Kayseri'ye ikinci üniversite

V.ManisaspoR

PLãyß0y
Kayseri’ye Erciyes Üniversitesi’nden sonra ikinci üniversite kuruluyor. Burç Eğitim ve Kültür Vakfı’na ait "Melikşah Üniversitesi"nin tanıtımı yapıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Boydak, sanayi şehri olan Kayseri’nin bundan sonra aynı zamanda bilim şehri olarak da anılacağını belirterek, "Sanayiciler olarak bizler, doğup büyüdüğümüz ve ekmek kazandığımız şehrimize eğitim ve bilim konusunda da yatırımlar yapmalıyız" dedi.

Sanayici ve işadamları ile bölgelerin önde gelen isimlerinin bir araya gelerek bu tür yatırımlara öncülük etmeleri gerektiğini vurgulayan Boydak, sanayicinin; yetişmiş, kalifiye insan gücüne her zaman ihtiyacı olduğunu, bunu karşılamanın yolunun da eğitim kurumlarına ağırlık vermekten geçtiğini bildirdi.

Boydak, üniversiteye neden Melikşah isminin verildiğinin sorulması üzerine de "Melişah, Anadolu’da bilime ve eğitime büyük önem veren bir Selçuklu sultanı. Bir de geçmişe saygıdan dolayı bu ismi uygun gördük" yanıtını verdi.

Toplantıda, üniversitenin tanıtımı amacıyla bir sunum yapan Mütevelli Heyeti üyesi Veli Demirci, Melikşah Üniversitesi’nin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulunda onaylandığını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda da kabul edilerek yasalaştığını bildirdi. Demirci, üniversiteyi kurmaktaki amaçlarının, liderlik vasfına sahip, bilim ve ilim dolu gençler yetiştirmek olduğunu da vurguladı. Üniversitenin, özel sektöre ciddi, vasıflı ve kalifiye elemanlar yetiştireceğini ifade eden Demirci, "Talas ilçemizde Keçitepesi olarak bilinen bölgede üniversitemizin kampüsü kurulacak. Üniversitenin bütün bölümlerinde birinci yıl İngilizce eğitim verilecek" dedi.

ÜNİVERTİSEDE 4 FAKÜLTE OLACAK

Kayseri’de kurulacak olan Melikşah Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile Hukuk Fakültesi yer alacak.

Talas ilçesinde 45 bin metrekarelik alana kurulacak üniversite bünyesindeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Rektörlük binası, Boydak Holding tarafından 3 yıl içerisinde yaptırılarak bağışlanacak. Ayrıca, Fen-Edebiyat Fakültesi binasının, Kumtel Şirketler Grubu tarafından 3 yıl içerisinde yapılarak bağışlanacağının taahhüt edildiği bildirildi.

Mühendislik Fakültesi ile konferans salonu, kapalı spor salonu, kütüphane, yemekhane, çarşı ve otopark da Burç Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 3 yıl içerisinde yaptırılarak üniversite tüzel kişiliğine devredilecek.

-"MELİKŞAH, BİR ÇOK VAKIF ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK"

Mütevelli Heyeti üyesi Doç. Dr. Abdulhakim Coşkun, Melikşah Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarının kısa sürede tamamlanması ve onaylanması konusunun kendilerine sıkça sorulduğunu belirterek, "Kısa sürede sonuç almamızda YÖK’ün yeni yönetiminin de katkısı var. Bizler mütevelli heyeti olarak bütün prosedürleri yerine getirdik, YÖK de bizim azmimize, iyi niyetimize inandı ve kısa sürede onayladı. Bekli de Melikşah Üniversitesi, bir çok vakıf üniversitesinin önünü açacak" diye konuştu.

Doç. Dr. Coşkun, YÖK’ün bundan sonra yeni üniversitelerin açılması ve Türkiye’de eğitim düzeyinin yükselmesi amacına uygun olarak, bu tür girişimleri teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

egitimmilliyet

__ARaGoRN__

V!Р
İyi iyi Belki o üniversite yapılmaya ben mezun olurum liseden Oraya giderim...Nede olsa evimin dibinde olacak..

HTML