''Knight Errant - Divan'' Albüm İncelemesi

Bafone

New member
''Knight Errant - Divan'' Albüm İncelemesi
Hep ismini duyduğum bir gruptu. Bir türlü dinlemenin nasip olmadığı, hep hangi tarzı yapıyorlar diye merak ettiğim bir gruptu. Taaki son albümleri Divan'ı dinleyene dek... Tüm merakım dindi diyebilirim...Evet ; Knight Errant'ı dinleme fırsatım hiç olmamıştı. Onları dinleyince birazcık geçmişlerinide eşeledim ve 1993 yılında maceralarına başlayan bu şovalyeler çeşitli yerlerdeki sahne performanslarından sonra İlk albümlerini 1999'da çıkarmışlar. O zamanlar bu güne kadar sessiz duran grup anlaşılan bolca meteryal topluyordu... Ve yıllar 2005 sonlarını gösterdiğinde grubun ikinci albümü raflardaki yerlerini aldı. Grubun son albümdeki kadrosuna bakarsak: Uluer Emre – Vokal, Hamid Nejatemin – Gitar, Ali Ulupınar – Gitar, Ilgın Ayık – Keman, Murat Arslanoğlu – Davul, İlker Ölmez - Bas Gitar....

Son albümleri Divan’a geri dönersek... Yeri geldiğinde sert ve hızlı olan gitar riffleri ruhumuzu okşayan kemanın sesiyle donatılmış ve keman soundu gayet başarılı işlenmiş. Paradise Regained enstürmental parçalarıyla yavaş bir giriş yapan albümde sound yer yer hızlıdan yavaşa doğru kayıyor… Düş ağrısı akustik soundu sözlerdeki ince manaları ve diplerden gelen bir bayan back vokaliyle sizleri vurmaya yetiyor. İch Nichtte ise özellikle vurgulu nakarat ve sert rifflerle dinlemeyei etkilemeyi biliyor. Ama vokaldeki bazı tonlama sorunları kulakta cızırtılar yapsada, sert riffler arasında kaybettiriyor kendini. Ama bence asıl sıra sonlardaki Anka'ya geldiğinde ritm ve duygular bir anda hızlanıyor…(şahsen bende öyle oluyor ) gerek söz gerekse müzik olarak birbirni tamamlamış melodik bir çalışma olmuş. Albümde size özellikle tavsiye ettiğim şarkıdır “Anka”. Albümde en çok dikkatimi geçen unsur ise albümde 4 dilden şarkılar bulunması.Evet Knight Errant son albümdeki şarkılarında İngilizce, Türkçe, Almanca ve İspanyolcayı kullanmış. Normalde bu tarzda müzik yapanlarda İngilizce şarkılar duymaya alıştımız için biraz garipsenebilir. Özellikle İspanyolca'ya eşlik etmek isteyenler biraz zorlanabilir. Yaptıkları işten dolayı saygıyı haketsede; yer yer yabancı dilde ki şarkılarda tonlama kaybı kulaklarda hafif bir cızırtı yaratmıyor değil…Albümde 2 tane Türkçe parça bulunuyor. Onlarda zaten favorilerim arasında. Ağırlık İngilizce'ye verilmiş. İlk albümlerine bakılırsa yinede Türkçe parçalar bile olması iyi sayılır… Albümdeki favori parçalarımı sorarsanız: Ich Nicht, Anka, Düş Ağrısı ve Revolution.

Kayıtlardan sonra vokalist Uluer Emre’ninde gruptan ayrıldığını belirtmekte fayda var vokalde şimdi Barbaros Bensoy gruba dahil oldu…

Şarkı Listesi :

1 - Paradise Regained
2 - Requiem For Enkidu
3 - Lights And Shadows
4 - Vulture And Child
5 - Civil Terror vs. Governmetal One
6 - Düş Ağrısı
7 - Revolution
8 - Kill The Cop In Your Head!
9 - Don Quijote De La Mancha
10 - Ich Nicht!
11 - Anka