Kene nasıl çıkarılmalı

everestmc

New member

zagordi arkadaşımızın uyarısı ve önermesi
önemli:arkadaslar kene böyle çıkarılmaz...bu çıkarma şekli sıradan keneler için....
ortada daha ciddi bir durum var....ben çalıştığım hastanede uyguladığımız şekilden ve sağlık bakanlığının önerisi olan yöntemi anlatıyım: vücudunda kene bulunan bir kişi hemen bir hastaneye gelmeli ve biz burda keneye dokunmadan etrafındaki doku ile birlikte küçük bir operasyonla deri ile birlikte çıkarıyoruz..olması gereken kesinlikle bu..

Kene nasıl çıkarılmalı

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kaynağı olarak gösterilen ve birçok ölüme neden olan keneler, vatandaşlar arasında paniğe yol açtı. Kenenin vücuttan nasıl çıkarılacağı konusu, uzmanlara ve gazete bürolarına en çok sorulan soru oldu. Uzmanlar, vücuttaki kenenin bir cımbızla dikkatlice tutularak, ezilmeden, sağa sola oynatılarak bir çivi gibi çıkarılması gerektiğini belirttiler.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın kaynağı olarak gösterilen keneden korunmanın yolları hakkında bilgiler verdi. Dr. Ramazan Gözüküçük, şu önerilerde bulundu:

Hasta ve hastanın üzerinden çıkartılanlarla temas sırasında mutlaka eldiven, maske gibi standart önlemler alınmalı.

Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durulmalı. Riskli alanlarda (Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlar) bulunulması halinde, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli.

Vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp öldürülmeli, yapışanlar ise kesinlikle ezilmeden, üzerine kimyasal madde dökülmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pens ya da cımbızla sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi alınmalı.

Su kenarları ya da otlak şeklindeki yerlerde piknik yapanlar dönüşte mutlaka üzerlerini kene bakımından kontrol etmeli. Kene varsa usulüne uygun olarak vücuttan uzaklaştırmalı.

Çalı ve çok ot bulunan yerlerden uzak durulmalı, bu gibi yerlere çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemeli.

Avcılar ve ormanlarda çalışan işçiler, lastik çizme giymeli veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almalı. Hayvan sahipleri, hayvanlarını kenelere karşı ilaçlamalı.

alıntı

by_ajan

New member
sayın everestmc paylaşım için teşekkürler
önemli bir durum şu yaz ayları çok dikkat edilmesi gereken bir zaman. metro inşaatları ve bunun gibi inşaatların olduğu daha doğru çok tozlu yerlerde bulunanlar özellikle dikkat etsinler. çünkü kene tozlu yeri çok sever. eğer böyle bir duruma mahruz kalırsanız yakınlarda eczane yada sağlıkocağı varsa öncelikle oraya gidilmesi daha sağlıklı olur. kendimiz çıkaracaksak kenenin kafasının deri altında kalmamasına özen göstermeliyiz

saygılar

theozy

Kadim Dost
ulen zamklı gibin yapışmış eşşelosu..

ibrahimxxx

New member
valal saol biliom ama tv'de gördüm
adam keneyi çıkarmak için hayvanı
sıkıp patlatmış
birtanede adam hayvana kolanya dökmüş
hayvan kendi başına çıksın diye

zagordi

New member
arkadaslar kene böyle çıkarılmaz...bu çıkarma şekli sıradan keneler için....
ortada daha ciddi bir durum var....ben çalıştığım hastanede uyguladığımız şekilden ve sağlık bakanlığının önerisi olan yöntemi anlatıyım: vücudunda kene bulunan bir kişi hemen bir hastaneye gelmeli ve biz burda keneye dokunmadan etrafındaki doku ile birlikte küçük bir operasyonla deri ile birlikte çıkarıyoruz..olması gereken kesinlikle bu..

nozz

New member
-=C4ŠĦ=-' Alıntı:
hehe bi haber okudum adamlar çakmak tutmuşlar keneye kaçıo kaçıo demiş adam :sigara:
Bildiğim kadarıyla çakmağı yakıp keneye yaklaştırdığın zaman kene kendini bırakıyo zaten. Geçen sene memlekette fındık toplarken bi kene ayağıma yapışmıştı da (tabi o zaman bu gibi hastalıklara sebep olabileceğini hiç düşünmemiştim) çakmağı yakıp yaklaştırınca kendini bırakmıştı kanemici mahluk. Bizzat denenmiştir yani...:D Tabi işi biraz şakaya vurduk ama hastaneye gitmek şart.

daimakce

New member
zagordi' Alıntı:
arkadaslar kene böyle çıkarılmaz...bu çıkarma şekli sıradan keneler için....
Helal be arkadaş doğruyu söylemişsin.Konuyu açan arkadaşta bilgileri düzeltse iyi olur.

HTML