Keita, Nonda ve Denetleme Kurulu istifaları (Osman Tanburacı)

samco_deu

samcho

Galatasaray bir yandan içeriden yıkılmaya gayret ediliyor, öte yandan medya her eline geçen olayı izleyip diplemeden Galatasaray’a karşı veryansın ediyor.

İşte iki yanlış haber!
1-Keita’nın sertifika sorunu büyütüldü. Bunu ntv’de bile alaycı bir dille ele aldılar. Hem de ‘sertifika’nın ne anlama geldiğini bilemeden...
Sertifika; transfer edilen bir futbolcunun eski kulübünden bilgi alınmasıdır.
Türkiye Futbol Federasyonu da Galatasaray’ın Abdul Kader Keita’nın lisansı için müracaatı üzerine O. Lyon’la yazışma yaparak Keita’nın transferinde ‘pürüz olup olmadığını’ sormuştur. Bu her transferde yapılır. Doğrulamak için.
Sertifika yazışması da uzayınca gazeteler Galatasaray için öküz altında buzağı aramaya başlamışlardır.
Medya bunu hep yapıyor.

Bilmemek ayıp değil ama bilmeden eleştirmek de hak değil!

2-Nonda’nın kulüple ilişkisinin kesildiği haberi de yalan!
Belki ileri günlerde böyle bir durum olabilir ama bugün için külliyen yalan!
Nonda’nın sözleşmesi feshedilmedi!

Denetleme Kurulu’ndan üç kişi istifa etti!

Galatasaray’da Adnan Polat Yönetimi’ne karşı amaçlı tavırlar sergileniyor. Nedendir bilinmez bu yönetim ağzıyla kuş tutsa eleştiriliyor.
Şimdi de Denetleme Kurulu’ndan üç asil üye geçtiğimiz Çarşamba günü istifa ettiler.
Suat Sucuka, Ramiz Orhan Ermeç ve Emin Sanlı verdikleri istifa mektubunda gerekçelerini de açıklamadılar.

Bu istifanın üç sebebi olabilir;
1-Polat Yönetimi bu üç kişiyi kale almıyordur. Mutat bilgilendirmeyi yapmıyorlardır. İletişim eksiği vardır. Bunlar da kızıp istifa etmişlerdir.
2-Kulübün mali durumunda açmazlar vardır, uygun işler yapılmıyordur, Denetleme Kurulu’nun ikazlarına rağmen yanlış düzeltilmiyordur. Bu üç isim o zaman istifa eder.
3-Belli bir provokasyondur, Adnan Polat Yönetimi zorda kalsın diye istifa etmişlerdir.

Bunların hepsini Göcek’te teknede tatil yapan Denetleme Kurulu’ndan dostum Suat Sucuka’ya sordum.
Israrla yorum yapmaktan, istifa gerekçesini açıklamaktan kaçındı.
Tekrar tekrar sordum.
Sustu!
Söylediği şu;
‘-Bekleyin yönetim açıklama yapsın!’
Beni tatmin etmedi.

Bir kere şunlar çok iyi bilinmeli.
Denetleme Kurulu bağımsız organdır. Genel Kurul’a karşı sorumludur.
Denetleme Kurulu istifalarını Başkan’a ya da Yönetime veremez!
Yanlış kere yanlış!
Denetleme Kurulu böyle bir hatayı nasıl yapar?
Bu istifalar yürürlüğe girmez!

Eğer sıkıntılı bir durum da varsa Denetleme Kurulu, Genel Kurulu toplantıya çağırır ve gerekçesini açıklayarak görevi bırakır.

Suat Sucuka, Ramiz Orhan Ermeç ve Emin Sanlı’nın yaptıkları abesle iştigaldir.
Ve de usulsüzdür.
Böyle bir istifa son derece şaibeli bir ortam yaratır ki yönetimi yaralar!
Ayıptır.

Uygun istifa olsaydı n’olurdu?

İstifa edenlerin yerine üç yedek üye seçilir ve Denetleme Kurulu yoluna devam eder.
Çıkarılan asılsız haberlerle;
Eğer yedek üyelerden; Aliyar Dengiz, Cengiz Erden, Hasan Selim Sanver'den biri daha istifa ederse Galatasaray’da seçime gidilir lafı külliyen yalandır.
Adnan Polat ve yönetimi bu yüzden düşmez.
Başkanlık seçimine de gidilmez!

Sadece Denetleme Kurulu için bir seçim daha yapılır ve Polat Yönetimi süresi sonuna kadar görevine devam eder.

Medyada belirtildiği gibi Denetleme Kurulu’nun bu istifalarının Keita’nın transferiyle de bir ilgisi yoktur.

Denetleme Kurulu hata etmiştir.

Suat Sucuka’nın seneler önce burnunu kırmışlardı

Suat Sucuka mali işleri son derece yakından takip eden bir Galatasaraylıdır.
Evi arşiv gibidir.
Mali Raporları, Bilançoları iyi okur.
Bu işe çok heveslidir.

Suat Sucuka bunda birkaç yıl önce yanlış hatırlamıyorsam bir gece kulübünde feci şekilde dövülmüş ve burnu kırılmıştı.
İstifalarla ilgili Sucuka’yla görüştüğümde bana şunları söyledi;
-Osmancığım beni öldüresiye dövdüler, burnumu kırdılar ben o zaman da bir şey demedim. Kim yaptı, neden yaptı söylemedim. Bugün de konuşmayacağım. Ama şunu da sana söyleyeyim ki benim burnumu kıran 16 ay hapis yedi. 5 yıl da denetim ve gözetim altında!

Denetleme Kurulu üyesi Suat Sucuka’nın anlattıklarının aynen naklettim.
Yorum sizlerin...

Şimdi esasa gelelim

Konuyla ilgili bir çok kişiyle görüştüm.
İstifa eden Sucuka’nın sır gibi sakladığı işin esası şu;
Adnan Polat seçim ertesi Denetleme Kurulu üyeleriyle bir yemek yiyor ve onları yapılacak her yönetim kurulu toplantısına davet ediyor.
Oysa Tüzük’te böyle bir hüküm yok!
Başkan jest yapıyor.
Denetleme Kurulu üyeleri ancak bazı kereler Başkan’ın davetiyle Yönetim Kurulu toplantılarına katılabilirler. Öyle her toplantıya ka-tı-la-maz-lar!

Denetleme Kurulu gereği hallerde yönetime müracaatla bilgi edinir.
Kararları da Kulüp merkezinde oturup incelerler, rapora dönüştürürler ama her toplantıya katılamazlar.

Diğer üyeler bu sıkı takipten rahatsız!

Denetleme Kurulu her toplantıya gelince Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri bu işten rahatsız oluyorlar.
-Biz ne yapıyoruz da bu üç isim her zaman toplantılara katılıyor. Tamam Başkanımız bir jest yapmış ama Denetim Kurulu üyelerinin de suçluymuşuz ya da bir halt edecekmişiz gibilerden bizim her toplantımıza katılmaları ve bizi takipleri doğru değil deyip rahatsız oluyorlar.

Bunun üzerine son üç aydır Denetleme Kurulu’ndan adı geçen üyeleri de toplantılara hiç katılmıyor!

İstifalar böyle geliyor.
Sudan bir sebep!

Alp Yalman yapardı ama...

Adnan Polat, Alp Yalman yetiştirmesi olduğu için ondan gördüğü doğruları yapıyor.
Ancak;
Alp Yalman, Denetleme Kurulu üyelerini de toplantılara alırdı ve her kararın sonunda herkese sorardı;
-İtiraz eden var mı?
İtiraz edilmezse sonradan kimsenin de olayı kurcalamaya hakkı kalmazdı.
Sanırım Adnan Polat bunu atlamış ve Denetleme Kurulu ile diğer yöneticiler rasında bir sürtüşme doğmuş.

Ayıptır.
Böyle usul yanlışlıkları Galatasaray’a yakışmaz!
Denetleme Kurulu istifasını Başkan’a veremez!
Sorumlu olunan merci, Genel Kuruldur.

Osman Tanburacı
Sporx

ALpMontana

КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
ßu ülkede Profösyonelce yönetilen ßir futßol takımı yok.
ßunu herkes ßiliyor.
ama şükür ßen bu yıl gördüm ki
M.topuz Transferinde ßizden daha amatörce yönetilen
Küçük Langa Spor tarzı yöneticler ßüyük ßir takımın ßaşında.

S

SiR ReaLiST

Guest
BunLara ALışmamız Lazım Medyanın İşi Bu, Çünkü Bu İş İçin Para ALıyorLar, BunLarı YapmasaLar NasıL Dikkat ÇekecekLer =) Siz Siz OLun KLüpten Resmi AçıkLama GeLmeden Her OLayda Heyecan Yapmayın =)

HTML