Komple AŞK! {mutlaka bakın}

LiEqB

New member
Dillerde "Seni Seviyorum"

Türkçe..........Seni Seviyorum !
Arapça..........'uhibbuki (bayana); 'uhibbuka (erkeğe)
Ermenice..........Yes kez ge sirem
Bengali.......... aami tomake bhalobhashii
Bosna..........Volim te
Cantonese..........Ngo oi ney
Chickasaw Indian..........Chiholloli
Hırvatça..........Ja Tebe Volime
Danimarka dili..........Jeg elsker dig
Felemenk-Hollanda..........Ik hou van jou (Hollanda);
Ik zie u graag (Belçika)..........Ik zeen a toch zu geire
Eskimo..........Akoolook
Estonya..........Ma armasten sind
Fince..........Mina Rakastan Sinua
Fransızca..........Je t'aime; Je t'adore
İrlanda..........Ta gra agam ort
İskoçya..........Tha gradh agam ort
Almanca..........Ich liebe dich
Yunanca..........s'agapo'
Hebrew..........Ani ohevet otcha (Erkeğe)
Ani ohev otach (Bayana)
Hindistan..........tumse meine pyar kiya
Macaristan..........Szeretlek
Endonezya..........saya sayang kamu
İtalyanca..........ti amo
Japonca..........Kimi o ai shiteru; Aishiteru; Chuu shiteyo;
Ora omee no koto ga suki da;
Watashi Wa Anata Wo Aishithe Imasu
Kore..........Sa rang hae yo
Latince..........Te amo
Malaya dili..........Saya cintakan mu; Saya sayangkan mu
Kuzey Çin..........Wuo Ay Ni
Norveç..........jeg elsker deg
Polonya..........Ja cie kocham
Romence..........Te iubesc
Rusça..........Ya tebya lubliu
İspanyol..........Te adoro
İsveç..........Jag älskar dig
Arnavutça..........Te Dua
Vietnam..........Anh yeu em (Bayana) Em yeu anh (Erkeğe)
Farsça..........Tora dust darem

LiEqB

New member
Çiçeklerin Dili..

ADAÇAYI..........Eşler arasında "Biz iyi bir aileyiz" mesajıdır.
AKASYA (PEMBE VEYA KIRMIZI)..........Güzellik, zerafet ve incelik; "Seni beğeniyorum."
AKASYA (BEYAZ).........."Bizimki temiz bir sevgi, belki biraz arkadaşça..."
AKASYA (SARI)..........Platonik aşk, isimsiz aşık...
ANANAS.......... "Sen kusursuz birisin!"
ARDIÇ.........."Seni koruyacağım!"
AYÇİÇEĞİ (ÇİÇEK OLARAK).........."Sana tapıyorum!"
BADEM.........."Aşkımızın sürmesini ümit ediyorum."
BİBERİYE..........Anma
ÇAN ÇİÇEĞİ.........."Aşkımıza sadakatle bağlıyım!"
ÇİNGÜLÜ.........."Zarif ve çok güzelsin!"
ÇUHA ÇİÇEĞİ.........."Çok güzelsin."
DEFNE..........Terfi eden kişilere gönderilir; "şan, ün, görkem" anlamı taşır.
EĞRELTİOTU..........Samimiyet.
ELMA.........."İtiraf etmem gerekirse, seni görünce şeytana uyasım geliyor; ya senin?"
ERİK.........."Sözüme sadık kalacağım."
FESLEĞEN..........İyi dilekte bulunmak için.
FINDIK.........."Barışmak istiyorum!"
FULYA.........."Sevgilim, geri dön!"
GARDENYA.........."Beni unutma; gerçek aşkımsın..."
GELİN EL ÇİÇEĞİ.........."Mutlu olabiliriz."
GÜL..........Sevgiyi ifade eder.
GÜL (PEMBE).........."Arkadaşımsın."
GÜL (KIRMIZI).........."Seni seviyorum; ihtirasla bağlıyım sana!"
GÜL (KIRMIZI & BEYAZ)..........Birliktelik isteği.
GÜL GONCASI (KIRMIZI).........."Genç ve güzelsin."
HANIMELİ.........."Sana olan bağlılığım sonsuza kadar sürecek."
HERCAİ MENEKŞE.........."Beynimi işgal ediyorsun; ama ben bu durumdan şikayetçi değilim..."
IHLAMUR..........Evli çiftler için "Seni seviyorum" anlamı taşır.
İSPANYOL YASEMİNİ.........."Bence, sen çok seksi ve şehvetlisin!"
KAKTÜS.........."Aşkımız için zorluklara katlanmalıyız!"
KAMELYA.........."Kusursuz bir aşıksın!"
KARANFİL..........Kişinin kendine olan öz saygısını ve güzelliği ifade eder.
KARAÇALI.........."Dostluğumuz uzun ömürlü olsun!"
KARANFİL (KOYU KIRMIZI).........."Kalbimi kırdın!"
KARANFİL (PEMBE).........."Seni unutmayacağım..."
KARANFİL (KIRÇILLI).........."Üzgünüm, ama bitmek zorunda..."
KARANFİL (SARI).........."Beni hayal kırıklığına uğrattın!"
KRİZANTEM (BEYAZ).........."Bana gerçeği söyle!"
LALE..........Aşkı ifade eder.
LALE (KIRMIZI).........."Aşkımı itiraf etmek istiyorum!"
LALE (ALACALI).........."Gözlerin çok güzel."
LALE (SARI)..........Umutsuz aşkı ifade eder.
LEYLAK (MOR).........."Sana ilk görüşte aşık oldum!"
LEYLAK (BEYAZ).........."Hoş ve namuslu birisin."
MENEKŞE..........Alçakgönüllüğü ifade eder.
MENEKŞE (MAVİ).........."Sana sadık kalacağım."
MENEKŞE (MOR).........."Düşüncelerimi zaptettin!"
MELEKOTU.........."İlham kaynağımsın."
MERSİNAĞACI.........."Çok mutluyum, çünkü seni seviyorum!"
MİMOZA.........."Fazla alıngansın!"
NANE.........."Sana karşı içimde sıcak hisler besliyorum."
NERGİS.........."Saygılarımla..."
ORKİDE.........."Aşkım, sen çok güzelsin, sen çok özelsin!"
ÖKSEKOTU.........."Sorunların üstesinden geleceğim."
PAPATYA..........Temiz bir kalbin simgesi.
PAPATYA (BAHÇE).........."Fikirlerini paylaşıyorum."
PELESENK..........Sabırsızlık; "Aşkım, daha fazla bekletme!"
PETUNYA.........."Umudunu yitirme!"
PORTAKAL..........Karşılıklı aşk; "Ben de seni seviyorum."
REZENE..........Övgüye değer.
SARDUNYA.........."İçin rahat olsun, her zaman yanındayım!"
SARMAŞIK.........."Aşkıma sadığım!"
SEDİR YAPRAĞI.........."Senin için yaşıyorum."
SÜSEN ÇİÇEĞİ.........."Sana bir haberim var!"
SÜSEN ÇİÇEĞİ (SARI)..........İhtiraslı bir aşk.
ŞEFTALİ.........."Seninim!"
YASEMİN.........."Güzel ve çekicisin."
YENİBAHAR.........."Acını paylaşıyorum."
ZAMBAK (SARI).........."Seni neşeli ve nazik (çekici) buluyorum!"
ZEYTİN.........."Barışalım!"

LiEqB

New member
Aşkın Felsefesi..

AŞK, SEVGİ(Fr. Amour, İng. Love):

Bizi bir varlığa, bir nesneye ya da bir evrensel değere doğru sürükleyip bağlayan gönül itkisi. Şölen adlı diyaloğunda Platon, aşkın çeşitli derecelerinin bulunduğunu belirtmektedir: Aşk, somut bir bireye, bir genel ide'ye(örneğin ulusal değerlere beslenen aşk, bilim aşkı, meslek aşkı) ya da hakikate ilişkin olabilir (bu son şıkta felsefi ve dinsel belirli bir alışma dönemi, yani bir çeşit 'ikrar verme' ve 'çile çekme' gerekir). Bireylere yönelen aşk konusunda skolastik filozoflar, başkasının iyiliğini arzu eden 'iç yakınlığı' ile başkasını kendi malı olarak görmek isteyen 'şehvet'i birbirinden haklı olarak ayırıyor ve sadece birincisine ahlaki bir değer tanıyorlardı. -Psikolojik açıdan aşk, Stendhal tarafından Aşk üzerine adlı yapıtında betimlenen bir 'billurlaşma' olayı ile meydana gelmektedir. Stendhal, belirli bir kimseyle düşüp kalkmaktan duyduğumuz sevincin durmadan ilerleyerek sabitleşmesi şeklinde çözümlediği bu 'gerçek' aşkı, çoğu zaman çabuk tutuştuğunca çabuk sönmeğe mahkum 'yıldırım aşkı'na karşıt tutmaktadır. -Ahlak açısından aşk, genellikle egoizme karşıt bir yönseme olarak tanımlanmıştır. Tolstoy şöyle yazıyor: "Gerçek aşk, daima, kişisel yarar duygusundan vazgeçme temeli üzerinde yükselir." Hristiyan ahlakçılar, en yüce erdem kabul ettikleri iyilikseverliğin (ya da, yarlık'charite') olarak aşkı gösteriyorlardı. -Felsefe açısından aşk problemi, şu iki soruda dile gelmektedir: Aşk, bir bilgi aracı olabilir mi... ki Platon, Spinoza("Tanrı'ya zihin yoluyla duyulan aşk, üçüncü cins bilgiden doğar.") ve Fichte, bu soruyu 'evet'le cevaplandırmaktadırlar; yoksa aşk, düşüncenin körleşmesi midir... ki Descartes, ("Aşk, kendisini doğuran nesnenin iyi mi kötü mü olduğunu biz katiyen farketmeksizin bizde uyandırılabilen bir tutkudur."), Schopenhauer ve Nietsche de bu soruya olumlu cevap vermektedirler.

Tarih açısından bakacak olursak, aşkın, toplumsal hayat ilişkilerinin bir ürünü olduğunu görürüz. ("Sözcüğün modern anlamında aşk, Eski Çağ boyunca ancak resmi toplumun dışında oluşabilmiştir. Teokritos'un bize aşk acılarını ve sevinçlerini anlattığı çobanlar, aslında birer köleden başka bir şey değildir" - Friedrich Engels). Ve gene görürüz ki, günlük yaşantılarda en çok rastlanan şekliyle, somut bir varlığı sevmek; ancak herkesi sevmekle, herkesin yararını düşünmek ve bu ortak yarar doğrultusunda mücadele etmekle mümkündür. Toplumun kesin dönemeç noktalarından birine ulaştığı çağımızda aşk, Saint Exupery'nin deyişiyle "... karşılıklı oturup biribirinin gözünün içine bakadurmak değil, elele verip ileride aynı noktaya bakmak ve gene elele o noktaya doğru ilerlemektir."

LiEqB

New member
Aşk Sözleri..

En güzel, en anlamlı aşk sözleri....

Aşkımızın suya düşeceğini bilseydim balık olurdum !...

Meleklerin saçları salkım salkım, havada dondurmadan kaleler ve her yerde kuştüyü vadiler. Bulutlara öyle baktım. Ama şimdi yalnıca güneşin önünü kesiyorlar, yağmur ve karla kaplıyorlar her yeri. Çok şey var yapabileceğim, bulutlar çıkmasalar yoluma...

Yanağına konan kar tanesi eriyip dudaklarına indiğinde o bir damla serinliği biriyle paylaşmak istediğinde yönünü rüzgara dön yeter. Çünkü ben o rüzgardayım....

Aşk gözlerde başlar, dudaklara iner, kalbi fetheder, tekrar gözlere çıkar, yaş olup iner

Aşk bir güle benzer; çiçek kısmında aşkın sonsuzluğunu yaşarsın, diken kısmında ise sonsuz acıları tadarsın...

Ben seni dün sevmedim, çünkü dün bitti. Ben seni bugün sevmedim çünkü bugün bitecek. Ben seni yarın sevdim çünkü yarınlar hiç bitmeyecek...

Aşk dudaklarda kahkaha değil, gözlerdeki yaştır. Maksat sevgi uğrunda ölmek değil, uğrunda ölecek sevgi bulmaktır...

İnsanlar bir gül peşinde koşarken ayakları altında ezilen papatyaları göremezler...

Aşk bir elma şekeridir. Şekeri yersin sapı kalır...

Ayrılıklar küçük sevgileri öldürür ama büyük sevgileri güçlendirir.Tıpkı rüzgarın mumu söndürüp yangını güçlendirdiği gibi...

Aşkı reddetmek; güneşin batışını görmekten üzüntü duyduğun için, doğuşunu izlemeden zevk almayı reddetmek gibidir....

Sen elimden tutunca, deniz başardı içimi. Sen elimden tutunca, yüreğim yeşil yosunlara takılıp günlerce dip akıntılarının peşisıra gitmk isterdim.

Rüyalarını gül yapraklaııyla yatağını papatyalarla süsledim, üzerini sevgiyle örtüp tüm kabuslaıııı aldım ki en güzel rüyaları sen göresin

Dudakların gibi sıcaktı,kahveyi bıraktım.
Dumanında hayalin vardı,sigarayı bıraktım.
Rüyalarım hep sendin,uyumayı unuttum.
Ama bir tek seni unutamadım.

Yıllar vardır nasıl geçtiğini bilmezdim, bir gün vardır yaşamın anlamını değiştirdi bana dair; hissetmediğimi, bilmediğimi yaşattı, işte o anı senle yaşadım senle sevdim.

Seni sevdigimi sana nasıl söyliyeceğimi bilseydim şu anki gibi seni düşünerek üzülmez senin ile geçirdiğim vakitleri düşünerek sevinirdim
Alperden hayatının anlamına

Ben, bir insanı sevme cesareti gösterdim; sen ise, bir "insan olma" cesaretini bile gösteremedin... Aşkı anlamayanlara...

Kalem olsa dünyadaki bütün ağaçlar ve bütün denizler mürekkep olsa senin şiirini yazamam yinede...

Yaprak döken gençliğimin satır aralarında altı kırmızıyla çizilmiş ve tırnak içine alınmış suskunluğumun baş harflerisin.

Bir gün bana gelip sordun ben mi yoksa Allah mı dedin. Ben Allah dedim beni terk ettin ama hiç bir zaman bilmedin ki benim Allahım sendin.

Seni benim kadar sevenler , sana benim kadar hasret kalsın.

Aşk pazarında canlar satılır , satarım canımı alan bulunmaz.

Sen , benim anılarla bitip giden rüyama hiç bir zaman ses vermeyen doğamsın.

Utanırım , söyleyemem yaşadığım yalnızlığı , kelimeler yetmiyor ki , bu mu sevda dedikleri.

Yanında benden yakın başka biri de olsa , her şeyi inkar etmiş inandırmış olsanda , ve ona duygulanmış sevdalanmış olsanda , biliyorum bu gece beni düşüneceksin.

Sevgimiz yavaş yavaş süzülen çisil yağmur gibi ama ırmakları taşıran cinsten...

Seni düşünür , seni özlerim , sevgilerin özlemlerin derinliğinde ne olur kır şeytanın bacağını birkez beni hatırla , bir sonbahar serinliğinde...

Seni , senden uzakta , sensiz ,seninle yaşıyorum.

En büyük felaketler içinde dahi ümidini kaybetme , unutmaki en yumuşak ilik en sert kemiğin içinden çıkar.

Ayrılık küçük sevgileri öldürür ama büyük sevgileri güçlendirir. Tıpkı rüzgarın mumu söndürüp yangını güçlendirdiği gibi

Gülmek senin için bir tutku olsun , olurda bir gün ağlarsan o da mutluluktan olsun.

Kaplanla göz göze gelmiş bir ceylan gibi , ürkek bakışlarımda sensizlik , ıskalanmış hayallerimde gençliğim ,eremediğim vuslatlarda ümidin.

Sokakta bir kız gördüm takıldı gözlerim gözlerine, Aşığım zannetti beni kendine, Halbuki ne bilsin, Benziyordu GÖZLERI GÖZLERINE.

Rüzgara hakim olamıyorsan yelkenlerini ona göre ayarla ve unutma ki hayat karşılaştığın güçlüklerle değil gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir

Bir silahım olsaydı, bir silahım..Yoksulluğu şakağından, kKaybetmeyi kalbinden, ve sensizliği alnının tam ortasından vururdum.

Ayrılık ; küçük bir aşkı söndürür , büyük bir aşkı daha da güçlendirir.

Dostlar ırmak gibidir, kiminin suyu az, kiminin çok... Kiminde ellerin ıslanır yalnızca kiminde ruhun yıkanır boydan boya.

Hayatta üç şeyi sevdim; Seni, kalbimi, ümit etmeyi...Seni sevdim, sensin diye, Kalbimi sevdim, seni sevdi diye, Ümit etmeyi sevdim, belki seversin diye...

Aşk karşındakini bulunmaz Hint kumaşı sanmanla hıyarın teki olduğunu anlaman arasında geçen zamandır

Uçurumun kenarında bile olsan gülümse.Sırf hayata gıcıklık olsun diye

Kalbim seni unutacak kadar adi ise ellerim onu parcalayacak kadal asildir.

Seni seviyorum derken hiç yalan söylemedim, yalan söylerken hiç seni seviyorum demedim!!!

Başını göğsüme yasladığında tek bir düşmanım vardır:geçip giden zaman.

Maviler giyer deniz olurum.Yeşiller giyer bahar olurum. Belliİ olmaz belkiİ bir gün beyazlar giyer senin olurum

Sert rüzgarlar karanlık geceleri severmiş , aynen benim seni sevdigim gibi.

Gözlerimde bir damla yaş olsaydın eğer seni kaybetmemek için hiç ağlamazdım...

Sen bazen en zifiri karanlık gecemin güneşi, sen bazen yaşanacak hayatın cesaret verecek mutluluk yanı, sen bazen ve her zaman sevgimin tek nedeniİ...

Gerçek aşk elma şekerine benzer , şeker bittiğinde elde tek kalan saptır.

LiEqB

New member
Aşk Hikayeleri..

FERHAT İLE ŞİRİN

Eski bir aşk masalının iki kahramanı. Türk ve İran edebiyatında çok işlenen bir konu. Ferhat ile Şirin birbirlerini çılgınca severler. Şirin soylu bir genç kız, Ferhat halktan bir delikanlı olduğu için, birbirlerine kavuşup mutluluğa ulaşamazlar. Şirin'in yakınları Ferhat'a akla gelmedik zorluklar çıkartırlar. Demir yapılı bir dağı delmesi gerektiği şartı da güçlükler arasındadır. Ferhat, zekası, teknik bilgisi, bilek gücü, aşktan aldığı kuvvetle dağı deler. Şirin'e kavuşmak üzereyken, bu defa düşmanları sevgilisinin öldüğünü haber verirler. Ferhat, bu acı haber karşısında; ünlü külüngünü başına indirerek intihar eder. Durumu öğrenen Şirin de sevgilisinin acısına tahammül edemeyerek ölür.

Halk edebiyatımızda Ferhat, divan edebiyatımızda Hüsrev olarak geçen bu masal
kahramanının deldiği dağın adı "Bisutun Dağları"dır...

Ansiklopedik Edebiyat Sözlüüü/Seyit Kemal Karaalioğlu
Sf. 262 1983 basımı

KEREM İLE ASLI

Anonim halk hikayesi. XII. Yüzyılda teşekkül ettiği yorumlanan, Kerem ile Aslı hikayesi anonim halk hikayelerimizin karakteristik özelliklerini taşır. Hikaye kahramanı Aşık Kerem, Aslı isimli bir Ermeni kızına aşık olur. Onu kendisinden kaçıranların ardından arkadaşı Sofu ile saz çalarak, türkü söyleyerek diyar diyar dolaşır. Büyük bir aşkın, uğrunda ne ölçüde fedakarlık yapılacak bir kuvvet olduğunu işaret eder. Zorlu macerasının sonunda, Haleb'de Aslı'ya kavuşan Kerem tam onunla evlenecekken bir keşiş büyüsüne kurban gider. Bir büyü ile tutuşup yanar, kül olur. Bu külün kıvılcımı ile saçlarından tutuşarak, aynı akıbete uğrayan Aslı ile ancak cennette buluşurlar...

Ansiklopedik Edebiyat Sözlüğü/Seyit Kemal Karaalioğlu
Sf. 411

LEYLA İLE MECNUN

Konusu bir Arap efsanesinden alınmıştır. "Beni Amir kabilesinden Kays ile Leyla daha okulda iken birbirlerini severler. Leyla'nın annesi bunu duyunca kızını okuldan alır. Sevgilisini göremez olan Kays yollara düşer. Mecnun diye anılmaya başlar. Kays'ın babası, Leyla'yı ailesinden isterse de vermezler. Kays çölde vahşi hayvanlar ve kuşlarla arkadaş olur. Kızı İbni Selam adlı birine verirler. Leyla kendisini bir perinin sevdiğini, eğer evlenirlerse peri tarafından öldürüleceklerini söyleyerek adamı kandırır, onu kendinden uzak tutar. Mecnun'un inkisariyle İbni Selam ölür. Mecnun bütün maddi varlıklarla ilgisini kesmiş, manevi bir aşkla kendinden geçmiş halde yaşamaktadır. Çölde karşısına çıkan Leyla'yı tanımaz. Leyla'nın kendi içinde olduğunu, onunla manevi alemde birleştiğini, başka bir Leyla ile buluşmaya takati olmadığını bildirir. Leyla, döner bir müddet sonra kederinden ölür. Mecnun bunu öğrenince Leyla'nın mezarına koşar, ölmek ister, isteği tanrı tarafından kabul olunarak orada düşüp ruhunu teslim eder."

Ansiklopedik Edebiyat Sözlüğü/Seyit Kemal Karaalioğlu
Sf. 458

TAHİR İLE ZÜHRE

Bir padişahın kızı olan Zühre ile bir vezirin oğlu olan Tahir'in aşk serüvenini anlatan Türk halk öyküsü. Yalnızca Türk boyları arasında değil, Ermeni, Gürcü ve Arnavut toplulukları arasında da sevilmiş ve temel yapısında fazla değişiklik olmadan, Tahir Mirza, Zühre- Tahir, Zohra- Tahar gibi adlar almıştır. Öykü kısaca şöyledir: Zühre'nin babası kızını Tahir'e vermek istemez, annesi de onların birleşmelerini engeller. Tahir sürgüne gönderilir. Tam Zühre'nin başkasıyla evlendirileceği sırada geri döner ama öldürülür. Zühre de onun mezarına girerek ölür...

(Ana Britannica 20. cilt-sf.329)

LiEqB

New member
Aşkın tanımı..

Buket Uzuner
Balık İzlerinin Sesi
"Aşkın asıl tanımı hayranlıktır. Ve birbirinden farklı yüzlerce hayranlık çeşidi vardır. Aşk hayarnalık boyunca var olan hayranlık kadar süren...Hepsi o kadarcık ve o kadar çok....."

Buket Uzuner
Balık İzlerinin Sesi
Aşk en tehlikeli inançtır. Aşk çok cesur olmayı gerektirir ve cesareti daima sınar, hep zorlar! Bu yüzden herkes aşık olamaz ve tehlikeye duyulan ilgi, gençlik yıllarında daha yoğundur. Kimileri her zaman tehlike içinde yaşamayı seçer ve kimileri hep genç kalır."

Aristo
"Sevmek acı çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir ama yanlız sevilmenin hiçbir zevki yoktur"

Augustinus
"Sevgi ruhun güzelliğidir."

Franz Xaver Von Baader
"Özgürlük aşk değildir, yalnız aşkın kapısıdır."

François Bacon
"Büyük insanlarda, liyakat sahibi olanların kendilerini budalaca aşka kaptırdıkları görülmez. Büyük ruhlar ve büyük işler aşkla uzlaşmaz"

Bailey
"Aşk dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır"

Balzac
"Aşk yaşamında kadın, ancak hünerli bir çalgıcının elinde dile gelen bir lir gibidir. Kadınlar bizleri sevdikleri zaman her suçumuzu bağışlarlar"

Basta
"Erkek az fakat sık sever, kadın ise çok ancak bir kez sever"

Jeremy Bentham
"Aşk hazzı, dostlukla duyu hazlarından yoğrulmuştur"

Bulor
"Aşk cennetin dilinden bize kalan tek andır"

Antoine Bret
"Aşkın ilk soluğu mantığın son soluğudur"

Jacob Boehme
"İstek, hareket/genişleme, yön veren tezlere bilgelik eklendiğinde aşk olur"

La Cordaire
"Aşk her şeyin başlangıcı, ortası ve sonudur"

Dante
"Geniş varlık denizinin her yanında geniş bir aşk akışı vardır. Fiziksel devinim, bitkisel yaşam, zihinsel yaşam... hep evrensel aşkın derece derece yükselen aşamalarını oluşturur. Aşağı derecelerinde yanılmayan aşk, akılla aydınlandığı zaman iyilik ve kötülüğe eğilim kazanır. Aşk kusursuz olmayan iyiliklerin üzerinde de vardır. Hatta irade, hile ve şiddet kullanmak yoluyla bir başkasının kötülüğüne çalışmış olsa bile yine aşka uyar. Kötülükler aşktan uzaklaşma oranında bir takım derecelere sahiptir ve kötülük aşka yaklaşmak için sarf ettiği üç oranında erdeme yaklaşmış olur... Cehennem bile adalet kadar aşkın eseridir."

Eugene Delacroix
"Aşkı anlatabilmek için yeryüzünde var olan dillerden başka bir dil ister"

Descartes
"Bir şey kendimiz için iyi, yani uygun gibi sunulmuşsa ona karşı aşk duyarız."

Duclos
"Aşk bıkılmayandır. Her şeyden bıkılabilir ama aşktan ... hayır"

Epiktet
"Hareket etmenin nedeni 'istek' ve 'sevmektir', bu ise düşünmektir. Aşk
tutkudur. İyi ya da kötünün ne olduğunu fark edemeyen insan nasıl sevebilir"

Epikür
"Bilge olan evlenmez. Evlense bile aşkın vehimlerine kapılmaz... Bir uygarlığın yetkinliği ve insanlığı ancak kardeşlik ve sevgiyle olasıdır."

Douglas Ferrola
"Aşk kızamığa benzer, insan ne kadar geç yakalanırsa o kadar ağır geçer"

Faulkner
"Aşkı kitaplara soktukları iyi oldu, yoksa belki de başka yerde
yaşayamayacaktı."

Fenelon
"Sevmeden yaşamak yaşamak değildir. Az sevmek ise sürüklenmektir."

Feuerbach
"Varlık sezginin, duyunun ve aşkın bir sırrıdır. Bu kişi, bu şey yani bireysel, yalnız duyumda, yalnız aşkta, mutlak bir değere sahiptir. Sonlu ve sonsuz orada bulunur. Aşkın sonsuz derinliği ve aşkın gerçeği, bununla yalnız bununla kaimdir" "... En derin ve en yüce gerçekler duyumlarda saklıdır. Böylece genel olarak başımız dışında bulunan bir nesne varoluşun gerçek ve ontolojik belgesi aşktır, varoluşun aşktan ve duyumdan başka belgesi yoktur."

Costance Foster
"Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan yıkılmaz bir kaledir"

François M. C. Fourier
1) Geçici ya da keyif verici aşklar ki, bu oyuncular, kahpeler, arsızlık aşkları gibi şekillere ayrılır.
2) Az çok bir süresi fakat kısır aşklar ki, bunlar gözde aşklardır.
3) Yalnız bir çocuk doğurtan geçici aşklar ki, bunlar dölleyen aşklardır.
4) Karılar ve kocalar aşkıdır ki, bu iki tarafın isteği ile yıllarca sürer ve bir çok çocuk doğurturur. Fakat bunlar birbirleriyle yaşayıp yaşamamakta serbesttir."

"Her erkek bütün kadınlara ve bir kadın bütün erkeklere sahiptir."

Freud
"Yaşam belirtisinin kökeninde duygulanma; duygulanmanın da temeli aşktır"

Geraldy
"Erkeğin yaradılışında sevmek yoktu. Ona aşkı öğreten kadındır"

Geothe
"Sevilenin kusurlarını hoş görmeyen sevmiyor demektir"

Efes'li Heraklitos
"Duyu organları akılsız ruhlara hizmet ettikleri zaman kötü tanıklardır. Eşek samanı altına tercih eder; köpek tanımadıklarına havlar. Domuz için çamur saf sudan daha değerlidir. Deniz suyu ister temiz ister kirli olsun, balıklar için kurtarıcı insanlar için uğursuzdur."

Victor Hugo
"Aşk bir deniz, kadın onun kıyısıdır."

Paul Henri D. Holbach
"İnsanlara kendi akıllarına saygı duymaları ve cesur olmaları telkin edilmeli ve kendileri için arkasından koşması gereken hayallere gereksinimleri varsa, doğruluk, iyilik ve barış sevgisini benimsemeleri öğretilmelidir"

Holty
"Aşk kulübeyi altından bir saraya benzetir."

Albert Hubbart
"Aşk yaşamdır deriz, ancak umutsuz inançsız aşk ölümden beterdir."

Konfüçyus
"Dinsel erdem, insanlığı sevmekle olanaklıdır. Bu sevgi hissi, aileden toplumdan hükümete dek karşılıklı olarak uzamalıdır"

François La Rocheffoucauld
"Tüm duygularımız ve tutkularımız rastlantı ve çıkarın eseridir ve bizim erdem, aşk, karşılık beklemezlik dediğimiz şeyler de hoşgörülerden başka bir şey değildir. Adalet aşkı nedir? Adaletsizlik ıstırabından korkmaktır. Aşk sahip olduklarımızın bizden alınması korkusudur. Aşk duyuların bir hummasıdır."

Mevlana
"Bir aşkı başka aşk söndürebilir. Aşkta ne yükseklik, ne alçaklık, ne de akıllılık ve akılsızlık vardır. Hafızlık, şeyhlik, müritlik yoktur. Sadece kepazelik, aşağılık ve rintlik vardır. İnsanın toprağını aşk şebnemi ile yoğurdukları için alemde yüzlerce fitne ve kargaşalık peyda olur. Aşkın yüzlerce neşteri, ruhun damarlarına sokuldu ve oradan gönül adı verilen bir damla aldı... Aşk öyle engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı."

Moliere
"Kadınların büyük tutkusu aşkı ilham etmektir. İnsanı aşkın güzellikleri
yaşatır."

Montaigne
"Aşk utanma ve çekinmenin olduğu yerde vardır."

Mu-Ti
"Kim başkasını severse kendisi de sevilecektir. Başkalarını kazandırmış olan kendisi de kazanmış olacaktır. Tüm insanlar kendileri arasında karşılıklı bir sevgi hissederlerse, güçlüler zayıfları avlayamazlar, sayıları çok olanlar daha az sayıdakileri, baskıları altına alamazlar. Zenginler yoksulları asla baskıları altına alamazlar, usta olanlar da beceriksizlerle alay edemezler. Sevgide tarafsızlık, kişisel sevgide yanılmayı önler; tarafsız sevgi kişisel sevginin de güvencesidir."

Newton
"Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracaklarına duvar ördükleri için yanlız kalırlar."

Robert Owen
"İnsana karşı sonsuz bir sevgi ve şefkat duyabilmek için dinsel inançlardan kurtulmak gerekir."

Pascal
"Aşk iradenin ereğidir. Her çeşit dışsal emir ve baskılardan çok usa uymak gerekir. İradenin ereği olan bu aşktan başlayıp tutkuda sona eren bir yaşam mutludur. Bunlardan birini seçmem gerekse 'aşk'ı yeğ tutarım. Biz aşk karakteri ile doğarız. Aşk ruhumuz yetkinleştikçe gelişir ve bizi güzel görünen şeye sürükler. Bundan sonra artık bizim bu alemde sevmekten başka bir şey için var olduğumuzdan kim kuşkulanır? ... Aşkın konusu güzelliktir ve insan evrenin en güzel nesnesi olduğu için dışarıda aradığı bu güzelliğin örneğini kendi içinde bulması gerekir. Bu itibarla insan ancak kendisine benzeyeni ve olabildiği kadar kendisine yaklaşanı sever. Sevmeye başlayınca eskisinden bambaşka bir insan
olduğumuzu anlarız. Aşktan söz ede ede insan aşık olur."

J. J. Rousseau
"Aşk mutluluğunu evlendirdikten sonra da sürdürebilseydik, dünya cennet olurdu. Duygulu gönüller sevginin her türlüsü için duygulu değil mi?"

Shakespeare
"Değişiklikle karşılaşınca değişen aşk, aşk değildir... Aşk gözle değil ruhla görülür."

Madame De Scudery
"İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar."

Schiller
"Ey aşk, güzel ve kısasın... Aşk insanı birliğe, bencillik yalnızlığa götürür."

Seneca
"Yalnız akıllı bir insan sevmesini bilir. Sevip de yitirmek, sevmemiş olmaktan daha iyidir."

Stendal
"Aşk, coşku ve tutku olduktan sonra insan hiç sarsılmaz, bunlar olmayınca yaşam neye yarar"

Cenap Şehabettin
"Kadın olsun, kitap olsun cildine aldanmayıp içindekilere bakılmalıdır."

Mark Twain
"Hiç kimse uzun süre evli kalmadıkça gerçek aşkın ne olduğunu anlayamaz."

Voltaire
"Aşk bir tablodur, onu doğa çizmiş ve hayal süslemiştir. Tanrı kadınları
erkekleri evcilleştirmek için yarattı."

Oscar Wilde
"Erkekler kadınların ilk aşkı, kadınlar da erkeklerin son aşkı olmak ister."

Daha derli toplu halini burada bulabilirsiniz tıklayın!

HTML