"Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım"

sonsuzluğa

Moderator

18 yaşındaki Cassius Clay, Roma'da yapılan 1960 Olimpiyatları'nda hafif ağır siklette kazandığı altın madalyadan sonra hırslanmıştı. Profeyonel kariyerinin tadını çıkarmaya ve bu başarısının keyfini sürmeye başlamıştı. 1981'de boksu 56-5 rekoru ve 37 nakavtla bırakmıştı.

Roma'da altın madalya kazandıktan 4 yıl sonra, Clay Sonny Liston'u Miami'de 7. raundda yıkarak ağır siklette adını en tepeye yazdırmıştı.

Sonny Liston'u devirdikten kısa bir süre sonra ''Yeni Kral'' artık Müslüman olduğunu ve Cassius Clay olan ismini Muhammed Ali olarak değiştirdiğini açıklamıştı.

1965'te yeniden karşılaştığı Liston'u ilk raundun ilk dakikasında mağlup etmişti.

Olimpiyat altını bulunan iki boksörün 1965'te yaptığı ağır siklet dünya şampiyonluğu karşılaşmasında Muhammed Ali, Floyd Petterson'ı 12 raund sonunda teknik nakavt ile mağlup ederek rakibinin üst üste 3. kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk boksör olmasına izin vermedi.

Vietnam savaşına katılmamasından suçlu bulunduktan ve lisansları ile şampiyonlukları elinden alındıktan 3 yıl sonra Muhammed Ali, hukuki boşluktan faydalandı. Georgia eyaletinde o yıllarda boks komisyonunun olmayışından yararlanan Ali, 1970 yılında karşılaştığı Jerry Quarry'yi 3. raundun sonunda malup etmişti.

1971 yılında ilk kez karşılaştığı Joe Frazier'a 15 raund sonunda mağlup olmuştu.

Frazier'a kaybettikten 3 ay sonra Ali kariyerinin en büyük maçını Supreme Court'ta kazanmış ve Vietnam Şavaşına katılmadığı için oluşan olumsuz imajını 1967 yılında tersine çevirmişti.

Muhammed Ali'nin 9 tane çocuğu var. Bunlardan 7 tanesi kız, 2 tanesi erkek. Çocuklarının isimleri: Maryum, Rasheeda, Jamillah, Hana, Laila, Khalia, Miya, Muhammad Jr. ve Asaad

Louisville'li olarak bilinen Ali şairane yönünü şu sözlerle gösterir: ''Ben en iyiyim'', ''Gencim, yakışıklıyım, hızlıyım ve kimse beni yenemez''... Ve en çok bilinen bu sözü onunla özdeşleşmiştir: ''Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım...

Ali'nin Frazier'a üstünlüğü... 1974'ün Ocak ayında, Madison Square Garden'da, 12 raundda (16-113 , 116-112 ve 115-114)

Muhammed Ali sonsuza kadar ''Ormanda Gürleyen'' adıyla akıllarda kalacak... Ali, 1974'te Zaire'de gerçekleşen dövüşte, George Foreman ile karşılaşmıştı. Ali kemeri 8. raundda nakavt ile kazanmıştı.

Boks tarihinin en unutulmaz dövüşlerden biridir. Ali, Thrilla in Manilla'da John Frazier'ı yere sermişti. Smokin' Joe 14. raunddan sonra maça devam edemedi...

Ali ve Ken Norton 1973'te 2 defa karşılaştılar. Bu karşılaşmaların hepsi büyük bir çekişmeye sahne oldu. 1976'da Yankee Stadı'ndaki maçta, Ali kazanacağından emindi. Norton'un koçu taktik olarak oyuncusuna Ali'den uzak durması gerektiğini söylemiş ve onu uyarmıştı. Maçı böyle kazanabiliceğini düşünmüştü fakat kazanan yine Ali olmuştu.

Haziran 1976'da Muhammed Ali, Tokyo'da Japon güreşçi Antonio İnoki ile karşılaşmıştı. Ali, 15 raundu rakibiyle alay ederek ve dilini dışarda tutarak sürdürmüştü. Ta ki Inoki, Ali'nin bacağına tekme atana kadar! Bu olaydan sonra hakem, beraberlik kararı vermişti ve maçı sonlandırmıştı. Ali, ''Martial Sanat Şampiyonası'' adı altında 2 milyon Amerikan doları kazanmıştı.

Genç Leon Spinks, 1976'daki Montreal Olimpiyatları'nda altın madalya için mücadele ediyordu. Ali onun için yaptığı açıklamada ''Bütün döğüşlerde kaybedebilirsiniz ve bu canınızı yakabilir. Fakat Spinks'a karşı kaybetmek canımı en çok acıtan şey olur'' demişti.

Emekliliğini bildirdikten sonra, 38 yaşındaki Muhammed Ali, 1980'de Larry Holmes'la tekrar karşılaştı. Yaptığı güç gösterisinde Ali ''Bu son zafer çığlığım'' dedi. Ali maçtan önce kendini motive ediyordu. Son maçının üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen ağır siklette hissedilir bir gücü vardı.

Bundan önceki şampiyon, Holmes'a rakip olmaktan çok uzaktı. Holmes 11. raundda Ali'yi yendikten sonra yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: 'O'nu yendikten sonra odasına gittim ve O'na baktım. Uzanmış yatağında yatıyordu. O'na ''Seni seviyorum dostum'' dedim o da bana ''Beni seviyorsan eğer neden beni böyle dövdün?'' diye yanıt verdi.

En sıkı dostu Cossel, Ali'nin çenesine vurur gibi yaparken. ABC Dünyanın Sporu Gecesi'nde (1981)... Cossel, 1995'te 75 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bu an belki de Ali'nin hayatındaki en önemli andı. Emekli olduktan sonra 1996 yazında Atlanta'daki Olimpiyat Oyunları'nda meşaleyi tutarken.

1986'da 4. eşi Lonnie ile evlendikten bir kaç ay sonra Ali, Berrien Springs'e taşındı.

Muhammed Ali, 1964'te Müslüman olduktan sonra çok büyük yankı yarattı. Bu fotoğraf, 1996'da çekilmişti. Ali, kendi çardağında dua ve ibadet etmenin keyfini çıkarırken. Ali dinleri ifade ederken ''Bütün dinlerin farklı adı vardır fakat hepsi aynı doğruları içerir'' demişti.

Ali, 2004'te Lonnie ile bir yardım gecesinde... Ali parasını hala Muhammed Ali Parkinson Araştırma Merkezi için harcıyor.

Haziran 2005'te kızı Leyla ile birlikte şampiyonluk pozu verirken. Leyla, babasının izinden yürüme kararını 1999'da almış ve boks yapmaya başlamıştı.

Kasım 2005'te Muhammed Ali, 'Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı dönemin ABD Başkanı George Bush'tan almıştı. Bu ödül, ülkedeki en anlamlı ödüllerden biridir ve Amerika'da bireysel başarıda bulunan, ülkesi adına başarı kazanan kişilere verilir.

Kasım 2005'te 'Muhammad Ali Merkezi ve Müzesi'nin açılışını yaparken... Bu müzede Ali'nin başarılarını ve ideallerini bulabilmek mümkündür. Merkez, Ali'nin büyüdüğü yer olan Louisvillede'dir.

Muhammed Ali, Floyd Mayweather Jr ile Shane Mosley'in maçı öncesi halkı selamlarken. (MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, 1 Mayıs 2010)

Ekli dosyalar

OceanGray

>EbruzeN
güzel bi konu olmus teşekkürler