Meclis’te hayat, oh ne rahat

emek_is

New member
Meclis’te hayat, oh ne rahat
Bay ve bayan kuaför, bira servisinin de yapıldığı restoran, hatta tartı... Hepsi milletvekilleri ve yakınları için hizmette. Tek sıkıntı vekil odaları...TEMPO

Ankara’da parlamento muhabiri bile olsanız Meclis’te fotoğraf çekimi ve röportaj yapmak için her gün izin almanız gerekiyor.
İletişim Daire Başkanı Feridun Kesir, her sabah 100’e yakın basın mensubunun başvurusunu inceleyip, dilekçe imzalıyor. Diyelim ki on tane vekil ile konuşacaksınız, on ayrı dilekçe yazıyorsunuz. Ankara, gerçekten söylendiği gibi bürokratik bir şehir, adım atmak için izne ihtiyacınız var. İznimi soran Meclis polisine “Çay içmek için de izin almam gerekiyor muş'' diyorum, bana hemen bir çay ısmarlıyor.

Dokuz metrekarelik oda

Meclis’te, gazeteciler için zor olan hayat, milletvekilleri açısından çok rahat. Tek sıkıntıları, ofislerinin çok küçük olması. Vekil odaları sadece dokuz metrekare. Yapımına 1939’te başlanan ve 21 yılda tamamlanan TBMM, 500 dönümlük arazi üzerine kurulu. ‘H’ şeklindeki ana binanın ön tarafında Başkanlık binaları, arka tarafında vekil ofislerinin olduğu A ve B bloklar bulunuyor. Ana bina tam bir labirent. Bir koridora girince, kayboluyorsunuz. Yeni milletvekilleri de öyle. Konuşmalar da haliyle komik oluyor:
“Pardon, acaba Genel Kurul Salonu’na nerden gideceğim, yemin edeceğim de''.
Yanıt: “Ben de buranın yabancısıyım''.
Meclis’te vekiller için berber ve kuaför salonları var. Fiyatlar uygun. “Keşke Meclis berberleri bize de hizmet verse'' dedirtiyor.
Erkek berberinde saç kesimi 3 YTL. Saç – Sakal kesimi 4 YTL. Kadın kuaföründe ise kesim 2 YTL, fön 2 YTL, Boya 15 YTL.

Vergiden muaf

Ana binada, biri sadece vekil ve vekil eşleri, diğeri vekil ve basın mensubu da dahil tüm ziyaretçilere açık iki restoran var. Vekil ve vekil eşlerine ayrılan özel restoranda sandalyeler yeşil kadifeden. Masa örtüleri de uçuk yeşil renkte. Restoran, dekoruyla küçük kasaba restoranlarının gösterişli lokantalarına benziyor. Üst kattaki restoranda ise kahverengi hakim. Duvarda, Atatürk’ü yemek yerken tasvir eden dev bir tablo var. Onun yanında da Meclis TV’nin izlendiği plazma bir televizyon. Restoranlar, kurumlar vergisinden muaf olduğu için çok ucuza yemek yiyebiliyorsunuz. Burada hizmet, Meclis başkanlığı tarafından veriliyor. Restoranların işletmesi, herhangi bir özel şirkete ihale ile verilmemiş. İçerdeki garsonlar da bu sebepten TBMM çalışanı. Mönüde Türk yemekleri dışında dana bonfile, mantar ve kaşarla hazırlanmış ‘Meksika Steak’ de var. Yoğurt, cacık, dondurma gibi süt ürünleri, Atatürk Orman Çiftliği’nden geliyor. Cola’da ise alternatif yok: “Sadece Kola Turka var efendim''. Restoranda bira servisi de yapılıyor. AKP’nin ‘Kırmızı fener’ diye adlandırılan içkili mekânları şehir dışına taşıma projesi aklıma geliyor. Meclis’te alkol yasak değilse, hiç bir yerde olmamalı. Değil mi?

MENÜ

Çorbalar: 50 Kuruş
Pilavlar: 50 Kuruş
Meksika Steak: 4,50 YTL
Mezgit Tava: 3 YTL
Çardak Kebap: 3 YTL
Kuzu Pirzola: 3 YTL
Izgara Köfte: 2,50 YTL
Etli Kuru Fasulye: 1 YTL
Zeytinyağlılar: 1 YTL
Salata: 1 YTL
Tatlılar: 1 YTL
Kutu Kola: 1 YTL
Kutu Bira: 1,75 YTL

MİLLET AÇLIKTAN SÜRÜNÜYOR PAŞALARIMIZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TIKINIYORLAR. ACABA HİÇMİ VİCDANLARI YOK BUNLARIN HİÇMİ ACIMIYORLAR HALKA

http://www.milliyet.com.tr/2007/08/10/son/sonsiy01.asp

emek_is

New member
sen millet vekilimisin?merak ettim de sanırım memnunsun hatından güzel espiri yapıyorsun ama gülünecek durum değil

elif-mine

New member
millet vekili değilim ama yakındır aday olmam...
tabiki kendi rahatımı düşüneceğim seninkini değill...
:)

viroutic

New member
kartel medyanın zıplayacak haberi olmayınca ne yapsın meclis lokantasından da haber yapacak :)

menü ye gel menüye abi baya ucuz muş yaw :)

emek_is

New member
mükemmel bir politika tarzı sen düşünme beni ama ben seni düşünüyorum sen gayet espirili birisin bırak vekilliği cem yılmazın yanına gitsen

elif-mine

New member
zu ha haa aha...
aman kalsın işim olmaz sendikalarla zulüm kapılarıyla...
beni düşünen rabbim bana yeter...
vekil olursam korkma seninde karnını doyururum o lokantada...
nede olsa hh'nin hatrı var demi ama...:biggrin

yehovan

Banned
Bir ideoloji bir parti altında savunmanın en büyük zorluğu onların orda yaşadığı kolaylıkları görüp kendi halinle karşılaştırman.

Bazen de hak veriyo insan okadar seçmenin sorumluluğu ağırlığı bir de maddi ağırlık ya onları çökertirse biz seçmenlerin hali ne olur :p

emek_is

New member
boş işler boş laflar hep gırgır şamata işin güzün bu dimi senden
senden özür dilerim seeni kaileye alıp cevaplar yazdım kusura bakma
sen kendi kafandaki insanlar konuş cevap yazmicam artık sana
gerçekten konudaaki adaletsizlikle ilgilenen kişilerle muhatab olayım

araghorn-g

Pentaxian
adamlar tabiki halkın durumunu anlamazlar. mecliste çorbayı 50 kuruşa içiyorlarmış, dışarıyıda herhalde öyle sanıyorlardır. oooo ne güzel hayat be. dünyanın parasını maaş olarak al, 50 kuruşa çorba iç. ne güzel dünya beeaaa

ama unutmamak gerekirki bu dünyanın bir de öteki tarafı var. o zaman milletvekilleriyle hesaplaşırız.

Elasis

New member
araghorn-g' Alıntı:
adamlar tabiki halkın durumunu anlamazlar. mecliste çorbayı 50 kuruşa içiyorlarmış, dışarıyıda herhalde öyle sanıyorlardır. oooo ne güzel hayat be. dünyanın parasını maaş olarak al, 50 kuruşa çorba iç. ne güzel dünya beeaaa

ama unutmamak gerekirki bu dünyanın bir de öteki tarafı var. o zaman milletvekilleriyle hesaplaşırız.
Evet en güzel yorumu araghorn-g yapmış. Eğer gerçektenn bi haksızlık varsa kimsenin hakkı kimseye kalmaz. O hakkın adına da kul hakkı denir. Mecliste değil ben askerdeyken de subay gazinoları de aynı şekilde her şey karsız ucuz şekilde yemek içmek ihtiyacını karşılıyodu. Bunlar hoş görüşebilir. Bu yemekler bedava olup ta halka da fatura edilebilirdi.

sedapinar

New member
Elais' Alıntı:
Evet en güzel yorumu araghorn-g yapmış. Eğer gerçektenn bi haksızlık varsa kimsenin hakkı kimseye kalmaz. O hakkın adına da kul hakkı denir. Mecliste değil ben askerdeyken de subay gazinoları de aynı şekilde her şey karsız ucuz şekilde yemek içmek ihtiyacını karşılıyodu. Bunlar hoş görüşebilir. Bu yemekler bedava olup ta halka da fatura edilebilirdi.
Evet babam subay olduğu için iyi biliyorum ordu evlerindeki uygulamayı.Ordada asla onaylamadım bu tarz ucuz hizmeti.Çünkü ne subaylar nede milletvekilleri gelir düzeyleri açısından bunlara ihtiyaç duymuyorlarki.Düşünün o alınmayan karlar toplanınca ne büyük miktarlara ulaşıyor.Ve zengin bir ükle değilizki yine bu paralar ya halkımızın sırtından çıkıyor yada halkımıza hizmet olarak geri dönebilecek meblağların önü kesiliyor.
Bence ne olursa olsun hiç bir meslek sınıfı ayrıcalıklı değil.Ya halkada bu tarz hizmetler sunulmalı yada 70 milyon nasıl yaşıyorsa diğerleride öyle yaşamalı.Kul hakkı kimseyi iflah etmez.Allah hepimizi korusun bunun altında kalmaktan

ghuzz

New member
Elais evet mesajları okurken tam aklımdan geçeni yazmışsın.
benim bildiğim kadarıyla Askeri gazinolar, Öğretmen Evleri, Polis vs. böyle yerlerde fiyatlar gayet uygun. Ama dışarıdan insanlar faydalanamıyorlar.
Bi nevi devletin hayır işi diyebiliriz yada İSRAFI.

Mesela yakınımdan bir örnek vereyim Uludağda Oteller bölgesinde Askeri bir otel var burada PAŞA lar en iyi menülere yukarıdaki listedeki fiyatları öderken diğer tarafta 1 çeşit aynı fiyata denk geliyor.

Mesela çalıtığım şirkette interneti bize bedava veriyorlar :)))) tabi çalışmak içinnnn
yatmak için değil....!!!

Mephisto

R€B€L
Bıraz daha adaletlı olabılseler keske..

Ayrıca sıyaset ve polıtıka bolumunde geyıge kacan ve konuyla alakası olmayan bos yorumlarınız bulunmasın lutfen.

esfanu

New member
Devlet malı deniz ,yemeyen ......
Arkadaşlar; memleketimizde Uludağ oteller bölgesinde en az 60 adet devlet kurumu dinlenme tesisleri var,sahil bölgelerimizde yine devlet kurumlarının sayısız misafirhanesi var
Buralardan hakkı olan yada halkımızın faydalandığını hiç zannetmiyorum.Adres vermeyeyim,
geçen hafta bir polis evine(otel) gittik,yanımızda tabiki bir polis tanıdığımızla ,küçük bir il
otellerde boş oda yok, sordum sade vatandaş olarak gelsek yanımızda bir memur olmadan
acaba burada kalabilirmiyiz diye ''kalamzsınız dediler''.Odalar boş olsa bile dolu diye sizi geri çevirebiliyorlarmış.ALLAH'tan yanımızda memur var.MEMLEKETİM BENİM.
Sezon kapalı olduğu halde OYLAT kaplıcalarını bir iki geceliğine açtıran ve ANKARADAN
yola çıkan bürokratlarımızda var.Say say bitmez.
Bunun çözümü devletin asli görevine döndürülmesidir,olağanüstü hal olmayan yerlerde
kinseye lojman,koruma,mesai haricinde araç,gazino vs.vs. verilmemelidir.
Vatandaş asgari ücretle bunları yapabilir diyebiyorsak,maaşları arttıkça beleşe dahada
alışan devlet memurlarına zırnık bile tölerans tanınmamalıdır.
Bunları kar gören keneler İLAHİ ADALETE ne savunma vereceler acaba.
SAYGILAR.

HTML