Mahkeme Diyalogları

yesil_26

New member
HAKIM:-muvekkiliniz neden bosanmak istiyor avukat hanim?

-karsi taraf ile aralarinda dusunce farkliliklarindan kaynaklanan siddetli gecimsizlik bulunuyor sayin hakim
Hakim: -tabi biri aristo digeri descartes cunku.

**yil 2005.istanbul 4. agir ceza mahkemesinde sahte raki imal etmek sucundan acilan davada saniklarin sorgusu yapiliyor.
sanik-.....lokantal ardan filan topladigimiz siselere yaptigimiz rakilari doldurduk.
mahkeme baskani- alinan parmak izi orneklerinde hem sizin hem de sabikali baska kisilerin parmak izi var.
sanik-dogrudur.
mahkeme baskani-bu ne pislik,bari siseleri yikayip doldursaydiniz .

**dava: uyusturucu kacakciligi
sanik: takriben 65 yasinda bir amca
yer : agir ceza mahkemesi
olay : amcanin ahiri agzina kadar marihuana dolu olarak bulunmustur.
hakim - amca anlat bakalim ne oldu ?.
sanik - iciciyim ben reisim.
hakim - nasil yani ?. bir ahir dolusu esrari mi icecektin ?.
sanik - yazlari yetistirir ve biriktiririm. kislari da icerim hakim bey.
hakim - (kahkahalar) kapatirim seni ahira, kapina da iki jandarma koyarim, yaza kadar o otu bitiremezsen sonra gorusuruz.

* dava : tarihi eser kacakciligi
yer : agir ceza mahkemesi
olay : arabanin bagajinda roma donemi bustler yakalanmistir.
- anlat bakalim osman ?.
- tarlami surerken bu kafalari buldum hakim bey, tam muzeye teslim etmek uzere yola cikmistim ki tutuklandim. masumum hakim bey, tahliyemi isterim
. - osmannnn. osmannnnnnn. hatay'da buldugun kafalari neden istanbul'daki muzeye teslim etmeye calisiyorsun

* yer : beykoz adliyesi yeni tck'nin 233/2. maddesi uyarinca hamile sevgiliyi terk edene hapis cezasi verilebilecek olmasi nedeni ile sIkayette bulunmak icin savciya giden avukat meslekdasimiza;
- nedir bu avukat hanim?.
- sevgilisinin hamile oldugunu bildigi halde terkeden supheli hakkinda suc duyurusunda bulunacaktim.
- allah allah. (katibe seslenir)yeni tck'yi getirin. evet burada varmis madde. ilk defa karsima cikiyor. - ya yeni bir madde. - bu cocuk evlilik
disi mi simdi?.
- evet.
- burasi istanbul.

*1940'lardan aktarilan bir ani: yaslica bir rum kadincagiz sanik kursusunde durmaktadir. Durusma uzadikca uzar. kadincagiz sismanligin ve yasi nedeniyle, mahalle karisi misali, tanik kursusune yaslanip belini birarak agirligini bir tarafa vererek durur.
hakim: "hanim duzgun dur!" (sertligiyle bilinen bir hakimdir) bes dakika sonra kadincagiz dikilmekten yine yorulur, bu sefer agirligi obur tarafa vererek bukuk durur.
hakim: "hanim duzgun dur!" kadincagiz tekrar toparlanir. bu olay birkac kere tekrarlar. En sonunda hakim yine: "hanim duzgun dur!" dedigince kadincagiz lafi patlatir:
- a yeter bea! mahkeme mi yapiyoruz, fotogiraf mi cektiriyoruz?

* 2005 yilinin kadikoy adliyesinde yasanmistir. becerikli bir katip, mubasir hakim ekibine sahip mahkeme kadrosu, benim de birinde bulundugum bosanma
davalarini seri olarak karara baglamaktadir. Ancak bu arada listeye uyulmamakta hazir beklemekte olan kim varsa onlara oncelik de verilmektedir. arka arkaya davalar karara baglandiktan sonra mubasire "bizim durusma vardi" diye danisan kimse kalmaz. mubasir de hesabi hafiften sasirdigi icin koridora cikip bagirir: "bilmemkacinci bilmemne mahkemesinde davasi olan!"... kimsecikler uzerine alinmaz. mubasir acik olan kapidan iceri bakar. teskilat tam kadro hazir musteri beklemektedir. doner tekrar koridora bagirir:
- haydi! yok mu bosanmak isteyen?

* bir avukat amerikan filmlerine ozendigi icin midir, ozturkceci oldugu icin midir bilinmez bir durusma boyunca hakime "yargicim" deyip durur. Hani "sayin yargic" degil de "yargicim" diyor ki biraz daha turk ananelerine uysun, hakim bu hitabeti garipsemesin. bir, iki , uc bes derken hakim en sonunda: "ayip oluyor ama avukat bey!" der. Avukat sasirmistir. "ne oldu ki?" diye sorar. hakim:
- yasca buyuk olabilirsiniz ama biz de hakimiz bir yerde! deminden beri YAVRUCUM deyip duruyorsunuz. yeter ama!

* bu da amerikan mahkemesinde yasanmis bir capraz sorgu diyalogudur:
avukat: kisi size getirildiginde hayatta miydi?
doktor: hayir olmustu.
avukat: bundan nasil emin olabiliyorsunuz?
doktor: cunku beyni onumdeki bir kavanozun icinde duruyordu.
avukat: bu durumda dahi kisinin yasiyor olma ihtimali yok mu?
doktor: var tabi. hatta su anda bir yerlerde avukatlik yapiyor olabilir.

fatihcihan

New member
bu da amerikan mahkemesinde yasanmis bir capraz sorgu diyalogudur:
avukat: kisi size getirildiginde hayatta miydi?
doktor: hayir olmustu.
avukat: bundan nasil emin olabiliyorsunuz?
doktor: cunku beyni onumdeki bir kavanozun icinde duruyordu.
avukat: bu durumda dahi kisinin yasiyor olma ihtimali yok mu?
doktor: var tabi. hatta su anda bir yerlerde avukatlik yapiyor olabilir.

buna kop
tum eline sağlik

HTML