Melekler

pointır

New member
Melekler:yerde,göklerde,çevremizde ve her yerde bulunurlar.Sayılarını ancak Allah bilir.Her birine Allah'ın verdiği görevler vardır.
Bazıları devamlı olarak Allah'a ibadet ederd.bazılarıda kainatın tertip ve düzeni ile vazifeliridirler İnsanların gücünün erişemeyeceği büyük işler yaparlar İnsanlara iyiliği telkin eden,kötülüklerden koruyan,sıkıntılı zamanlarda müminlerin yardımına gönderilen meleklerde vardır.Yüce Allah,meleklerin varlığı ile sonsuz kudretini​
göstermiştir
Büyük Melekler ve Görevleri​
1) Cebrail: Meleklerin en büyüğüdür görevi Allah ile peygamberler arasında elçilik yapmak,Allah'ın kitaplarını Peygamberlere getirmektir.Kitabımız Kur'an-ı Kerimi Allahtan Peygamberimize getiren Cebraildir
2) İsrafi: Kıyametin kopması ve insanların öldükten sonra tekrar dirilmeleri ile görevlidir
3) Mikail: Tabiat olaylarının idaresi ile görevlidir,Yağmur yağması rüzgar esmesi,ekinlerin bitmesi gibi v.s
4) Azrail: Ömrü sona eren insanların canlarını almakla görevlidir
Bu dört büyük melekten başka diğer meleklerden bazılarıda şunlardır:
Kiramen Katibin: bunlar iki melektir Biri insanların sağında diğeri solunda bulunur Sağandaki insanın yaptığı iyi işleri: solundaki ise kötü işleri yazar Böylece her insana ait iyiliklerin ve kötülüklerin yazıldığı amel defteri meydana gelir
Münker ve Nekir: bunlar öldükten sonra kabirde insanlara soru sormakta görevli iki melektir
Rıdvan: Cennetteki meleklerin başkanıdır,
Malik: cehennemdeki görevli olan meleklerin başkanıdır
MELEKLERE İNANMANIN FAYDALARI
Herz zaman ve her yerde bizimle beraber olan bizden hiç ayrılmayan melekler vardır." kiramen Katibin" adındaki bu meleklerin görevi ,Yaptığımız iyilikleri ve kötülükleri yazmaktır.demekki insan,tek başına kaldığı zaman bile yalnız değildir Kendisini devamlı gözetleyen ve yaptığı işleri yazan melekler vardır,
Meleklere inanan bir müslüman.gizli yerlerde "beni kimse görmüyor,istediğimi yaparım" diyemez fenalık yapamaz çünkü nerede olursa olsan meleklerin kendisini gözetlediğini,iyilik ve kötülüklerinin yazıldığını bilir böylece meleklere olan imanımız bizi kötülük yapmaktan vazgeçirir
Bunlardan başka bizi kötülüklerden koruyan iyilik yapmaya yönlendiren melekler de vardır Dünyada iyilik ve güzelliğin misali melekler fenalık ve çirkinliğin kötü örnekleri şeytanlardır.Melek,insanı iyiliğe,Şeytan insanı kötülüğe çağırır
Mesela; karnı aç ve yardıma muhtaç bir fakir ile karşılaştığımız zaman içimizde bir acıma duygusu belirir ve gizli bir ses bize " fakire yardım et " diye seslenir bu melek sesidir bu sırada içimizde beliren başka bir ses " Yardım yaparsan Paran eksilir,yardımda vazgeç " diye fısıldayarak bize fakire yardım etmekten vazgeçirmeye çalışır bu fısıltı da şeytan sesidir.
Bu durumda biz fakire yardım etmeye çağıran sese uymalıyız çünkü bu ses iyiliği seven ve bizi iyilik yapmaya çağıran dost sesidir buna uymak bize iyi işler yaptırır sevap kazanmamıza vesile olur Şeytan'ın sesine uymaktan sakınmalıyız
Çünkü o bizi iyilikten alıkoymaya ve günah işlemek için aldatmaya çalışır.
Görülüyorki meleklere inanmak Kötülüklerden sakınmamıza ve ahlakımızın güzelleşmesine neden olur.
Peygamber efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor
" Hem şeytan hem de melek insanın kalbine bazı şeyler getirirler.Şeytanın işi kötülüğü çağırmak,haktan uzaklaştırmaktır.Meleğin işi hakka çağırmak ve kötülüklerden uzaklaştırmaktır.
Kim içinde iyiliğe çağıran bir ses duyarsa bilsin ki o.meleğin sesidir Heman ona uysun ve Allah'a şükretsin.
kim de içinde kötülüğe çağıran bir ses duyarsa bilsinki o şeytanın sesidir Ondan uzaklaşsın ve Allah'a sınığınsın

TEMEL DİNİ BİLGİLER

EMEĞE SAYGI LÜTFEN

RomeoMAD

JusT B€
Secim yapmak bıze kalmıs aslında zor bı secim deil ama adı ustunde Seytan melek olarak yaratılmıs,kendi yolunu secmıs bız ınsanları yoldan cıkarmak ıcın :mad:
Bizde kendı yolumuzu secip Allah'a daha yakın olabiliriz

HTML