Leman Dergisinin Karadenize Küstahlığı

maxdmc

New member
İster Karadenizlisiniz ister değil, Le Man dergisinin kapakta bir katilin üzerine geçirdiği Trabzonspor formasını , basın ahlakına uygun bulmuyor ve bunu protesto ediyoruz.

Lütfen bu maili [email protected] adresine ve listenizdeki kişilere yollayınız. Beraberliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde aramıza nifak sokmak isteyenlere fırsat vermeyiniz....

BİR DERGİ VARDI…….

Eksi bir daha diyebilirsiniz

On yıldır inadına başka mizah dergileri çıksa bile sevdiğine sadık aşıklar gibi ondan asla vazgeçmediğim

On yıldır hasta ziyaretlerinde muz yerine onu getirdiğim

On yıldır başkaları da okusun ve onlarda müptelası olsun diye Mersin-Ankara otobüslerinde, Şirinevler-Bakırköy dolmuşunun arka dörtlüsünde, Bahçeşehir-Bakırköy ekspres çift katlı otobüsünün ön sıradaki camın önüne, Beşiktaş-Kadıköy vapurunun koltuklarına, kocasını kaybettiği için gülmeyi de unutan annem belki okur diye onun evine, Zonguldak Karaelmas mahallesindeki gecekonduda oturan ablam, eniştem veya 6 ve 9 yaşındaki çocukları ‘kurtlar vadisi’ni izlemekten belki sıkılır da bir gün okurlar diye bıraktığım dergim elveda

Çoğu kez kapak sayfasında ama der daim yayın politikasında ezilenlerin, ötekilerin ve emeği ile çalışıp helal para kazananların yanında bir yayın politikası sürdüren dergimi para babaları, mafya, bakan-başbakan, paşalar, nato müteahhitleri, kadın ve esrar tacirleri, hayal satan İstanbul medyası ve federasyonla el ele vererek 23 yılda 4 şampiyonluğumuzu çalan zihniyetle aynı çizgide hareket ederek bir katile bordo mavi tişört giydirme gayretinizi ibret ve hayret ile izledim

Biz yaşadığımız ve bize yaşatılan her türlü olumsuzluğa, ahlaksızlığa ve haksızlığa rağmen inatla ve ısrarla ‘korkma Trabzonsporum, senin gücün karanlığı yenecek’ derken hep arkamızda sağduyusuna güvenmek istediğimiz siz ve sizin gibi kurumlar, yayınlar ve kişiler vardı diye sanmışız. Yanılmışız ne yazık.

Ben karanlıkların düşmanı, iyilerin dostu dergime bu tavrı yakıştıramadım doğrusu. Ama siz yakıştırmışsınız sanırım

Olsun insan olana ne yakışmaz ki

Saygımla

Yavuz SALTIK

Trabzon Fikir Kulübü

rahip20

New member
neden yanlıs olsun trabzonspor trıbununde kendını bılmezler hepımız ogunuz dıye pankart acmadımı arkadaslar mızahtır bu mızah adamına gore kararır..kımseyı savunmuyorum ama kalkıp lemana laf atacagınıza trıbunde o yazıyı asanlara 2 cıft laf soyleyın saygılar...

lazaslan

New member
Aslında bu karikatürün işlediği tema çok açık.
Birileri tarafından , içindeki milliyetçilik duygularından istifade edilerek aslında sadece maşa olarak kullanılmış bir genç var.
Ve bu genç katil olarak lanse ediliyor.
Tanımlarken onun için kutsal olarak niteleyebileceğimiz pek çok şey var.
Bunlardan biri de Trabzonspor. Ben de Trabzon'lu olduğum için iyi bilirim.
Belli ki karikatürist de bunun farkında. Vurguyu iyi yapabilmek için bu unsuru kullanmış.

Bence iyi de yapmış.
Çünkü ben bu karikatüre baktığımda aslında memleketime ne çok haksızlık yapıldığını açıkça görüyorum.
O karikatürden asla Trabzonspor için teröristtir anlamını çıkarmıyorum.
Ne Trabzon'un ne de Trabzonsporlu'nun işlenen cinayeti tasvip ettiğini de düşünmüyorum.
Ama bunun basın tarafından bu şekilde lanse edilmesini de kabul edemiyorum.
Leman zaten normal yorumları olmayan bir karikatür dergisidir.
Herşeyi en vurucu , en can alıcı , en ağır biçimde söylerler.
Gene de öyle yapmışlar.
Ama gerçek mesajı iyi bakarsak ancak o zaman görebiliriz.

Karikatürdeki çocuğun sırtına çizer Trabzonspor forması giydirmiş.
Asıl elindekine bakar mısınız? Türk bayrağı var.
Bir cinayetin üzerine elinde Türk bayrağı olan bir genç medyaya yem olarak sunuluyor.
Şimdi size soruyorum. Hangisi daha kutsal , hangisi daha utanç verici?
Karikatüristin giydirdiği forma mı , yoksa elinde tuttuğu şanlı Türk bayrağı mı?
Yoksa bu durumu bu hale bu raddeye getirenler mi?

ogamemanya

New member
Biraz acımasız olmuyo mu arkadasım. Orda formaya değilde verilen mesaja dikkat etsek. Kimse karikatürdeki Trabzon formasını görüp Trabzonu kötülemez bence.
Yakında başbakan buna da dava acar:)

lazzuri53

"LazigoL"
ben bu tür dergiLeri okuyorum zaten Laf attığım da yok,
ama bir katiL,3-5 tane de g.zekaLı için kimsenin Trabzon'a,Trabzonspor'a ve Karadeniz'e Laf atmaya hakkı yok..

NeCcko

Altın Üye
İşte bu yuzden memleketlerin adi cıkar biri bişey yapar sanarlarki herkes ole
Aman sıkıldım hırantındanda katilindende pamugundanda ermenisindede yeter yaw bıraktım artık gundemi bi faydasi yok anca sinir yapıyor

osiris_cemo

New member
Karikatürde verilen mesaja baksanız formaya takılmak yerine ? Nasıl olur acaba ? Gayet oturaklı bir mesaj verilmiş tabii anlayana.

Fatih Hoca

Banned
Şiddetle kınıyorum. Asıl bölücüler bu dergiyi haddini aşarak yayımlayanlar. Yazık!

topcu50

New member
daha dogruyu yanlisi ayirt edemeyen insan lar icin ne polemigi giriyosunuz kardesler hem bu olay mizah iyide bi kapak olmus

maxdmc

New member
Tepkimiz sonuç vermiş ve dergi özür yazısı yayınlamıştır.

Destekleriniz için herkese teşekkürler .....

http://www.leman.com.tr/index.php?id=3,228,0,0,1,0

Sevgili okura ve Trabzonspor taraftarlarına,
Bu haftaki çizmiş olduğum Leman kapağındaki espride Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı çizerken fanatikliğini vurgulamak için üzerine çizdiğim tişörte verilen renk Trabzonspor camiasını severlerini ve ve bazı Leman okurlarını incitmiştir...
Katil ile ilişkilendirilen talihsiz renk ayrıntısının okurun ve taraftarın sevgiyle bağlandıkları takımlarını koruma hassasiyetini haklı görüyor, gerginlik ve üzüntü yaratan bu küçük renk detayında Trabzonspor camiasına karşı kasıtlı olmadığımın özellikle bilinmesini istiyor, taraftarlardan okurlardan ve Trabzonspor kulübünden özür diliyorum.

Mehmet Çağçağ

HTML