Kerkük boşaltılıyor

osiris_cemo

New member
KERKÜK’teki referandum öncesinde Irak hükümeti, Saddam döneminde Kerkük’e yerleştirilen Arapların tazminat ödenerek başka yere taşınmasını kararlaştırdı.

Peşmergenin Arapları şehirden sürme planı onaylandı
Karar, referandumda peşmergenin Türkmenlere karşı elini güçlendirmeye yönelik bir operasyon olarak yorumlandı.

Araplar Kerkük’ten çıkartılıyor
Peşmergelerin isteği doğrultusunda ABD’nin hükümete baskıyla aldırdığı kararla referandum öncesi Türkmen kentinin boşaltılması planlanıyor
Irak hükümeti, Saddam Hüseyin döneminde Kerkük’e yerleştirilen Arapların başka yere taşınması planını onayladı. Kararda, “14 Temmuz 1968 tarihinden itibaren Kerkük’e yerleşen Arapların, geldikleri şehirlere geri gönderilmesi ve bunun karşılığında kendilerine tazminat ödenmesi” öngörülüyor. Arapların gönderilmesi, Kerkük’ün statüsünün belirlenmesine yönelik olarak bu yıl sonuna kadar referandum yapmayı amaçlayan peşmergelerin, olası bir referandum sırasında elini güçlendirecek.

Ya teşvik ya silah

Kerkük’ten ayrılanlara yaklaşık 15.000 dolar ile gittikleri yerde toprak sağlanacağı belirtilerek, göçün teşvik edileceği belirtiliyor. Eğer bu kabul edilmezse bu sefer zor kullanılacağı kaydedildi. Peşmergelerin kararın alınmasının ardından kentten çıkarılacaklarının listesini yaptığı, ve Araplara “Ya teşvik parasını alıp gidersiniz ya da ölürsünüz” dediği bildiriliyor. Bu kararın peşmergelerin isteği doğrultusunda ABD’nin baskısıyla alındığı kaydediliyor. Bu arada. karara Kerkük’te yaşayan Araplardan tepkiler geldi. 23 yıl önce Kerkük’e yerleşen 62 yaşındaki, Adil Abdül Alami adlı bir Şii Arap, AP muhabirine, “Geldiğimizde tek aileydik, şimdi 4 aileyiz ve kanımız Kürt ve Türkmenlerle karıştı. Kerkük bir Irak kentidir ve ben de Iraklıyım” diyerek, bu durumda Kerkük’te kalacaklarla, gideceklerin nasıl belirlenebileceğini sordu.

Türkmen kentinde bombalı saldırı
Kerkük’e bağlı Tuzhurmatu İlçesinde bir markete düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 4 kişi de ağır yaralandı. Olayın ardından Türkmenler, kendilerine yönelik saldırıların arttığını belirterek tepkilerini gösterdiler.

2.nisan.2007 Yeniçağ

baal

Fırtına tanrısı
işte türkmenlere dünyanın gözü ününde soykırım yapılıyor nerde AB nerde aydınlar ?

HTML