olabilir?
f. Türkiye’de bölgeler arası kazanç farklı mı?
g. Kazanç düzenli ve sabit mi?
h. Emeklilikte, maaş ve ikramiye ne kadar?
i. Bu mesleğe ülkemizde ne kadar ihtiyaç vardır?

MESLEKTE İLERLEME :

Meslekte ilerleme olanağı var mı?
Meslekte ilerleme için neler gerekli? ( Meslekte ilerleme yıl ile mi yoksa bilgi ve beceriyle mi olmaktadır?).
Meslekte ilerleme varsa en son kademeye ne kadar zamanda erişilebilir?
Meslek genel olarak yaşam boyu sürecek bir meslek niteliğinde midir?: (Mesleğin birey için sürekli bir iş niteliğinde olup olmadığı).
Bu Mesleğe benzer meslekler var mı? Varsa bunlar hangi mesleklerdir?

MESLEK ÜYELERİNİN BAĞLI OLDUKLARI ODA VE SENDİKALAR :
Mesleğe girmeyi ve meslek üyelerinin çalışmalarını denetleyen ve haklarını savunan oda ve sendika var mı?

MESLEĞİN SAĞLADIĞI OLANAKLAR :
Mesleğin sağladığı olanaklar nelerdir? : ( Yaratıcı gücü ortaya koyma, sorumluluk alma, tek başına karar verme, başka insanları yönetme, başkalarıyla ekip halinde çalışma, bağımsız iş kurma, düşünceleri ve duyguları başkalarına aktarma ve etkileme, hasta ve zayıf insanlara yardım etme,çok para kazanma, adını duyurma, ün sahibi olma, yeni insanlar tanıma, ilginç ve değişik işler yapma, düzenli bir hayat sürme, sosyal güvence, seyahat etme ve yeni yerler görme, başkalarıyla yarışarak daha iyi yerler edinme, bilimsel çalışma, rol ve görevleri açıkça tanımlanmış işlerde çalışma, hep aynı sekilde yapılan (monoton) işler yapma, düzenli bir gelir sağlama, net ve kesin verilerle uğraşma, sürekli iş bulma v.b...).

EK BİLGİLER :

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI :

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULACAK YERLER :

BU MESLEKLE İLGİLİ ÖĞRENDİĞİNİZ BAŞKA ŞEYLER VAR MI ?

BU MESLEKLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEYİP DE ULAŞAMADIĞINIZ KONULAR VAR MI ?

HTML