Katarda şantiyede çalışılırmı?

musthy1981

New member
katarda çalışılırda firmanın adı ne eğer Tubin inşaat ise sakın yanlarına bile yaklaşma adamlar maaş ödemiyolar şerefsizler

santiyeci

New member
bencede calıştıgın firmaya cok dikkat etmelisin maalesef böyle durumlar yaşanabiliyor ve cok can sıkıcı aslında ben katar için türkiyenin büyük firmalarından biriyle görüştüm yalnız adamlar cok az para veriyorlar bence o paraya orada calışılmaz 1200 dolar onu türkiyede de kazanırız ;)

ERGUN_m

New member
kontrat dikkat et diger arkadas yazmis zaten parani alabilecegin her yerde bence calisilir aile yapin ve ekonomi durumunu senden baska kimse iyi bilemez illaki ilk once vatan diye dusnurum yoksalar disardan dununmelisin
iyigunler

6778

New member
Katar

Arkadaşım;
Katar da çalışan bir İnşaat Mühendisi olarak,sorunu çok geç farkettim.Belki de bu cevabım senin işine yaramayacaktır.
Ama ben forumdaki diğer arkadaşların da bilgisi olması açısından yine de kısa bir Katar değerlendirmesi yapacağım.
Öncelikle yeni mezun ya da mesleğinin henüz başındaki arkadaşlara yurtdışını tavsiye ederim.Evli hele hele çocuğu olanlar için şartlar kadar ayrılık ta zor geliyor. (Benim gibi)
Buradaki Türk firmaları genelde büyük firmalar,(TAV , Baytur,Gama,Tekfen,Yüksel,STFA vs.) bununla beraber ismi hepimizce bilinmeyen ama yurtdışında iş yapan firmalarımız da mevcut ,
Katar;ihtiva ettiği çok yüksek inşaat ve iş kapasitesi nedeni ile gelecekte çok büyük umut vaad etmektedir.Arap ülkesi olmasına rağmen arapça ingilizce kadar kullanılmamaktadır.Ama arapçayı da öğrenebilirseniz bu size artı avantaj sağlar.İnşaat standart ve yönetmelikleri İngiliz sistemine göredir.Projelerde de bazen uafak tefek te olsa farklılıklar göze çarpmaktadır,ama alışırsınız.
İnşaatlarda ekonomik düşünme ve maliyet muhasebesi endişesi bulunmadığından mimari olarak çok farklı yapılar buna bağlı olarak ta son derece beyin zorlayıcı statik sistemlere karşılaşmak herzaman mümkündür.sırf bu tecrübeyi yaşamak için bile bana kalırsa burada çalışılabilinir.
tabii olarak hava çok sıcak ve nemli,bu bize zor gelmektedir.Ücretler çok farklılık arzetmekle beraber, 2000 dolar ile 5000 dolar arasında değişmektedir.Ama burada sözleşmeler Qatar Riyali cinsinden yapılmakta olup, dolar kuru bu ülkede sabit olup değeri 3,65 Riyaldir.
Hertürlü genel ihtiyaçlarınız firmaca karşılanmaktadır.Kampta ya da villada mesai arkadaşlarınızla beraber kalıssınız,Şehir dışındaki kamplarda hayatın zor olduğunu duyuyoruz,Bu arada Tubin artık burada yok.Ülkenin yegane şehri Doha zaten o da başkent,çok fazla sosyal aktivite imkanı maalesef yok,Buraya gelip ev tutup ailesi olanlar için ailemi de getiririm olayı çok zor, ev kiraları 2000 dolardan başlıyor.
çalışacağınız şirketin yaptığı işi,yerini,koşullarını çok iyi öğrenmenizi tavsiye ederim,sonradan telafisi zor olabilir.Maaş konusunda da tavsiyem,pazarlığınızı iyi yapın ve iyi bir maaşla başlamaya çalışın,inanın boş dönmezsiniz,çünkü firmalar buraya getirecek Mühendis ve mimar bulmakta zorlanıyorlar.Rusya veya Balkanlar düşünüldüğünde ya da Türkiye düşünüldüğünde burası gerçekten sürgün sayılır.Ama oralara göre daha çok istikbal vaat ettiğini de kabul etmemiz gerekir. selamlar

büfeci

New member
arkadasim konuyu hortlatmis olacagim belki ama ibret i alem olmasi icin yaziyorum:

buraya gelecekseniz maasinizi kalicaginiz yeri cok iyi hesaplayin burada aktivite yok zaten insanlarin aliskanliklari cok farkli butun gun evde oturacaksiniz disarda dolasacak yer bulamayacaksiniz ayrica sevdiginizden esiniz dostunuz dan ayri kalacaksiniz sakin ha ytl olarak dusunup baliklama atlamayin felc olursunuz.burda ozel hayat yok oda arkadainla kalacaksin anlasip anlasmamak sana kalmis.cunku 7 24 onunla olacaksin yani sakin bu isi aha gunde bu kadar mesai gibi dusunmeyin burda cogunlukla villalarda alt kat ofis ust kat evdir oyle disari cikip dolasicak bi ortam da yok terkedilmis arazi burasi.en yakin bakkala bile arabayla gitmek gerekiyor. o yuzden burda adam gibi yasamak icin araba sart sonra kosullar agir ulke seriat ulkesi interneti sansurlu alkol yasak vs. polis sizi ramazanda ortalikta yemek yerken gorurse direkt hapse atar vs vs ona gore haberiniz olsun firma size bunlari soylemez akilli olun burda yasamak icin kafadan 4 5 bin dolar lazim oyle belese gelip cukka yapayim diye bisey yok burda haberiniz olsun caniniz yanmasin...ama diyosaniz ben hayvan gibi muamele gormek istiyorum buna ayda 2000 dolara raziyim ozaman buyrun 24000 usd alirsin hakkatten biriktirirsin ama insanligindan kaybedersin haberin olsun sakin yanma burada yokluk var

snoopyy

New member
bende konuyu taşıyayım yukarılara...

büfeci arkadaşımın yazısından dolayı cevap yazıyorum biraz ilginç söylemlerde bulunmuş kendisi. birincisi yurtdışında çalışmak ayrı bir tecrübedir bunu hepimiz biliyoruz. yeni mezun birisi için ise bulunmaz bir kariyer ve deneyimdir. bazen paranın geçmediği şeyler vardır DENEYİM gibi... ayda 2000$ alan hayvan olmaz. aksine çok şey kazanır. tamam zorluk çeker ama yeni mezun birisi için bunu gözden çıkarmak zorundasın geleceğin ve kariyerin için. o yüzden bence paradan önce kendinizi yetiştirmeye bakın. ne zaman kendinizi olgunluğa ulaştığınızı hissederseniz o zaman ben bu parayı hakediyorum diyin ve isteyin. birden çok parada gözünüz olmasın. unutmayın çalışan emek sarfeden karşılığını alır. düşük ücretle çalışan ise "HAYVAN" olmaz üzülerek yazıyorum bu kelimeyi kendini yetiştirdiği sürece en iyi yere gelir ve hakketiğini alır.

ralf02

New member
arkadaşlar benim konum farklı ama sonuçta yurt dışı bana gelen bi teklifte bulgaristan. halen teklifi düşünüyorum bir bilen yada dışarda çalışandan tavsiye almak isterim.iş bulgaristanda ayda 1500 euro veriyorlar sizlerin bana tavsiyesi nedir?

kahanet

New member
Merhaba arkadaslar banada Katar'dan calisma teklifi geldi muhasebe departmanlarinda ucretler nasildir bigisi olanlar yazabilirmi lutfen

sensaura

New member
Selam ben de Katar'dan is teklifi aldim (saha muhendisligi), firmanin ismi Promer Muhendislik. Merak ettigim konu maas odemeleri duzenli midir? Bu firmayi bilen arkadaslar yorum yazarsa cok iyi olur, cunku yarina bi cevap vermem gerekiyor:)

dohaman

New member
Merhaba arkadaşlar,

İnşaat mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum ve Katar'ın yolunu tuttum.Bu yazıda Katarda inşaat mühendisliği ve çalışma şartları konusunda güncel bilgiler vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
Herşeyden önce ağır bir coğrafya, haziran-agustos ayları arasında inanılmaz hava sıcaklığı ve nem oranı (Hissedilen hava sıcaklığının 56 derece olduğuna tanık oldum).Bu sizi zorlayacak en önemli şey.Diğer aylarda hava sıcaklıkları düşüyor ve aralık ocak oylarında hava serin bile oluyor.Haftanın 6 gunu sabah saat 6dan akşam saat 5e kadar çalışıyorsunuz.Cuma günü tatil.Sosyal aktivitenin hiç olmadığı söylemlerine açıkçası katılmıyorum.Sosyal aktiviteye katılacak zamanınız veya enerjiniz olmuyor desem sanırım daha doğru bir tabir olur.
İngilizce buradaki egemen dildir.Çünkü 1.8 milyonluk ülkenin yaklaşık 400.000i Katarlıdır.Nufusun geri kalanını çoğunlukla filpinler,nepal,hindistan,pakistandan vs. gelen işçiler oluşturur.Bunun yanında dünyanı her ülkesinden insanlarla karşılaşmanız mümkün.Burası tam bir dünya karması aslında.İngilizce bilmiyorsanız bu ülkede zorlanabilirsiniz.2022 dünya kupası burada gerçekleşeceğinden tüm inşaat firmaları buraya gözünü dikmiş.Yollar kopruler raylı sistemler stadyumlar oteller vs.fena iş var burada.Özellikle 2017den sonra inanılmaz bir iş potansiyeli olacağını düşünüyorum.
Burada mühendise mimara çok ama çok değer veriliyor yeni mezun olsanız bile.Size sahada sorumluluk veriliyor ve başarılı olmanız bekleniyor.Bu yüzden tecrübe anlamında inanılmaz derecede faydalı bir ülkedir burası.
Çalışacağınız şirket size diğer 2 3 mühendisle paylaşacağınız bir villa ve araba sağlıyor.Eğer tecrübeli ve evli iseniz size özel villa ve araba sağlanıyor.Burada mühendis mimar maaşı yaklaşık 2500-5500 Usd aralığında değişiyor.Tabi diğer şirketlerde durum nasıldır orasını bilemiyorum)
Sonuç olarak yeni mezun arkadaşlarıma kendilerini geliştirmeleri adına bu ülkeyi öneririm.Dil öğrenirsiniz tecrübe kazanırsınız para kazanırsınız çok geniş bir sektörel çevreniz olur.

Güzel bir gelecek temennisiyle.