kazık temeller

falez27

New member
arkadaslar deprem yönetmeliğinde diyor ki ; (madde 6.3.3.2) "kazık temeller, eksenel yüklere ek olarak depremden oluşan yatay yüklere ve etkilere göre de hesaplanacaktır."

statik hesap yapan arkadaslar;
* nasıl bir metod uygulamalıyız.
* idestatik ya da sta4cad ile cözüm var mı? galiba etaps ile çözüm varmış.
* (deprem yüklerini dikkate alarak) cözdüğünüz bir kazık temel hesabı var mı? varsa forumda paylaşabilir misiz?

konuyu biraz irdeleyelim.

zeminle alakalı örnek verelim.
mesala;

0 - 1 metre arası dolgu
1 - 8 metre arası alüvyon tabaka
8 - 15 metre arası sağlam zemin.

bina yüklerini sağlam zemine aktarmak istiyoruz. (zemin iyileştirilmesi yapılmayacak)
nasıl bir metod uygulayalım. ???

M_Ce

New member
tüh yaa bitirme yaparken hoca sonradan bu kazık hesabını deprem etkilerini göre hesabını yapın demişti de yapmaya zamanımız kalmamıştı. sana yardımcı olurdum o zaman

bildiğim kadarıyla deprem yükünü temel üzerinden moment alarak etkitiyorduk ama çok kesin bir bilgi değil

falez27

New member
tüh yaa bitirme yaparken hoca sonradan bu kazık hesabını deprem etkilerini göre hesabını yapın demişti de yapmaya zamanımız kalmamıştı. sana yardımcı olurdum o zaman

bildiğim kadarıyla deprem yükünü temel üzerinden moment alarak etkitiyorduk ama çok kesin bir bilgi değil
tüh ya bitirme yaparken falan demenize gerek yok. boyle bir sey yaptınsa yapmıssındır, yapmamıssan yapmamıssındır. yapmamıssan sende bilmiyorsun o zaman.

kesin bilgi yoksa ihtimalli konusmanıza gerek yok.

burada bana yardım edin demiyorumm zaten. konuyu irdeleyiniz diyorum. konuya hakim arkadaslar varsa tecrübelerini bekliyorum.

M_Ce

New member
kesin bilgi yoksa ihtimalli konusmanıza gerek yok.

burada bana yardım edin demiyorumm zaten. konuyu irdeleyiniz diyorum. konuya hakim arkadaslar varsa tecrübelerini istiyorum.
özür dlerim :goz::goz: ama bu bilgi zaten çok kesin değil akademik olarak ta :goz: :goz:

murattd

New member
aslında işin doğrusu temel altına çakılan kazık siteminin binaya etkiyen deprem yatay kuvvetleri yüklenerek analizinin yapılması.(temel plağı en az kazık çapı seçilerek rijit diyagram oluşturulmalı).Tabi burada kazık ve zemin etkileşiminide göznüne almalısınız.Ama piyasada genel teamül kazıkların üzerindeki düşey yükleri emniyetle taşıyabileceği şekilde planda yerleşimini yapılması şeklinde olmalı.Bundan sonra tek bir kazığı zemin içinde irdeleyerek kazık detaylandırmasını yapabilirsiniz.

falez27

New member
turkiyede yonetmelikler türetiliyor ama buna uygun modelleme yontemleri geriden geliyor.

istanbulda bircok dere yatağı bolgesinde bina yapılıyor. bu binaların altına cakılan kazıkların hesabı eski yontemlere gore devam ediyor olmalı...

HTML