maymun davranışı

by_ajan

New member
Maymun Davranışı

Kafese 5 maymun, ortaya da bir merdiven konur, tepesine iple
bir kangal muz asılır. Her bir maymun, merdivenleri çıkarak muzlara
ulaşmak istediğinde, dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır. Her bir
maymun aynı denemeyi yapar, buz gibi soğuk suyla ıslatılır. Bütün
maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar

Bir süre sonra muzlara doğru hareketleneni, diğer maymunlar
engellemeye başlar. Su kapatılıp maymunlardan biri dışarı alınır,
yerine yeni bir maymun konulur. ilk yaptığı iş, koşup muzlara
ulaşmak için merdivene
tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna
izin vermez ve yeni maymunu bir de döverler. Daha sonra ıslanmış
maymunlardan biri daha, yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da
merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve
istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk
dayağı yiyen birinci yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de
değiştirilir. Bu da ilk atağında diğerleri tarafından
cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni
gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç bir fikirleri yoktur
ama
en iştahlı dövenler de onlardır. Sonra en baştaki ıslanan
maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. Ama
tepelerinde o bir kangal
muz hala asılı olduğu halde artık hiçbiri
merdivene yaklaşmamaktadır. Neden mi? Çünkü burada işler
böyle gelmiş ve böyle gitmektedir...
işte bu nokta, organizasyonel (ya da toplumsal) negatif öğrenmenin,
şartlanmanın başladığı yerdir.
Artık Türkiye'de olduğu gibi kötü yönetilmeyi ve maymun davranışını
kanıksarsınız, hatta hayatınızdan memnun olmaya başlar, kurulu
düzenin savunucusu olup karşı çıkana da en çok ve en iştahla siz
engel olursunuz.

TAYLAN KOÇ

latin

New member
katılıyorum insanların sürü psikolojisinden kurtularak birey olmayı başarabilmeleri cok önemli.bu da eğitim artı düşünmeyle olur.artık insanların kafasını kumdan cıkarıp etrafına bakması gerek

feTBoy

New member
+87487917987419841891489498797577567474 defa katılıyorummm..
Sürü psikolojisini üstünden atmayan yada atamayan ßir topluluk hiç ßi zaman ßi yerlere gelemez..

osiris_cemo

New member
güzel benzetme tebrik ederim

Uzunefe

Altın Üye
hayvan psikolojisi işte . bu yaz da bi bayırdan 1 koyun atlıyo diğerleri de peşinden gidiyo

nozz

New member
Güzel bir paylaşım. Maymunlardan farklı olarak savunduğumuz şeyleri körü körüne değil araştırıp okuyarak savunmamız lazım.

by_ajan

New member
latin' Alıntı:
katılıyorum insanların sürü psikolojisinden kurtularak birey olmayı başarabilmeleri cok önemli.bu da eğitim artı düşünmeyle olur.artık insanların kafasını kumdan cıkarıp etrafına bakması gerek
sadece sürü psikolojisi değil. önemli olan savunduğun olguların ne olduğunun farkına varmak ve neden savunduğunu anlamak. burada eğitim yeterli kalmıyor. çünkü adı üstünde EĞİTİM yani öğrenme değil eğitilme. bana göre bizim ülkemizde öğrenci yok denecek kadar az daha çok eğitilen var. öğrenci sadece emek harcayan oluyor. emek harcamayan bir robot gibi eğitilip, programlanıp salınıyor. bu durumda eğitim değil, öğrenim önemli olan.
saygılar..

terteren

Altın Üye
maynun.inek.aslan.kurba.geyik.fil.yılan. vede kuş hayvan bunların hepsi ne yapsalar yadırgamamalıyız bizim gibi olamazlar

vasya

New member
Te®Te®eN' Alıntı:
maynun.inek.aslan.kurba.geyik.fil.yılan. vede kuş hayvan bunların hepsi ne yapsalar yadırgamamalıyız bizim gibi olamazlar
bir çok insanın da pek farkı yok onlardan

"biz babadan böyle gördük" zihniyetiyle nereye kadar gidebiliriz siz düşünün

ases

Altın Üye
ben yeni maymunların çok olduğu zaman eski maymunu dövmesini beklerdim:)

free!

artık yok...
ifrit' Alıntı:
tarısma yaratmıcak bu sekıldekı paylasımlarını nekadar sewıyorum ajan bı bılsen
keske hep boyle baslıklar acsan
+999.. ancak birde bu mesaja bak:)
:eek:ut:
burockthebat' Alıntı:
sagol by_ajan insanlar neyi neden savunduklarını bi bilseler... :)

ehehe nazar deydi abi gördünmü bak devam eder daha bu kafayla:):D :mutlu:

latin

New member
by_ajan' Alıntı:
sadece sürü psikolojisi değil. önemli olan savunduğun olguların ne olduğunun farkına varmak ve neden savunduğunu anlamak. burada eğitim yeterli kalmıyor. çünkü adı üstünde EĞİTİM yani öğrenme değil eğitilme. bana göre bizim ülkemizde öğrenci yok denecek kadar az daha çok eğitilen var. öğrenci sadece emek harcayan oluyor. emek harcamayan bir robot gibi eğitilip, programlanıp salınıyor. bu durumda eğitim değil, öğrenim önemli olan.
saygılar..

% 100 katılıyorum. insanlar neyi neden savunduğunu bilmeli. yüzeysel fikirlerle kulaktan dolma laflarla hiçbirşey yapılamaz. ( bence eğitim öğretim konusunda tam ters düşünüyorum bence öğretim yetersizde olsa var ama eğitim yok ama konu bu değil )
robotlaşma konusunda haklısın... maalesef memlekette ilkokuldan üniversiteye kadar ezberci mantıkla programlanan insanlar hem mesleki hayatta hem sosyal hayatta öğrendiklerinin ( !?) dışında birşey görünce bocalıyorlar. üretkenlik kalmıyor...sonuç da ortada zaten. inşallah bu kısır döngü değişir. bunun için de düşünebilen üretebilen insanlara ihtiyaç var onlar da aramızda inşallah en kısa zamanda kendilerinin farkına varırlar

by_ajan

New member
ifrit' Alıntı:
tarısma yaratmıcak bu sekıldekı paylasımlarını nekadar sewıyorum ajan bı bılsen
keske hep boyle baslıklar acsan
ifrit güzel arkadaşım öyle bir yorum yapmışsın ki; sanki sırf tartışma çıkartmak için buradaymışım gibi gösterdin beni.:) :) bazı yorumlarım size göre aykırı olabilir ama bunu tartışma çıksın, millet birbirine girsin diye yapmıyorum. aslında durum şundan ibaret; erkeğin erk olduğu bir toplumda kadının kocasına "ayakların kokuyor, ayaklarını yıka" demesi gibi birşey. ben rahatsız olduğum şeyleri dile getiriryorum ve korkusuz eleştiriyorum. bu eleştiri sonucu belki biraz sizi incitiyorum. aslında eleştirilerimin çok az bir bölümünü dile getirdim. herşeyi eleştirsem sanırım beni bulup linç etmeyi bile düşüneceksiniz:) :) :)
sen benim tartışmasız mesajlarımı seviyorsun ama ben seni seviyorum sadece seni değil her ne kadar çoğunluğu karşı görüşümde olsalarda tüm hackhell'i seviyorum.
saygılar...

RoKeT

New member
feTBoy' Alıntı:
+87487917987419841891489498797577567474 defa katılıyorummm..
Sürü psikolojisini üstünden atmayan yada atamayan ßir topluluk hiç ßi zaman ßi yerlere gelemez..
--------:Sopa :mad: :mad: :Sopa--------

HTML